Search
Close this search box.

#229 – Můj, jenom můj!

Tento týden byl zahájen zprávou o březnové míře inflace v ČR. Číslo je to nepříjemně vysoké a rozhodli jsme se, že už nebudeme přitápět pod kotlem a zmiňovat ho. Výhled do budoucna ale není ani zdaleka tak pesimistický. ČNB očekává kulminaci inflace ve druhém kvartálu tohoto roku, světové i české bankovní domy společně s ratingovými agenturami hodnotí budoucnost trochu lépe. Guvernér Rusnok pak odhaduje, že ke konci roku bude inflace posouvat k hodnotám mezi 4–6 %.

Pravděpodobnost recese je u nás aktuálně pouhých 13 %, na Slovensku 20 % a v Německu 30 %. Podstatně hůře je na tom například Francie, kde se očekávání recese šplhají dokonce až na 60 %.

Konsenzus vývoje hlavních makroekonomických ukazatelů v ČR

Málo se mluví o možná nejdůležitějším zdroji současné inflace – navyšování peněžní zásoby neboli „tisknutí nových peněz“. Od podepsání Brettonwoodských dohod již nejsou měny podloženy žádným hmatatelným aktivem. Jejich hodnota je kryta pouze ekonomikou dané země a důvěrou občanů, že bankovka o nominální hodnotě např. 5 000 Kč má skutečně uvedenou hodnotu. Centrální banky, poučeny finanční krizí z let 2007 a 2008, začaly po pandemickém šoku tisknout nové bankovky v dříve nepoznané míře. Co svět ochránilo před dopady covidu-19 se ale teď vrací jako bumerang.

Většina světových trhů je tento týden v mírném poklesu. Americký S&P 500 odepsal 2,1 %, panevropský Euro Stoxx 50 klesl o 0,3 %, čínský SSE Composite odepsal 0,8 %, britský FTSE téměř 1 %. Japonský Nikkei 225 připsal 0,7 %.

Číňané trpí hlady, ale covid je pod kontrolou. V Číně se zvyšuje počet nových případů nemoci Covid-19. I když jsou přírůstky vlastně velmi malé (11. 4. měla Čína 23,5 tis. nových případů, ČR 6 tis.), asijská mocnost aplikuje politiku nulové tolerance. Nekompromisně uzavírá celá desetimilionová města a jejich obyvatelé podle dostupných informací trpí hlady. „Domácí vězení“ pro zaměstnance znamená méně vyrobeného zboží, což snižuje i odhady růstu této druhé největší ekonomiky světa.

Výprodej německých bank. Původně neznámý velký investor prodal v úterý podíly v německých bankách a srazil tak cenu Deutsche Bank a Commerzbank o 9,7, respektive 8,5 %. Prodejcem akcií se ukázala být společnost Capital Group, která se plánuje stáhnout z evropského finančního sektoru a již dříve prodala podobným způsobem akcie britské banky Barclays.

Koupí Musk celý Twitter? CEO společnosti Tesla a SpaceX nabídl vykoupit všechny akcie společnosti Twitter za 54 dolarů za kus, tedy o 20 % více, než je aktuální cena. V dopise společnosti Twitter uvedl, že vidí potenciál této firmy pro svobodu slova ve světě a myslí si, že ho není schopna dosáhnout jako veřejně obchodovaná společnost. Na konci nezapomněl zmínit, že když mu nebude vyhověno, bude muset přehodnotit svoji pozici akcionáře společnosti. Kdyby svůj podíl prodal, s ním by ho prodali i jeho věrní příznivci a cena akcií by se propadla.

Stádní chování potvrzeno. Minulý newsletter jsme psali o rychlém růstu ceny akcií společnosti Twitter poté, co je začal kupovat nejbohatší člověk planety. Další miliardářský nákup byl oznámen vzápětí. Miliardář Warren Buffett koupil 11% podíl ve společnosti HP a cena akcií tohoto technologického giganta během jednoho dne vyrostla o téměř 15 %. Trhy často na různé události reagují přehnaně. To nejlepší, co může investor udělat, je zachovat chladnou hlavu v situaci, kdy ostatní nakupují nebo prodávají bez rozmyslu.

Společnost Fast dostála svému jménu a skutečně rychle spálila 120 mil. dolarů. Americký startup, který si dal za cíl zpříjemnit a především zrychlit nákupy na internetu, končí. Vaz této firmě zlomil zřejmě špatně nastavený business model a vysoké platy pro top management. Někteří zaměstnanci navíc vypověděli, že CEO společnost Domm Holland posílal velké částky na marketingové aktivity a více než na růst businessu se tak soustředil na sbírání palců.

SEC si posvítí na SPAC. Americká komise pro cenné papíry spouští vyšetřování možných insider obchodů – tedy takových, kdy někdo (např. člen managementu společnosti) vydělá na dosud neveřejných informacích nákupem/prodejem akcií. To je obecně nezákonné, ale děje se to. SEC se nyní zaměří na tzv. bianco šek firmy – prázdné schránky, které za peníze investorů vyhledají a nakoupí soukromou firmu, čímž ji dostanou na burzu. Komise má podezření, že se někdo neoprávněně obohatil vždy těsně před zveřejněním fúze. Zatím nebyl nikdo z ničeho obviněn, ale podle všeho se orgány zajímají například o SPAC Digital World Acquisition, který koncem minulého roku ohlásil, že se spojí s mediální platformou bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa.

Dovolenková destinace bez peněz. Oblíbený cíl turistů z celého světa, Srí Lanka, se připravuje na nejhorší. Ostrovní stát v těsné blízkosti Indie pozastavil splácení dluhu zahraničním investorům v obavách, že nebude mít na základní potřeby. Důvodem je absence příjmů z turistiky a vysoké ceny komodit. Guvernér tamní centrální banky už dokonce žádá o dary v cizích měnách, aby mohly být nakoupeny léky, jídlo a palivo. Ratingová agentura Fitch už oznámila, že tímto započal proces bankrotu.

ČNB hodnotí situaci. Ve středu vyšel komentář k aktuální makroekonomické situaci, ve které ČNB popisuje přehřívající se ekonomiku. Nezaměstnanost je hluboko pod průměrem EU na 2,4 % a ekonomika operuje „nad svým potenciálem“. Vysoký růst inflace ženou vpřed téměř všechny složky, zdražuje jádrová inflace, ceny potravin, pohonných hmot i regulované ceny.

Co nového v Portu?

Včera jsme na Portu Gallery spustili úpis drahých kamenů – tanzanitů. Příští týden se můžete těšit na úpis unkátních hodinek Gerald Gent. Stále je také možné zainvestovat do sbírky umění od Verroniky Holcové a Jana Uldrycha, nepropásněte tuto jedinečnou příležitost.

Přejeme pěkné Velikonoce!
Co jsou to kryptoměny? Vítejte ve světě digitálních peněz

Digitální peníze, investice nebo pouhá spekulace? Co jsou to kryptoměny a jak se liší od současných…


Dominik Stroukal – K čemu a proč vznikly kryptoměny?

Co jsou to kryptoměny a jak se z elektronických peněz stala perspektivní investice? Hostem našeho prvního podcastu o kryptoměnách byl Dominik Stroukal…


Musk chce koupit Twitter a Sotio vyvíjí lék na rakovinu

eToro přichází se službou eToro.art. Inflace je nejvyšší za posledních 24 let. Tvůrci Fortnite vytvoří virtuální vesmír.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je index?

Důležitými nástroji ke sledování vývoje trhů jsou indexy. Někomu možná přijde podstata indexu triviální, je

Makléř – 22. díl: Velký comeback

Makléř Ondřej stojí před rozhodnutím, zda přijmout nabídku na pozici generálního ředitele DVB Securities. Firmy, která v posledních

Jak drahé je investování „zdarma”?

Řada investičních firem nebo brokerů se často snaží vzbudit dojem, že je investování přes ně „zdarma”, nebo „bez poplatků”. Je tomu opravdu tak?