Search
Close this search box.

#233 – Výprodej kryptoměn

Tento týden byl pro technologické společnosti náročný, některé trhy rostly, jiné ne. Výjimkou byly Spojené státy, které pouze klesly. Index S&P 500 odepsal 2,6 % a technologický Nasdaq dokonce 3,3 %. Evropa a Čína ale mírně posílily.

Trhy v USA klesly kvůli nečekaně špatnému vývoji inflace. Ta sice sestoupila z březnových 8,5 % na dubnových 8,3 %, ale trh očekával ještě vyšší pokles. Začíná se také mluvit o tom, že se jedná pouze o ‚falešný‘ pokles a příští měsíc se inflace opět zvýší. Lidé si navíc začínají uvědomovat, že s rychle rostoucí inflací se jejich život na hraně (když jako správný Američan kreditkou splácíte jinou kreditku) zhorší, což jen přispívá k negativnímu sentimentu v USA.

Nákup Twitteru pozastaven. Elon Musk dnes na Twitteru oznámil, že pozastavuje nákup této sociální sítě. Cena akcie na to reaguje propadem přes 10 %. Nejbohatší člověk planety znervózněl investory a ti přestávají věřit, že sociální síť koupí. Tím, kdo akcie prodal, mohl být i samotný Musk a naplnil by tak sousloví levně koupit, draze prodat.

Peloton sražen koncem Covidu. Společnost nabízející interaktivní fitness produkty, hlavně rotopedy, je tvrdě drcena lidmi, kteří raději jezdí na kolech venku. Tato ztrátová společnost vstoupila na burzu v roce 2019 a cena akcií rychle rostla až na 171 dolarů za kus. Nepříznivé výsledky ale zapříčinily rychlý pád a dnes je možné akcii koupit za 15 dolarů, tedy o 91 % levněji oproti nejvyšší ceně.

Apple už není nejhodnotnější společností světa. Na její místo nastoupila saudskoarabská těžařská společnost Saudi Aramco. Tato společnost byla původně založena americkou firmou Chevron v roce 1933 a trvalo 4 roky, než její zaměstnanci ropu našli. Podle odhadů se v této blízkovýchodní zemi nachází 2. nejvyšší zásoby ropy na světě, hned po Venezuele.

Nestabilní stablecoiny a Bitcoin ve výprodeji. Masivní výprodej zasáhl tento týden trh kryptoměn. Kryptoměny obecně jsou považovány za rizikové aktivum a těch se lidé zbavují jako první, když se objeví nějaký problém. Propad, který nastal tento týden, byl způsoben jak děním v reálném světě, tak prolomením stability na jedné z nejvíce používaných „stabilních“ kryptoměn TerraUSD, která měla být hodnotou navázána na dolar. Od ceny jednoho dolaru se však začala vzdalovat a následná panika prakticky smazala veškerou hodnotu měny LUNA, která během pár dní ztratila 99,99 % hodnoty. To je slušný výprodej. Z kryptotrhu se během týdne vypařilo 500 mld. dolarů. Bitcoin klesl za týden o 15 %.

Protinožci posílají miliardu do krypta. V Austrálii se tento týden začalo obchodovat s ETF zaměřenými na Bitcoin Ethereum. Objemy obchodů zatím nenaplňují původní odhady, dle kterých měla zamířit do instrumentů až miliarda dolarů. Z důvodu obecného propadu se zatím objemy pohybují o řády níže, což se však může rychle změnit, jelikož se tímto otevírá možnost institucionálního obchodování s kryptem. Podobná ETF brzy nabídneme i vám v rámci připravované služby Portu Crypto.

Veletoč v PPF. Dosavadního šéfa Ladislava Bartoníčka, který se ujal řízení skupiny PPF po skonu nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, vystřídá Jiří Šmejc. Tento 13. nejbohatší Čech spolupracoval s PPF už od převzetí televize Nova a vlastní téměř 1/10 společnosti Home Credit, kterou pomáhal budovat. Za svou práci dostane 10 % akcií společnosti PPF.

Inflace ve světě kulminuje. S vysokou inflací se potýká většina západního světa, vypadá to ale, že v některých zemích již dosáhla vrcholu. Ve Spojených státech klesla z 8,5 na 8,3 %. V Itálii nebo Španělsku klesla o 0,5, resp. 0,6 p.b. Že by se situace ve světě začala uklidňovat?

Inflace v ČR dál stoupá. V jednom z minulých Newsletterů jsme slíbili, že tu míru inflace už zmiňovat nebudeme (jestli vás zajímá, klikněte zde). Ale prostě nám to nedá. Nemůžeme nezmínit, že byla o téměř jedno procento vyšší, než očekával trh, a je tak pravděpodobné, že centrální banka znovu zvýší úrokové sazby alespoň na 6 %. Klasicky nejvíce rostla cena bydlení, energií, ale rychle zdražuje i ubytování a oblečení.

Nový guvernér ČNB jmenován. K (ne)překvapení všech byl do čela jedné z nejmocnějších institucí v Česku zvolen dosavadní člen bankovní rady Aleš Michl. Ten je znám opačným postojem k úrokovým sazbám než odcházející guvernér Rusnok. Guvernér ale o úrokových sazbách nerozhoduje sám a bude velmi záležet na tom, koho mu prezident zvolí do rady.

Co nového v Portu?

ČNB zvýšila sazby a my nezůstáváme pozadu. Úrok na úročené hotovosti v Investiční rezervě jsme zvýšili na 5,5 %! Aktuálně je Investiční rezerva nejvíce populární produkt u Portu.

Včera proběhl úpis Zambijských smaragdů, úpisu se zúčastnilo 272 investorů. Příští týden se můžete těšit na vzácné bankovky z let 1806-1997.

V dnešní Portu Rychlovce odpovídá Radim Krejčí na nejčastější dotazy našich klientů. Rychlovku si můžete pustit také jako podcast.

Pěkný víkend!


Proč by vás propady neměly děsit? Průvodce investora v krizích

Nikdo z nás nesleduje s radostí, že od začátku roku většina světových trhů klesá a portfolia svítí…


Proč investovat i v dobách kolísavých trhů

Říkáte si občas, jestli je teď vhodná doba na investování, jestli třeba není lepší investovat, jen když trhy rostou? Zní to možná…


Instagram ve světě NFT a zlaté Bitcoin City

ČNB zahájí intervence na devizovém trhu. Creditas válí za velkou louží. El Salvador představil model Bitcoin City.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Má smysl rebalancovat?

Při jakkoliv dlouhé investici je nutné mít správně sestavené portfolio tak, aby se riziko a

chlap

Těžké pondělí Marka Zuckerberga

Markovi Zuckerbergovi, zakladateli sociální sítě Facebook, se v pondělí ráno moc dobře nevstávalo. Měl k tomu dobrý důvod.