#222 – Válka a trhy

Válka začala a trhy poklesly. Platí při tom, že čím dále od konfliktu, tím slabší reakce byla. Velmi prudce reagovaly akcie v Rusku, když MOEX index ve čtvrtek propadl až o 35 % a celkem za posledního půl roku ztrácí 46 %. Ruský rubl poklesl vůči americkému dolaru na historicky nejnižší hodnotu.

Evropské a americké akcie reagovaly negativně hlavně v první polovině týdne, resp. do čtvrtka, páteční rally ale znamená, že například index S&P500 končí týden dokonce mírným ziskem 0,4 %, index Euro Stoxx 50 zavírá s týdenní ztrátou jen 2,7 procenta.

Kdo vlastní ruské akcie? Ačkoliv by bylo možné předpokládat, že při propadu ruských akcií přijdou o peníze hlavně ruští investoři, opak je pravdou. Více než 80 % všech volně obchodovaných akcií na ruské burze je v držení zahraničních investorů, hlavně penzijních fondů. Masivní propad na ruském trhu tak ve výsledku zasáhnul primárně americké, kanadské a britské budoucí nebo aktuální důchodce. Ironické.

V bezprostřední reakci na invazi poklesly i další akciové indexy, v pátek ale ztrátu dohání silným růstem. Panevropský Euro Stoxx 50 tento týden poklesl o 2,7 %, německý DAX klesl skoro o 3 %, britský FTSE ztrácí pouze 0,3 %. Asie je na tom podobně, primárně kvůli obavám z vysokých cen ropy. Čínský SSE Composite ztrácí tento týden 1 %, Japonský Nikkei 225 dokonce 1,5 %.

Na události tohoto týdne reagovaly ceny komodit růstem. Z počátečního šoku se ale trhy zvládly oklepat. Cena barelu ropy Brent vylétla nad 105 dolarů, pak ale poklesla a aktuálně se barel obchoduje těsně pod 100 dolary. Drahé kovy po počátečním růstu také poklesly na hodnoty ze začátku týdne. Cena pšenice se ale stále pohybuje velmi vysoko –  nejvýše od roku 2012.

Válka dopadne přímo nebo nepřímo na celou Evropu. Přímo se už dotýká Ukrajiny a proudy uprchlíků se hromadí na hranicích s okolními zeměmi. Ekonomiky Polska, Slovenska a Maďarska se budou muset s návalem uprchlíků vypořádat a alespoň na začátku se projeví zvýšenými náklady. Když se jim ale podaří tuto vlnu zvládnout, může nová pracovní síla v budoucnu přinést přidanou hodnotu.

Nejen v Česku se kvůli válce zvýší inflace. Na lednovou míru inflace těsně pod 10 % budeme v prvním pololetí tohoto roku asi vzpomínat ještě rádi. Díky vysokým cenám energetických komodit a obilovin míra inflace poroste. ČNB začátkem února predikovala inflaci za únor a březen pod 10 %, když si spojíme její odhad za leden, který o půl procenta nevyšel, s růstem základních komodit, v únoru a březnu nejenže se dostaneme přes 10 %, pravděpodobně zakusíme i hodnotu kolem 11 %.

Run na Sberbank. Ruskou federací vlastněnou (stát vlastní 50 % a jednu akcii) banku vzali klienti útokem. Od čtvrtka se před jejich pobočkami tvoří fronty, internetové bankovnictví této ruské banky pod náporem kolabovalo a pobočky musely být kvůli bezpečnosti zaměstnanců uzavřeny.  Samosprávy, firmy ale i běžní lidé si vybírají všechny prostředky a přesouvají je jinam. Velké plány do budoucna, které management banky měl, se teď už jen těžko uskuteční.

Nejde však jen o banky. Odpor proti všemu ruskému (samozřejmě mimo plynu) nabírá obrátky. Potravinové řetězce v pobaltských zemích se rozhodly bojkotovat zboží a potraviny ruského a běloruského původu. Rusko přišlo o pořádání fotbalové Champions League a dnes dokonce i o závody Formule 1. Další reakce ze strany soukromých firem budou zřejmě následovat.

Velký pokles zažila i pražská burza. Komerční banka společně s majitelem České spořitelny skupinou Erste propadly tento týden velmi silně. Komerční banka o téměř 15 % a Erste o více jak 13 %. Tabákový gigant Philip Morris ztratil 3 %, Moneta klesla o 4 %, ČEZ o 2 %. Naopak se dařilo společnosti Avast, když přidala 3 %. To vše v reakci na konflikt na Ukrajině. Nebýt dnešního růstu, index PX by byl ve ztrátě více než jen aktuální 3 %. Zahraniční investoři navíc při přesunu hotovosti na západ odprodaly koruny. Ta tak vůči euru i dolaru oslabila.

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery jsme včera úspěšně upsali sadu raritních známek a chybotisků, úpisu se zúčastnilo 242 investorů. Příští týden pro vás připravujeme úpis investičních smaragdů ze Zambie. Začínáme jako vždy ve čtvrtek v 18:00.

Na platformě opPORTUnity odstartoval velice atraktivní úpis dluhopisů DIRECT 6,85/26. K této příležitosti jsme si společně s Direct pojišťovnou pro investory na Portu připravili 200 Kč na cestovní pojištění, které si můžete vyzvednout v sekci Dárky a výhody. Pokud do dluhopisů zainvestujete, čeká na vás dalších 200 Kč i v platformě opPORTUnity. Slevu pak můžete uplatnit při sjednání cestovního pojištění přes mobilní appku Directu.

Závěrem bychom rádi okomentovalisituaci na Ukrajině z pohledu vývoje trhů. K lednovému poklesu z důvodů zvyšování sazeb ze strany amerického FEDu se přidal únorový pokles, který byl způsoben ruskou invazí. Chápeme, že pohled na vývoj vaší investice nemusí být pěkný, čas a disciplína jsou ale největší přátelé peněz. Různé války a epidemie se ve světě bohužel dějí relativně často. Trhy v reakci na to vždy poklesnou a mají zvýšenou volatilitu.

Historicky se ale trhy vždy po špatné události vzpamatovaly, dostaly se na předkrizovou hodnotu a začaly znovu růst. Z naší pozice platformy poskytující dlouhodobé pasivní investování nebudeme aktuálně přistupovat ke změnám struktury portfolií. Věříme, že ze strategického pohledu jsou jednotlivé rizikové stupně nastaveny dobře. Ačkoliv můžeme v krátkém horizontu zažívat značné turbulence, ve střednědobém a dlouhodobém horizontu se akciové trhy – především ty západní, které zaujímají majoritu našich portfolií – navrátí ke svému dlouhodobému standardu, kterým je růst přibližně kolem 8-10 % ročně

Krásný víkend!
11 pojmů, které by měl znát každý začínající investor

Svět investování může být na začátku poněkud matoucí. Všude plno pojmů a zkratek, buzzwordy v novinových titulcích.


ON-LINE: Odpovídáme na nejčastější dotazy k situaci na trzích

Vzhledem k současné situaci na finančních trzích, které výrazně zasáhly události na Ukrajině, jsme se pro vás rozhodli…


FinTech Review – Dluhopisy Directu a boje na Ukrajině

Rusko-ukrajinská krize doléhá na autoprůmysl. Zájem o švédské dodávky na baterky roste. Půl milionu eur do telemedicíny.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme