#234 – Znárodníme všechno!

Trhy ve Spojených státech tento týden odepisovaly. Index S&P 500 sice do středy rostl, pak ale ztratil přes 3 % kvůli nečekaně špatným výsledkům retailového řetězce Target, jeho akcie ztratily přes 30 %. To samo o sobě ale nezpůsobilo pokles indexu, ale investoři teď očekávají mnohem horší výsledky i u ostatních retailových firem. Zisky tohoto diskontního supermarketu padly vlivem vysokých cen energií na polovinu v porovnání s minulým rokem. Navíc s vysokou inflací začínají lidé méně utrácet za zbytné zboží.

Panevropský Euro Stoxx 50 od začátku týdne odepsal 1,5 %, čínský SSE ale naopak rostl o 2 %, japonský Nikkei přidává přes 1 %. Zajímavé věci se děly na pražské burze, index PX rostl tento týden o velmi slušných 3,5 %. Hlavním tahounem byla polostátní firma ČEZ, jejíž akcie reagovaly pozitivně na plány Vlády ČR. Pěkně rostly také Erste Group a Komerční banka.

„Znárodnění“ elektráren. Premiér Fiala podle dostupných informací zvažuje nucený odkup výrobní části energetické společnosti ČEZ, aby měla vláda nad cenou elektřiny větší kontrolu. Diskuse je teprve na začátku, i tak ale akcie ČEZu reagovaly tento týden růstem o 13 %. Stát vlastní 70% podíl v tomto energetickém gigantu, vyplatit 30% minoritu by ale byl extrémní zásah do rozpočtu. Ziskovost výrobní divize je totiž kvůli vysokým cenám elektřiny rekordní a stát by musel zahrnout očekávané budoucí zisky do odkupní ceny. Pokud by k odkupu opravdu došlo, stát by fikaně však obešel námitky malých akcionářů proti výstavbě nových bloků, nijak by je totiž neřešil, rovnou by je vyšachoval.

Euro za dolar. Evropská měna již dlouho oslabuje kvůli válce na Ukrajině, ale i kvůli tomu, že Evropská centrální banka zatím není ochotná zvyšovat základní úrokové sazby. Euro tak zažívá citelný odklon investorů. Americký dolar naopak posiluje s tím, jak Fed úrokové sazby zvyšuje. Naposledy měl dolar vyšší hodnotu než euro v roce 2002. Aktuálně je za jedno euro možné dostat 1,06 dolaru.

Nepřátelské převzetí v oblacích. Nízkonákladová aerolinka JetBlue oznámila převzetí další nízkonákladovky Spirit Airlines poté co druhá zmíněná odmítla nabídku na ‚přátelské‘ převzetí, tedy klasický prodej. Malé aerolinky mají kvůli vysokým cenám paliv těžké časy a spojení s jinou společností je tak do jisté míry vlastně možností na přežití. Ne všichni to ale vidí stejně.

Netflix ruší seriály a propouští. Reakce na špatné výsledky této streamovací platformy na sebe nenechala dlouho čekat. K rušení nepříliš úspěšných seriálů se přidalo i propouštění. Společnost uvedla, že redukce personálu není v důsledku špatných výkonů, ale je dáno situací, ve které se firma nachází. Oproti hodnotě z konce října minulého roku se akcie Netflixu prodávají se 74% slevou.

Tesla vykopnuta z ESG S&P 500 indexu. Společnost, která na první pohled rozhodně patří mezi environmentálně odpovědné společnosti, protože vyrábí elektrická auta, byla vyřazena z indexu udržitelných firem. Zkratka ESG totiž ukrývá i sociální rozměr, a hlavně kvůli němu Tesla z indexu vypadla. Agentura S&P uvádí, že výrobce aut vyřadila kvůli špatné nízko-uhlíkové strategiinedostatečnému pracovnímu kodexukvůli rasismu a špatným pracovním podmínkám v hlavní továrně ve Fremontu. Musk kontroval prohlášením, že ESG metriky jsou ztělesněním ďábla. Akcie tento týden propadly o 13 %.

Hospodářská komora radí zvýšit platy! S nečekaným prohlášením přišel šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Tvrdí, že společnostem stejně nic jiného nezbývá a sociální situace v zemi to vyžaduje. Firmy jsou v nepříjemné situaci, kdy jim zdražují vstupní suroviny, úvěry i zaměstnanci. Zdražování tak musí promítnout do prodejní ceny, přitom ale netuší, jak vysokou cenu jim lidé budou tolerovat.

Rusnok to rozjíždí. Končící guvernér ČNB prohlásil, že kdyby národní banka nezvýšila včas úrokové sazby, inflace by teď byla 25 % a euro by stálo 30 Kč. Argumentoval Estonskem, jakožto stabilní zemí eurozóny, kde mají aktuálně inflaci 19 %. Je to jedno z nejdivočejších prohlášení, které jsme měli možnost z guvernérových úst slyšet. Na konci jeho mandátu se možná dočkáme i dalších perel.

A s nástupem nového guvernéra Michla budeme v krasojízdě pravděpodobně pokračovat. Již při jmenování se totiž naopak nechal slyšet, že zvyšování sazeb očividně na inflaci efekt nemělo. Jen si asi nevzpomněl, že horizont měnové politiky (čas, za který se provedená změna nejvíce projeví), jak jej sama ČNB uvádí, je 4–6 kvartálů. Ke většímu zvýšení sazeb přitom ČNB přistoupila před ani ne dvěma kvartály. Českou ekonomiku tak nejspíše čeká pěkná šoková terapie ve stylu “nahoru-dolu”.

Mnohem slabší růst. Česká ekonomika je zasažena válkou, o tom není třeba diskutovat. ČNB ve své Zprávě o měnové politice predikuje růst HDP na tento rok pouhých 0,8 % oproti původně očekávaným 2,9 %. Česká bankovní asociace je ve své predikci o jedno procento optimističtější.

Co nového v Portu?

Už příští měsíc se můžete na platformě opPORTUnity zúčastnit primárního úpisu akcií společnosti Coloseum. Datum IPO zatím není stanoveno, o průběhu vás ale budeme informovat. Chcete-li se dozvědět více informací, klikněte zde.

Včera byl na Portu Gallery spuštěn úpis Série platidel z let 1806 – 1997, kterého se stále můžete zúčastnit. Příští týden se těšte na fotografie Františka Drtikola, následující týden pro vás máme připraveny krásné vázy světoznámé české společnosti Lasvit.

V Portu se neustále rozrůstáme a hledáme další členy do našeho týmu. Aktuálně máme otevřené pozice na React Native Developera, který nám pomůže s vývojem mobilní aplikace, ale hledáme i lidi do našeho Customer Care a Operations týmu.

Pěkný víkend!


Jak vzniká další Bitcoin? Blockchain jednoduše

Kryptoměny ustály úvodní zkoušku času a získaly téměř celosvětovou adopci. Když se ovšem dostaneme k jejich fungování, jen…


Euro v Chorvatsku a Coloseum na burze

Mastercard testuje revoluční technologii. Binance spouští aukci NFT českých a slovenských tvůrců. Inflace v EU dosáhla 8,1 procenta.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je ETF?

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji