Search
Close this search box.

#237 – 10 miliard pod správou

Západní trhy neudržely růst nebo stagnaci z minulých týdnů a pár procent ztrácejí. Index S&P 500 odepisuje 4,7 %, Euro Stoxx 4,2 % a britský FTSE 4 %. Naopak se i nadále daří Asii, čínský SSE rostl tento týden o 1,5 %, japonský Nikkei o 0,2 %.

Fed 1. června začal prodávat svá aktiva a rozhodl se pro desetkrát vyšší tempo než v roce 2017, kdy k odprodejům přistoupil naposledy. Rotačky se tak definitivně zastavily a místo tisknutí peněz přichází na řadu proces pálení peněz. Dolar na to reaguje posilováním. Rozvaha americké centrální banky od covidu pěkně nabobtnala.

Tento týden se probudili i guvernéři v ECB. V červenci tak zřejmě dojde na zvýšení sazeb i v EU, s největší pravděpodobností o 0,25 procentního bodu.

2 problémy Číny. Po politice nulové tolerance, kdy zavírali celá desetimilionová města, se tato asijská ekonomika otevřela a export letí vzhůru. S obnovou ekonomiky jdou ruku v ruce dva problémy. Prvním z nich jsou ceny energií. Aby mohla Čína vyrábět a exportovat, potřebuje k tomu ropuplyn a elektřinu. Na tyto energetické komodity se tak vytvoří poptávkový tlak, který zvýší jejich cenu globálně.

Druhým problémem je, že Čína má obrovský přebytek obchodní bilance (export převyšuje import) –⁠ hromadí se jí tak cizí měna. Dosud “přebytečné” peníze investovala mj. do západních státních dluhopisů nebo (po vzoru Karla IV.) na stavby mostů do nikam. Protože má ale chuť si smlsnout na Hong Kongu a Taiwanu, stojí před nepříjemnou situací, kdy jí za to západ může sankcemi zabavit velké množství peněz. Ruská invaze na Ukrajinu ukázala, že sjednocený západ bez problému zabaví nejen devizové rezervy, ale i ty zlaté, které nemá daná země v držení. Otázkou tak zůstává, do čeho bude Čína peníze investovat?

Elon má špatný pocit. Nejbohatší muž světa se obává ekonomického výhledu, a proto vyhazuje lidi z Tesly a snaží se vycouvat z nabídky na odkup TwitteruHodnota obou společností klesá.

Klesly i akcie BuzzFeedu, který přišel na burzu teprve nedávno spojením se společností typu SPAC. Americká mediální a zpravodajská skupina odepsala v pondělí 40 % hodnoty. Důvodem byl velký výprodej první den, kdy vypršelo období, během kterého původní akcionáři BuzzFeedu akcie nemohli prodat. Hodnota společnosti propadla z 1,5 mld. dolarů na 300 mil.

ETFka v kurzu. Pasivně řízené fondy v USA loni poprvé držely větší objemy amerických akcií než ty řízené aktivně. Skrze ETF je drženo cca 16 % objemu akcií na americkém trhu a přes podílové fondy 14 %. Dohromady je tak skrze fondové struktury držena necelá třetina akciového trhu.

Zatímco do ETFek během posledních 10 let teklo čím dál větší množství peněz, z aktivně spravovaných fondů naopak Američané své peníze vybírali. Vzhledem k tomu, že Češi trendy ze západu rádi přebírají, uvidíme, jestli se od nich naučí i efektivnějšímu investování.

Volný pátek. Ve Spojeném království rozjeli experiment s kratším pracovním týdnem. Zapojilo se do něj asi 70 společností a dohromady asi 3 300 pracovníků. Plat se nikomu nekrátí. Podle dostupných dat se šťastlivcům, kteří pracují jen 4 dny v týdnu, dramaticky zvedne životní pohoda, jejich efektivita přitom neklesá. Zaměstnanci jsou rádi, že pracují o den méně, a o to víc pracují od pondělí do čtvrtka. I v našich končinách se některé firmy rozhodly zavést kratší pracovní týden a většinou si to pochvalují.

Sriracha nebude! Milovníci pálivých jídel mají problém, nedostatek chilli papriček donutil výrobce ikonických omáček s ‚kohoutem‘ pozastavit výrobu a výpadek může trvat i několik měsíců. Pro ty z nás, kteří k objednávce toho nejpálivějšího jídla z indické restaurace vždy dají poznámku: „Udělejte to extra pálivé, prosím!“, nastávají temné časy.

