Čtyřdenní pracovní týden končí a světové trhy se většinou pohybovaly kolem nuly. Jedinou výjimkou je čínský SSE Composite, který odepisuje necelá 4 %. Čína sice po masivních covidových uzávěrách celých megapolí rozvolňuje, ale mnoho zaměstnanců se pořád nemůže dostat do práce a trh na to reaguje negativně. Lodní doprava vázne. V přístavech v čínské Šanghaji se tvoří dlouhé kolony přepravních lodí a znovu se tak narušují globální dodavatelské řetězce.
Cesty přepravních lodí
Japonský jen padá. Inflace ve světě roste a centrální banky s ní ve většině případů (čestnou výjimkou je například Turecko) bojují utahováním monetární politiky. Asie je ale v trochu jiné situaci. V Japonsku byla v březnu inflace 1,2 %, v Číně 1,5 % a ve Vietnamu 2,4 %. Tamní guvernéři tak naopak udržují rozvolněnou měnovou politiku a toho se investoři obávají. Bank of Japan je teď ve velmi nepříjemné situaci, buď zvýší úrokové sazby a zadusí ekonomiku deflací, nebo bude dál držet kurz, tím oslabí jen a zdraží tak veškerý import.
Twitter se brání nepřátelskému převzetí Muskem. Po velmi silném Elonově tahu odpověděla sociální síť velkou rošádou. Připravila si tzv. jedovou pilulku, tedy opatření, které se spustí v okamžiku, kdy někdo ovládne větší než 15% množství akcií bez svolení představenstva. V takovém případě dostanou všichni ostatní akcionáři možnost nakoupit nově emitované akcie Twitteru se slevou. Toho zřejmě využijí, naředí se jejich množství a nejbohatší muž světa při pokusu o ovládnutí společnosti zaplatí mnohem víc, než měl v plánu. Musk tvrdí, že na sociální síti nefunguje svoboda slova a že její potenciál bude možné rozvinout pouze za předpokladu, že celou firmu promění v soukromou.
Netflix se potápí. Streamovací platformě ubývají předplatitelé, akcie společnosti se tento týden propadly o 34,5 %, hodnota firmy se tak snížila o více než 50 mld. dolarů. Důvodem je pokles uživatelů o 200 tis., ačkoliv se očekával nárůst. Protože Netflix má příjem téměř výhradně z předplatného, investoři se zalekli a ve středu se spustil masivní výprodej. Od nejvyšší ceny 691,69 dolarů za akcii ztratil už 68 % hodnoty. Akcie se mohou zdát velmi levné, ale pakliže se Netflixu nepodaří přijít s novým zdrojem příjmu, může dál klesat. Aktuálně se tak hovoří o zavedení placené reklamy a velkém zátahu na sdílení hesel mezi více uživateli. Management firmy odhaduje, že hesla sdílí asi 100 mil. domácností. V obavách před zhoršenými výsledky klesaly akcie i dalších streamovacích společností.
Silně propadly i další společnosti. Technologický gigant NVIDIA odepisuje kvůli obecné nervozitě na poli technologických firem tento týden 4,5 %, Facebook odepisuje 10,5 %, Alibaba odepisuje 9,3 %, PayPal nemůže najít dno a ztratil tento týden 12,6 % a Shopify se propadlo dokonce o 16,4 %, a to kvůli zprávám o drahé akvizici společnosti Deliverr. Naopak například společnost IBM přidává asi 9 %.
Obálky zažívají renesanci. Se zvyšujícími se cenami prakticky všech služeb a zboží se zpátky do povědomí lidí dostává metoda, která vychází ze starého obálkového konceptu s názvem cash stuffing. Jedná se o placení pouze hotovostí, což dává větší přehled o výdajích a je víc motivační než platba kartou. S příchozí výplatou si člověk rozdělí peníze do „obálek“ nazvané jídlo, oblečení atp., nastaví si sumu, kterou chce utratit, a utrácí peníze pouze z této obálky. Může se jednat o skvělou metodu, jak ušetřit více peněz a navýšit tak své investice.
Fed pokračuje v tažení. Podle posledních výroků guvernéra Powella považuje centrální banka zkrocení inflace za naprosto nezbytné a trhy ve Spojených státech následně odmazaly zisky ze začátku týdne. Tímto prohlášením se zvyšuje pravděpodobnost agresivnějšího zvyšování sazeb, než je u Fedu obvyklé, trh na příštím zasedání očekává zvýšení o 50 bazických bodů.
ECB se připravuje na divokou jízdu. Nedávno se objevily zákulisní informace, že Evropská centrální banka připravuje krizový plán pro případ, že se výnosy dluhopisů zemí eurozóny vymknou kontrole. Rychlý růst výnosů prodražuje financování státních dluhů. Po covidové, válečné a inflační krizi je tak na obzoru krize dluhová. Jako by už bez krizí nebylo možné existovat. Vysoké výnosy se ale netýkají jen eurozóny. V ČR byl pro představu před rokem výnos 10letého státního bondu 1,74 %. Aktuálně je výnos 4,4 % a stát tak platí držitelům dluhopisů mnohem více.
Co nového v Portu?
Neúnavně pracujeme na rozšíření našich služeb a například Portu Crypto je už na spadnutí. Děláme ale i na ESG scoringu pro jednotlivá ETF, abychom vám mohli nabídnout transparentní informace o tom, jak si naše portfolia v tomto směru vedou. K tomu připravujeme také nový ESG produkt.
Pokračujeme v práci na mobilní appce a hledáme React Native developera, který nám s tím pomůže. Máme ale otevřené i další pozice, například do našeho skvělého Operations & Customer Care týmu.
Včera byly na Portu Gallery úspěšně upsány hodinky Gerald Genta Arena Mickey Mouse. Stále je také možné zainvestovat do sbírky umění od V. Holcové a J. Uldrycha. Příští týden pro vás máme další dávku umění, tentokrát od Josefa Lady a Josefa Šímy, startujeme ve čtvrtek v 18:00.
Přejeme pěkný víkend!
Kolik Češi měsíčně ušetří a zbyde jim přitom i na investice?
Do domácích rozpočtů se aktuálně promítá hned několik proměnných, které mohou u české populace…
Reakce centrálních bank. Boj s inflací na tenkém ledě
Centrální banky po celém světě se dostávají pod tlak. Na jedné straně na ně doléhá neustále rostoucí inflace, proti jejíž domácí složce můžou bojovat zvyšováním úrokových sazeb. Na straně druhé…
Rekordní tržby Pilulky a Kaufland v esportu
Inflace v EU vystoupila na rekordních 7,8 %. T-Mobile otevírá virtuální klub Beatland. Firma Posedla vyrábí jako první 3D cyklistická sedla.