#241 – Dobré zprávy z ČR

Nový měsíc zahájíme růstem. To si řekly světové trhy a jak řekly, tak udělaly. Index S&P 500 přidal 2,2 %, Euro Stoxx 50 1,2 %, Nikkei 225 rostl o 2,2 %, britský FTSE 100 přidal 0,5 %. Výjimkou byly čínské akcie. Index SSE Composite odepsal téměř 1 %.

USA tlačí na Nizozemsko kvůli čipům. Důvodem je tamní společnost ASML, kvůli svému monopolnímu postavení ve výrobě strojů na čipy. USA se jí snaží zabránit prodávat výrobky do Číny. Jestli se USA zadaří a Nizozemská vláda zavede restrikce na vývoz do Číny, tržby ASML se propadnou až o 10 %. Ani monopolní postavení neuchránilo tuto firmu od poklesu ceny akcií, od začátku roku se cena propadla o 37 %.

‚Krabice‘ za 150 mil. $ na výrobu čipů

Nevýnosná těžba. I přes nedostatek čipů začal výprodej grafických karet. Ty se totiž hojně využívají k ověřování transakcí v digitálním světě kryptoměn. Jenže ceny kryptoměn jsou v posledních týdnech velmi nízko a tzv. těžba se vyplácí mnohem méně než dříve. Grafiky se třeba v Číně aktuálně draží po paletách a jejich cena celosvětově klesá.

Hlad po těžebním vybavení je jedním z důvodů nedostatku čipů a “krypto zima”, jak se přezdívá období poklesu nebo stagnace tohoto nového odvětví, tak může být tím pověstným hlubokým nádechem před skokem do vody. Tedy před opětovným růstem kryptoměn a vysoké poptávce po grafických kartách.

Lockdown mode na iPhonech. Nejhodnotnější společnost světa představila speciální funkci, která má výměnou za omezení některých funkcionalit ochránit telefon před všemi možnými kyberútoky a pokusy o krádeže dat. Funkce má sloužit zejména novinářům, aktivistům a ředitelům společností. Hodit by se mohla ale i mnohým českým politikům.

Tesla se zadrhla. Ve druhém čtvrtletí americká automobilka poprvé po dvou letech prodala méně automobilů. Oproti 310 tis. v 1. kvartálu, jich automobilka v tom druhém prodala jen 250 tis. Nestíhá vyrábět. Důvodem jsou covidové uzávěry továren v Číně, nedostatek počítačových čipů ale i bateriových článků.

Zadrhnul se i nákup Twitteru. Elon Musk oznámil plán na nákup této sociální sítě už před pár měsíci, pak si ale začal vymýšlet další podmínky a investoři už nákupu moc nevěří. Cena akcií Twitteru se vrátila na před-elonskou hodnotu těsně pod 40 dolarů.

Ropa za 45$ nebo za 380$? Se značně rozdílnými predikcemi ceny jednoho barelu (cca 159l) ropy přišly Citigroup JPMorgan Chase. Zatímco jedna banka predikuje na příští rok recesi, malou poptávku po ropě a její cenu na úrovni ze začátku minulého roku, druhá čeká zastavení těžby ze strany Ruské Federace a s recesí nepočítá. Aktuálně se barel ropy Brent prodává za 104$, což je pokles o 14 % za poslední měsíc.

Boris odstupuje. Britský premiér Johnson po mnoha skandálech podal rezignaci na předsedu konzervativní strany. Premiérem chce být až do listopadu. Trh zprávu vítá pozitivně – libra od oznámení posiluje. Index FTSE 100 ve čtvrtek tento politický hurikán ignoroval.

Pamatujete Pokémony? Přes čtvrtstoletí fungující mediální franšíza nadále roste a poptávka hlavně po hracích kartičkách byla v posledních letech extrémní. Jen minulý rok The Pokémon Company vyrobila 9 miliard hracích karet a celkový počet v oběhu je aktuálně přes 43 miliard. Tuto franšízu spoluvlastní společnosti Nintendo, Creatures a Game Freak.

V Číně bují ETF. V posledních pěti letech v Číně výrazně vzrostl počet ETF obchodovaných na místní burze. Aktuálně jich je tam 645 – tedy přibližně třetina toho, co v Evropě a pětina toho co v USA. Počet obchodovaných akcií vzrostl za stejnou dobu jen o polovinu.

Pracovat z domova jako základní lidské právo? Většina firem po světě se snaží své zaměstnance dostat po éře homeofficů do kanceláří. Opačnou cestu nastupuje Nizozemsko, které v poslanecké sněmovně schválilo práci z domova jako lidské právo. Legislativa je teď na cestě do senátu.

Stablecoin podložen elektřinou? V poslední době se stablecoiny staly velmi důležitou součástí kryptosvěta, nejsou ale dokonalé, jak ukázal nedávný pád měny USDT (Terra). Autoři ve svém akademickém článku popisují, jak by jejich e-stablecoin měl fungovat, ale zároveň přiznávají, že aktuálně něco takového není technicky možné a budeme si muset chvilku počkat.

Průmyslová produkce zrychlila! Velmi nečekaně se rozjel hlavní motor české ekonomiky – automobilky. Meziročně rostla výroba automobilů v květnu o 10 %, meziměsíčně dokonce o 13 %. Skokově se tak průmyslová výroba aut dostala na průměr z roku 2019.

Stavební materiál konečně zlevňuje. Některé materiály zdražily za posledních pár měsíců i na 4x násobek původní ceny a sleva několik málo procent se nemusí jevit jako důvod k radosti. Ukazuje to ale na možné otočení trendu zdražování. Bohužel je cena materiálů vysoce závislá na ceně energií.

Co nového v Portu?

Veřejná nabídka akcií skupiny Coloseum, která byla zahájena 22. června prostřednictvím PX Start Burzy cenných papírů Praha je o týden prodloužena. Upisovací období potrvá nově do úterý 19. července.

Tento týden jsme u nás v Portu přivítali zakladatele Coloseum Holding Jana Mužátka. Celý webinář, který vedl Radim Krejčí, si můžete pustit zde.

Na Portu Gallery je stále možné investovat do unikátních hodinek Bulgari Octo Finissimo, upsáno je už téměř 80 %.

Pěkný víkend!


Proč investovat i v dobách kolísavých trhů

Říkáte si občas, jestli je teď vhodná doba na investování, jestli třeba není lepší investovat, jen když trhy rostou?


Rekordní ceny elektřiny a růst investic do umění

ECB chce zvýhodňovat ekologické firmy. FED bude dále zvyšovat úrokové sazby. Inflace v Turecku dosáhla 78 %.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investorka Zuzana

Rozhovor s investorkou Zuzanou

Zuzana se po dynamické roli projektové manažerky v současnosti naplno věnuje svým dětem, se kterými je na mateřské