Vláda přešlapuje na místě, hypermarkety jednají. Mimo vytvoření stránky destnikprotidrahote.cz, která nám všem zlepšila život, snížení spotřební daně na pohonné hmoty, kterého si nikdo moc nevšiml a příspěvku rodinám s dětmi, které nebude mít kdo vyplatit, protože úředníci vyhlásili stávkovou pohotovost, toho vláda se zdražováním moc nedělá. První hypermarket se mezitím rozhodl svým klientům značně ulevit a s věrnostní kartou nabídne základní potraviny s velkou slevou. Vysoká konkurence k podobnému kroku zřejmě donutí i další řetězce.

Jiné vlády masivně pomáhají. Ve Francii začátkem roku zastropovaly ceny energií a průměrnému Francouzovi tak stouply jen o 4 %. Zbytek je ztráta energetické společnosti, kterou pokryje francouzská vláda. V Německu vyplácí 300 eur a snižují daně na pohonné hmoty o 8 Kč. V Belgii dostaly všechny domácnosti slevu 100 eur na účet za elektřinu a snížili DPH na energie z 21 % na 6 %.

O inflaci nemluvíme. Slib, který jsme dali v jednom z našich předchozích newsletterů dodržíme a hodnotu inflace zde nezmíníme, jestli vás zajímá, podívejte se zdeJejí hodnota je o půl procenta vyšší, než byl konsenzus trhu a bohužel to nevypadá, že by růst zpomaloval. Podle predikce ČNB by ale inflace měla kulminovat v červnu nebo červenci.

Noví členové bankovní rady nejsou žádní kývači. Doktorka Kubelková, docentka Zamrazilová a profesor Frait jsou zkušení ekonomové a není možné předpokládat, že by bezmyšlenkovitě odsouhlasili novému guvernérovi cokoliv si bude přát. Prezident Zeman svým výběrem přináší názorovou různost a volba je ekonomy i trhem přijímána kladně. Koruna hlavně vůči euru silně posílila z 24,75 Kč na 24,62 Kč.

Co nového v Portu?

Portu Crypto se úspěšně rozjelo a do kryptoměn s námi investuje už přes 1 200 klientů! Svou novou investici si můžete založit na stránce Souhrn hned po přihlášení. Nejčastěji lidé investují do Bitcoinu Etherea. Populární je i „kryptokoš” pěti měn v jednom instrumentu.

Přesáhli jsme milník 10 mld. Kč pod správou. Sumu jsme zvládli za posledních 6 měsíců zdvojnásobit. Moc děkujeme za vaši přízeň.

Práce pokračují i na přípravách IPO pizza Coloseum. Chystáme jak rozhovory, tak i další materiály, které vám lépe představí společnost a její plány. Můžete tak zvážit, zda o tuto investici neobohatit své investiční portfolio.

Rádi bychom vás požádali o pár vteřin vašeho času. Do 17.7. je možné nominovat váš oblíbený startup. Jestli jste s Portu spokojeni, můžete pro nás hlasovat zde.

Již zítra v sobotu 11. 6. se v Litoměřicích uskuteční akce Otevřená garáž, kde budete mít příležitost si naživo prohlédnout auta, do kterých bylo možné zainvestovat přes Portu Gallery. Zastavte se kdykoliv mezi 13-20 hodinou, budeme také nalévat pivo a opékat prase.

Včera jsme spustili úpis limitované edice Dom Pérignon 2010, stále také můžete zainvestovat do sběratelských váz od české společnosti Lasvit.

Pěkný víkend!


Soňa Parke – Proč lidé investují do kryptoměn

Jaké jsou rozdíly ve vnímání kryptoměn mezi muži a ženami? V podcastu se Soňou Parke jsme se zaměřili na to, proč Češi vstupují do světa…


Evropský technologický index a konec spalovacích motorů

Služba Disney+ vstupuje do Česka. Fond Vision vloni prodělal desítky miliard dolarů.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

inflation rate

Dvouciferná inflace

Český statistický úřad dnes vydal údaje o meziroční inflaci za měsíc prosinec a podle očekávání

Portu investoři - Radek Holub

Rozhovor s investorem Radkem Holubem

„Investovat jsem začal na střední škole, kdy jsem si založil investiční účet, prostřednictvím kterého jsem měl možnost nakupovat

Přichází zlatá éra diverzifikace?

Uplynulá dekáda nechala zapomenout na většinu strategických investičních pouček, ne-li na všechny. Jiná doba, shodují se optimisté i