#236 – Benzín za 28 Kč?

Tento týden se nesl ve znamení asijského růstu. Akciové trhy rostly jak v Japonsku, tak v Číně. Nikkei přidal 3,7 %, SSE vyrostl o 2 %. Malý pokles zaznamenal americký index S&P 500, který odepsal 0,9 %. V Evropě se také moc nedařilo. Euro Stoxx ztratil 0,6 %, FTSE v Británii pak 0,7 %. Velkým tahounem byly technologické, retailové a výrobní společnosti, bez nich by byl výsledek horší.

Problematická banka. Jedna z největších finančních institucí v Evropě Deutsche Bank řeší další skandál. Podruhé za jeden měsíc vtrhly do jejího ústředí regulátoři, tentokrát kvůli lhaní jedné z dceřiných firem o ESG skóre společností, do kterých se investovalo. Tato metrika hodnotící firmy z hlediska sociálních a environmentálních faktorů je často kritizována pro „podjatost“, mezi deseti největšími společnostmi v S&P 500 ESG indexu je například i Exxon Mobil, jeden z největších těžařů ropy na světě.

Připravte se na ekonomický hurikán. To řekl CEO jedné z největších investičních bank planety JP Morgan Chase na čtvrteční konferenci. James Dimon tvrdí, že kvůli válce na Ukrajině, rostoucí inflaci a Fedu, který zvyšuje sazby, nás taková bouře určitě čeká. Jen zatím nevíme, jestli se jedná o malý hurikánek nebo o hurikán obrovský. Pan Dimon má sice tituly z ekonomie a psychologie, nemá ale žádný titul z meteorologie. Skuteční meteorologové mezitím varují před silnými bouřkami, které v sobotu zasáhnou ČR.

Facebook opouští jeho stvořitelka. Sheryl Sandberg, která učila CEO společnosti Meta Marka Zuckerberga, jak vytvořit a řídit firmu, po 14 letech odchází. Za tu dobu spoluvytvořila jednu z nejhodnotnějších společností na světě. Její úsilí jí vyneslo úctyhodných 1,7 mld. dolarů.

Z velké čtyřky znovu velká pětka? Poradenství a audit jsou velmi žádané služby a celému trhu dominují společnosti DeloittePwCErnst & Young a KPMG. Ve Spojených státech (ale i jinde ve světě) auditují naprostou většinu veřejně obchodovaných společností a často se dostávají do střetu zájmů. Společnost EY proto připravila projekt Everest, kterým se chce rozdělit na dvě entity, aby se střet zájmů vyřešil. Jestli se projekt uskuteční, bude se na poli poradenství jednat o největší událost od té doby, co se z velké pětky stala velká čtyřka v roce 2002. Krach obří společnosti Enron tehdy položil poradenskou společnost Arthur Andersen, která mu auditovala účetní závěrky a nevšimla si, že je všechno zfalšované.

Ruská ropa? Děkuji nechci. EU se shodla na zákazu dovozu ropy z této válkychtivé země a cena za barel ropy Brent vyskočila nad 120 dolarů. Pak ale přišlo oznámení od ropného kartelu OPEC o navýšení denní těžby a cena opět trochu klesla. Rozhodnutí sice skupině trvalo pár měsíců, i tak ale můžeme být rádi za alespoň nějaký posun. Občané ropných velmocí nejsou ohroženi hladomorem, a tak stojí země OPEC před Sophiinou volbou. Buď na aktuální situaci nebudou přehnaně reagovat a napakují si kapsy, nebo pořádně navýší těžbu, cena ropy klesne a kapsy si nenapakují. Možná ale hledáme viníka na špatném kontinentu. Věděli jste, že v ČR je cena za litr benzínu bez daní 28 Kč?

Rozdíl v ceně ropy Brent a ruské ropy Ural je kolem 35 dolarů na jednom barelu a Čína a Indie tak nakupují s krásnou slevou. V Číně se navíc pomalu otevírají dosud kvůli covidu uzavřená města a očekává se zvýšení produkce. Nakopnutí ekonomiky jde ruku v ruce s větší spotřebou ropy a větší poptávka tak způsobí další růst ceny.

Turci nejbohatší v Evropě? Inflace v Turecku dosáhla v květnu velmi vysokých 73,5 % a třeba jen ceny potravin vzrostly o 91,6 % oproti předchozímu roku. Jedná se o výsledek politiky nízkých úrokových sazeb, kterou prosazuje prezident Erdogan. Ten přitom ignoruje jak ekonomickou teorii, doporučení ekonomů, tak i fakta. Turecko je na nejlepší cestě přitisknout na své bankovky pár nul a udělat ze svých občanů milionáře.

Ceny nahoru, důvěra dolů. Ceny zemědělských výrobců vzrostly nejvíce za posledních 30 let, nejvyšší růst vykázaly ceny těch zemědělských, meziročně se zvýšily o 35 %, stavební práce zdražily o 13 %. Na druhou stranu je důvěra v ekonomiku podle ČSÚ nejnižší za posledních 10 let. Důvody jsou zřejmé – vysoká inflace, válka na Ukrajině a nejistá budoucnost. Zvýšil se počet respondentů, kteří se obávají zhoršení své finanční situace a růstu nezaměstnanosti.

Co nového v Portu?

Včera jsme spustili Portu Crypto! Nově tak u nás můžete diverzifikovat své investice expozicí na kryptoměny. Crypto investici si založíte stejně jednoduše jako jakoukoli jinou investici přímo ze Souhrnu. Na výběr máte ze 7 kryptoměn a 1 krypto koše. Před založením je nutné projít dodatečným dotazníkem, na jehož vyplnění máte 3 pokusy. V případě, že jím neprojdete, je třeba vyčkat 3 měsíce –⁠ náš tým vám bohužel nebude moci dotazník zpřístupnit dříve.

Kryptoměny jsou silně volatilní, a proto byste do nich neměli investovat veškeré úspory. Vždy je nutné myslet na diverzifikaci a dostatečně dlouhý investiční horizont.

Včera byl na Portu Gallery spuštěn úpis sběratelských váz Lasvit. Stále také můžete zainvestovat do bankovek z let 1806-1997. Příští týden se můžete těšit na sběratelskou edici Dom Pérignon 2010 Lady Gaga.

Pěkný víkend!


Jak si založit Portu Crypto?

Pro investory, kteří chtějí rozšířit své investiční portfolio o kryptoměny, jsme nově spustili Portu Crypto. V tomto článku si vysvětlíme, jak si…


Konec akvizice Air Bank a NFT od eBay a Gretzyho

PPF vycouvala ze spojení s Monetou. Inflace v eurozóně v květnu zrychlila. Paraguay schválil zákon o kryptoměnách.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme