Search
Close this search box.

#23 – Velryby se probouzí

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn za uplynulý měsíc.

Největší pozornost na kryptoměnovém trhu na sebe stále strhává Bitcoin. Poté, co jeho cena překonala historické maximum, se v průběhu března vyšplhala až na 73 794 USD za minci. Bitcoin se ale ukázal tak, jak ho známe. Z nového maxima se jeho cena propadla asi o 15 %, následně ale postupně vzrostla zase zpět. Podobně se vyvíjí i ohodnocení celého kryptoměnového trhu a březen zakončilo na hodnotě 2,7 bilionu USD

Halving za rohem. Očekávaná, a však i přesto velká událost – bitcoinový halving – je za rohem. K „půlení“ dochází každé přibližně 4 roky, přesněji při vytěžení 210 000 bloků v blockchainu Bitcoinu. Při halvingu se odměna za těžbu Bitcoinů sníží na polovinu. Počáteční odměna byla 50 BTC. Současná odměna je 6,25 BTC a nově se sníží na 3,125 BTC. Tím se snižuje rychlost, s jakou nové Bitcoiny přicházejí do oběhu. V minulosti cena Bitcoinu v období před a po halvingu prudce rostla, nicméně je nutné si uvědomit, že cenu ovlivňuje mnoho faktorů a vzhledem k všeobecnému povědomí už může být halving zaceněn. 

Bitcoin si zaslouží vlastní emoji. Přes 11 tisíc lidí už podepsalo petici pro to, aby Bitcoin získal vlastní oficiální emojiPetice je adresována Unicode Consortium, řídícímu orgánu odpovědnému za standardizaci emoji na různých platformách. Snaha o vytvoření bitcoinového emoji má být nejen symbolickým gestem, ale také odrazem jednoty a odhodlání kryptoměnové komunity podpořit adopci Bitcoinu po celém světě. Bitcoin se dostává do popředí mainstreamového diskurzu – zejména poté, co americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v lednu schválila první bitcoinové burzovně obchodované fondy (ETF) v zemi. Jeho vliv je tak větší než kdykoliv předtím. 

Satoshi Nakamoto stále neznámý. Jako tvůrce Bitcoinu je označována osoba nebo skupina osob jménem Satoshi Nakamoto. O koho se ale skutečně jedná, není známo. Za Satoshiho se dlouho vydával Australan Craig Wright, který se pomocí řady padělaných dokumentů snažil získat duševní vlastnictví na Bitcoin. Podle britského soudu bylo ale prokázáno, že lhal v mimořádném rozsahu. Není tak autorem bitcoinového white paperu ani nevytvořil blockchain, na kterém Bitcoin běží. Wright se za Satoshiho prohlašoval už od roku 2016. Řada kryptoměnových expertů to ale zpochybňovala, což vyvrcholilo žalobou, kterou na něj podala Crypto Open Patent Alliance (COPA), koalice významných kryptoměnových společností. Objeví se Satoshi někdy?

Velryby se probouzí. Pokud vlastníte více než tisíc Bitcoinů, jste v kryptosvětě považováni za takzvanou velrybu. Jedna taková velryba vlastnící 1 701 Bitcoinů se probudila po 10 letech neaktivity a prodala Bitcoiny v hodnotě 16,7 milionu USD. Při průměrné nákupní ceně 30 USD za minci se jedná o zhodnocení 240 tisíc procent. Věříme, že vlastník splní všechny daňové povinnosti, jinak se může jednat o slušný úlovek pro finanční úřad!

25 let pro šéfa FTX. Zakladatel zkrachovalé burzy FTX Sam Bankman-Fried dostal trest 25 let, když byl shledán vinným z krádeže 8 miliard USD zákaznických prostředků. Prokuratura pro něj navrhovala trest až 50 let, sám SBF chtěl trest výrazně nižší. Jeho právníci argumentovali tím, že zákazníci padlé burzy dostanou své peníze zpátky. Problém je v tom, že dostanou částky odpovídající cenám kryptoměn na podzim 2022, kdy FTX zkrachovala. Tehdy stál Bitcoin 20 tisíc USD, dnes stojí okolo 70 tisíc USD, a tak se klienti právem bouří. 

11 196 let pro kryptopodvodníka. SBF za zpronevěru vyvázl ještě relativně lehce. To bývalý šéf zkrachovalé turecké kryptoměnové burzy Thodex, Faruk Fatih Ozer, nastoupil do vězení, kde má strávit příštích přes 11 tisíc let. Na investorech se dopustil mnohamilionového podvodu, když jeho burza poškodila přes 2 tisíce investorů. Ozer dlouhodobě tvrdí, že je nevinný, což je zvláštní vzhledem k tomu, že když opouštěl Turecko, měl s sebou mít flash disk s 2 miliardy USD v kryptoměnách. Byl ale vypátrán v Albánii a postaven před soud. Turecko se dlouhodobě potýká s vysokou inflací způsobenou chybnou hospodářskou politikou. Bitcoin a další kryptoměny byly pro běžné Turky alternativou k upadající turecké liře. Bohužel si ale vybrali podvodnou platformu. 

Až 56 % charit přijímá kryptoměny. Více než 2 miliardy USD v kryptoměnách už bylo podle odhadu darováno charitativním organizacím a v USA přijímá kryptoměny 56 % z největších charit. Po celém světě je 580 milionů investorů do kryptoměn a vysoký je počet těch, kteří s nimi chtějí platit. 40 % lidí ve věku 18 až 35 let uvedlo, že plánují platit kryptoměnami a celých 10 % z nich uvedlo, že tak budou činit pravidelně. Charitativní organizace by tomu měly věnovat pozornost, protože uživatelé kryptoměn jsou silně motivováni k tomu, aby přispívali spíše zhodnocenými kryptoměnami než hotovostí.

Vývoj kryptoměn za poslední měsíc


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme