Search
Close this search box.

#24 Bitcoinový halving za námi

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn za uplynulý měsíc.

V dubnu byl nejsledovanější událostí v pořadí už čtvrtý bitcoinový halving. Bitcoinové „půlení“ sníží odměnu pro těžaře na polovinu, což by mělo tlačit na růst jeho ceny. Na cenu ale působí celá řada dalších faktorů. Halving, ke kterému došlo v noci z 19. na 20. dubna 2024, byl všeobecně očekávaný, trh už ho zacenil, a tak k výrazné změně v ceně bezprostředně po halvingu nedošlo. Od halvingu si Bitcoin zatím připsal 1,9 % a od začátku roku se stále pyšní slušným růstem o 50 %. 

Nejdražší blok v historii. Vytěžení bitcoinového „bloku“ číslo 840 000, který spustil automatický protokol vedoucí ke snížení odměny těžařů o 50 % z 6,25 BTC na 3,125 BTC, se otisklo do historie jako dosud nejdražší. Aby bitcoinoví uživatelé zapsali svou transakci v tomto bloku, utratili na poplatcích neuvěřitelných 37,7 Bitcoinů, v přepočtu přes 55 milionů korun. Zvýšený zájem byl způsobený i spuštěním Bitcoin Runes. Jde o novou technologii umožňující vytváření NFT na Bitcoinu. To už je možné díky Bitcoin Ordinals, Runes ale mají být navrženy tak, aby byly jednodušší a zároveň kompatibilní s druhou vrstvou Bitcoinu Lightning Network.

Vyprchává ETF horečka? Bitcoinové ETF od BlackRocku se krátce po svém startu mohlo pyšnit přílivem peněz od investorů, o jakém si další nová ETF mohou nechat jen zdát. Přítok nových peněz do bitcoinových ETF se ale po úvodní horečce výrazně snížil. Odtok 37 milionů USD z tohoto ETF a celkem 530 milionů USD ze všech amerických bitcoinových ETF za jediný den pak dokonce přispěl k tomu, že se cena Bitcoinu propadla až na úroveň kolem 60 tisíc USD. Propad se ale zastavil, a tak zatím platí, že celkem do těchto ETF přiteklo 11,7 miliardy USD. Po počáteční horečce se tak trh uklidnil. 

Krypto populárnější než akcie. Mladí Američané dávají přednost kryptoměnám před akciemi. 20 % příslušníků generace Z (18-26 let) a 22 % mileniálů (27 až 42 let) v USA raději investují do kryptoměn a NFT než do tradičních akcií. Tento trend naznačuje u mladých lidí větší rizikový apetit a ochotu experimentovat s novými finančními nástroji. Dalším důvodem může být i tendence mladých brát informace ze sociálních sítí jako relevantní zdroj informací pro rozhodování o nakládání s financemi. Vliv sociálních sítí na mladé v oblasti financí také vypovídá o rostoucí důvěryhodnosti a vlivu influencerů, kteří díky platformám, jako je TikTok, mění vnímání finančního poradenství a investování. 

Dosáhnou kryptoměny brzy na 1 miliardu uživatelů? Počet lidí, kteří už určitým způsobem alespoň vyzkoušeli nebo aktivně využívají kryptoměny, rychle roste. V současnosti mají kryptoměny 580 miliónů uživatelů, podle konzervativních odhadů by ale mohl počet uživatelů kryptoměn vzrůst na 1 miliardu v roce 2030. Optimistické průzkumy ale odhadují, že by k prolomení této hranice mohlo dojít už v příštím roce. Dosažení první miliardy uživatelů je již dlouho považováno za důležitý milník pro adopci kryptoměn mainstreamem. Běžní lidé totiž mohou přinést novou vlnu kapitálu a tlačit tak na další růst ceny kryptoměn.

Těžba Bitcoinu geotermální energií. Od roku 2021 vytěžil Salvador pomocí vulkanické geotermální energie ze sopky Tecapa celkem 474 Bitcoinů v hodnotě 29 milionů USD. V roce 2021 se Salvador stal první zemí světa, která přijala Bitcoin jako oficiální měnu. Těžba Bitcoinů s využitím fosilních paliv je dlouho kontroverzním tématem. Čím dál více průzkumů ale naznačuje, že v současnosti už více než 60 % energie spotřebované na těžbu Bitcoinu pochází z obnovitelných zdrojů. 

Budou americké banky držet krypto? Americká Sněmovna reprezentantů odhlasovala zákon rušící zákaz pro tamní banky držet kryptoměny. Pokyny americké komise pro cenné papíry (SEC) znemožňovaly bankám, aby klientům poskytovaly služby v úschově kryptoaktiv. SEC se podle svých slov snažil chránit investory a širší finanční systém. Podle amerických zákonodárců ale pokyny nepřispívají k ochraně investorů. Kdo jiný by měl ale investory chránit lépe než právě banky? 

Memecoiny stále v kurzu. Memecoiny jsou v letošním roce zatím tím nejziskovějším odvětvím kryptoměn. Jde o kryptoměnové mince, jejichž hlavním účelem je recese nebo vtip. 10 nejpopulárnějších memecoinů se za první kvartál letošního roku v průměru zhodnotilo o 1313 %. Tržní hodnota memecoinů se pohybuje kolem 55 miliard USD, díky čemuž se na celkové hodnotě kryptotrhu podílí asi 2,5 %. Že jste o kryptoměnách jako Book of Meme (BOME), Brett nebo Cat in a Dogs World (MEW) nikdy neslyšeli? Doporučujeme nesmutnit, vložení peněz do takového memecoinu je vysoce riziková spekulace a spíše než pohádkové zbohatnutí hrozí tvrdý pád na nulu.

Vývoj kryptoměn za poslední měsíc


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Přichází zlatá éra diverzifikace?

Uplynulá dekáda nechala zapomenout na většinu strategických investičních pouček, ne-li na všechny. Jiná doba, shodují se optimisté i