Po období nejistoty je konečně jasno. Americký Fed zvýšil úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na rozpětí 0,25 až 0,50 %. Bankéři se zároveň nechali slyšet, že aktuálně plánují 6 dalších zvýšení. To se ale může změnit v návaznosti na vývoji inflace v USA, která je s hodnotou za únor 7,9 % nejvyšší od roku 1982.
Jsme 3. v EU. Eurostat, který pro výpočet inflace používá jinou metodiku než ČSÚ, zveřejnil čerstvá data za měsíc únor a ČR drží pomyslnou třetí příčku v soutěži, kterou jsme nikdy nechtěli vyhrát. Vyšší inflaci mají v EU pouze dvě země – Estonsko a Litva. Nejnižší inflaci naopak mají Francie, Malta, Portugalsko a severské země Dánsko, Švédsko a Finsko. Mezi pěti nejhoršími zeměmi jsme jediní s vlastní měnou, ostatní země mají euro. Bez možnosti si zvýšit úrokové sazby bude zajímavé sledovat, jak se bude inflace v těchto zemích dále vyvíjet v porovnání s ČR.
Světovým trhům se tento týden dařilo. Hlavní světové indexy pozitivně reagovaly hlavně na klesající ceny komodit a zdá se, že válku už zahrnuly do svého ohodnocení. Index S&P 500 přidává 5 %, Euro Stoxx 50 roste o 5,3 %, britský FTSE 100 o 3 %, japonský Nikkei 225 o 6,6 %. Hongkongský Hang Seng roste o 4 % a jediný velký index, který ztratil je čínský SSE composite, když poklesl o téměř 2 %. Hang Seng je takový čínský Dow Jones, sleduje tedy pouze tzv. blue chips akcie obchodované na burze v Hong Kongu. SSE sleduje všechny společnosti obchodované na burze v Šanghaji.
Konec šikany technologických gigantů? Čínští představitelé začínají měnit rétoriku směrem k technologickým společnostem. Hodnota akcií těchto firem již několik měsíců v řadě klesá. Například společnost Alibaba ztratila od konce roku 2020 již téměř 70 % své hodnoty. Tento pokles začal zmizením zakladatele společnosti Jacka Ma (5. nejbohatší muž v Číně), ale nezastavil se ani po jeho návratu. Jedná-li se skutečně o obrat, může být předzvěstí velkého růstu technologického sektoru v Číně.
Výkon hlavních čínských akcií za poslední rok
20 x 1 = 22? Amazon plánuje rozštěpit své akcie (tzv. stock-split) a každý, kdo vlastní jednu akcii, tak dostane akcií více – v případě Amazonu hned 20. V teorii musí mít tento balík dvaceti akcií úplně stejnou hodnotu jako původní jedna akcie, cena za kus se tak logicky sníží. Tím se stane investice do Amazonu dostupnější i pro menší investory, kteří měli problém na akcii v ceně 3 tisíc dolarů dosáhnout. Navíc se tímto krokem zřejmě podaří dostat tuto americkou firmu do indexu DJIA a tím zvýšit poptávku ze strany fondů, kteří tento index kopírují. Investoři tak na dělení akcií reagují pozitivně a akcie Amazonu od úterý poskočily o 11 %.
Válka na Ukrajině změnila apetit investorů. Nejvíce peněz od konce února přiteklo do ETF zaměřených na vládní dluhopisy a komodity. Naopak nejvíce trpěly ETF fondy zaměřené na finanční sektor nebo reality. Zvýšený zájem o ETF na zlato evidujeme i u nás v Portu. Zlato je uchovatelem hodnoty. V našich tematických strategiích a portfoliích o nižší rizikovosti je obsaženo iShares Physical Gold ETF, které je ze 100 % kryto fyzickým zlatem.
Rusko zaplatilo včas. Výnos z dluhopisů vlastněných zahraničními subjekty byl podle ruského ministerstva financí splacen v dolarech. To potvrzuje i banka JP Morgan Chase, přes kterou byly peníze poslány do Citibank. Panovaly obavy, že Rusko své závazky buď nesplatí vůbec, nebo je zaplatí v rublech a dostane se tak fakticky do platební neschopnosti. Splacením však vysoké kreditní riziko Ruské federace pokleslo. Ratingové agentury už ale ruské státní dluhopisy zařadily do kategorie spekulativních.
Graf popisuje vývoj hodnoty kontraktů na pojistku proti neschopnosti Ruska splácet, tzv. CDS. Čím vyšší je hodnota, tím větší je pravděpodobnost úvěrového selhání.
Hypoteční trh v ČR chladne. Zájem o nemovitosti a s tím spojený objem poskytnutých hypotečních úvěrů poklesl oproti lednu o pětinu. Zvyšuje se i průměrná sazba u nových úvěrů na bydlení, která je aktuálně 3,84 %. Rozdíl mezi touto sazbou a sazbou ČNB je dán tím, že hypotéky jsou rozjednané delší dobu a za dřívějších podmínek. Důvodem snížené poptávky jsou vysoké úrokové sazby, ale i zpřísnění doporučení ze strany ČNB.
Zadluženost Čechů na maximu. Úvěry vzrostly za jediný rok o pětinu na rekordních 2,5 bilionu korun. Zároveň se ale snížil počet lidí, kteří své závazky nesplácejí. To se ale podle guvernéra ČNB změní kvůli růstu úrokových sazeb a vysoké inflaci. Nebude se ale jednat o velké množství a vzhledem k finančnímu zdraví našich bank to nebude pro bankovní sektor představovat problém.
Co nového v Portu?
Dnes byla na Portu Gallery úspěšně upsána Kniha vzorů a anulátů ČNB a zúčastnilo se 321 investorů. Příští týden si uděláme v upisování menší přestávku. Další úpis bude 31. 3. 2022 v 18:00 a snad potěšíme milovníky filatelie.
Krásný víkend!
Investorem od kolébky. Kolik mohou děti mít v 18 letech s vkladem 1000 korun měsíčně?
Většina rodičů přemýšlí, jakým způsobem svým dětem usnadnit vstup do dospělosti a rádi by jim věnovali alespoň nějaký finanční obnos, který pomůže…
Reakce centrálních bank. Boj s inflací na tenkém ledě
Centrální banky po celém světě se dostávají pod tlak. Na jedné straně na ně doléhá neustále rostoucí inflace, proti jejíž domácí složce můžou bojovat zvyšováním úrokových sazeb. Na straně druhé…
FinTech Review – Odstřižené Rusko a první evropská Tesla Gigafactory
Rusko vypnulo Instagram. Továrna Tesly v Německu začala vyrábět naplno. Benzín prudce zlevňuje. Ve vedení firem zasedne aspoň 40 % žen.