#24 – Těžba bitcoinu už se nevyplácí a Tesla je moc velká

Akcie mají za sebou úspěšný týden, navzdory čtvrteční korekci. Americký index S&P500, jež je významnou měrou zastoupen v Portu portfoliích, posílil o 1,5 %. Index Stoxx 50 reprezentující 50 největších evropských firem vzrostl o 1,2 %. Cena zlata poklesla o 0,7 % a cena ropy vzrostla o 0,3 %.

V USA, Evropě i v Asii je v plném proudu výsledková sezóna, investoři jsou zvědaví, jak se firmám dařilo v prvním čtvrtletí letošního roku. Výši zisků už oznámili giganti jako Netflix (lepší, než se čekalo), Bank of America (lepší), Goldman Sachs (lepší), Procter & Gamble (lepší) a General Electric (lepší). V pondělí bude reportovat Google, ve středu například AT&T, Boeing, Ford a Facebook. Nejdelší seznam firem nás potom čeká ve čtvrtek (Intel, Microsoft, Amazon).

Technologickým trhem zamávala zpráva taiwanského výrobce mikroprocesorů TSM a hlavního globálního dodavatele čipů do telefonů. TSM snížila svůj výhled čtvrtletních tržeb, důvodem má být slabá poptávka po chytrých mobilních telefonech. Analytici z toho vyvodili, že se i prodeje iPhonů vyvíjejí hůře, než se čekalo. Možná proto akcie Apple tento týden oslabily o téměř 1 procento. Apple oznámí čtvrtletní výsledky až 1. května.

Těžba Bitcoinu se nevyplácí, pokud jeho cena spadne pod hladinu 8.600 dolarů, odhaduje banka Morgan Stanley s ohledem na náklady na elektřinu a těžící hardware. Kurz Bitcoinu na burze Coindesk poklesl tento týden na 8.200 USD.

Tesla je už moc velká na to, aby zkrachovala, přestože nestíhá vyrábět Model 3 a asi bude mít problémy s provozním cash-flow. V případě krize by ji americká vláda nenechala padnout, protože už zaměstnává příliš mnoho lidí, píší HN. Poněkud paradoxně potom působí zjištění serveru Business insider, že čím více prodá Tesla automobilů, tím větší ztráta jí hrozí. Automobilka totiž není schopna prodávat své vozy se ziskem, byť nejdražší model X vyjde na úctyhodných 100 tisíc dolarů.

V úterý koruna posílila na 25,24 Kč za euro, nejsilnější hodnotu od února. Podle dubnového průzkumu mezi profesionálními ekonomy, který provádí ministerstvo financí, by se měla česká měna letos pohybovat mezi 24,90 a 25,40 EUR/CZK, příští rok by ale už měla zůstat pod úrovní 25,00, resp. by mohla posílit až na 23,90 korun za euro (zpráva zde).

Hezký víkend!


Otestujte svojí finanční gramotnost!

Jak jste na tom s finanční gramotností? Průzkum skládající se ze 3 finančních otázek probíhal v několika zemích světa. Ve většině z nich se ani třetině oslovených nepodařilo zodpovědět všechny položené otázky správně. Vyzkoušejte si, jak jste na tom s finanční gramotností vy.


Utrácíte moc peněz za jídlo?

Uvolňování financí skrze snížení výdajů za jídlo je jedna z možností, kterou může člověk dosáhnout vyšších úspor. Přinášíme 5 tipů, kde si přiblížíme, jak se dá maximalizovat poměr kvalita/cena při nákupu potravin.


Vývoj vybraných instrumentů (13.4. – 20.4.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní trhy Komodity Měny
S&P 500
2 688,51
+1,51%
Euro Stoxx 50
3 490,97
+1,25%
S&P / TOPIX 150
1 407,20
+1,10%
Ropa
67,60
+0,31%
EUR/CZK
25,305
+0,14%
Dow Jones
24 624,11
+1,07%
Pražská burza
1 120,72
-1,19%
VWO
46,29
-0,54%
Zlato
1 338,90
-0,67%
USD/CZK
20,545
+0,19%

Top 10 Fintech zpráv týdne

Místo montoven start-upy, Zarukomat.cz umožní prodloužení záruky i pojištění, realitní crowdfunding, ripple jako bankovní superměna, posilující koruna nebo začátek dividendové sezóny.


Spoříte si na důchod?

S odchodem do důchodu stálý příjem výrazně klesne. Tím se i může dramaticky snížit vaše životní úroveň. Je tedy důležité, abychom mysleli na tento fakt už od začátku pracovního života. Při této situaci rozhodně platí, čím dřív začnete, tím méně budete muset ukládat či investovat stranou. Ptáte se jak a kolik? Pokračujte směle ve čtení.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Top 3 podle Zuzany Mory

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve