Fed podle očekávání zvýšil úrokové sazby o 75 bazických bodů a tento týden se k němu přidala i Bank of England. Tento agresivní krok trhy očekávaly. Pozornost byla proto zaměřena především na rétoriku Jeroma Powella. Čekal se náznak toho, že se v budoucnu bude s dalším zvyšování sazeb krotit. To se ale nestalo, prostor pro budoucí otočku si Powell nenechal. To trhy vyděsilo a index S&P 500 během pár hodin ztratil asi 5 % hodnoty.
Trhy obecně nemají rádi nejistotu a nyní je jí ohledně dalšího vývoje sazeb hodně. Výhled analytiků ukazuje, že je to aktuálně asi 50:50, zda v prosinci dojde k navýšení o 50 nebo 75 bazických bodů. Aby začaly opět růst, potřebují větší jistotu v očekávání.
Nejen Spojené státy. K Fedu se přidala i Bank of England, která zvýšila své úrokové sazby také o 75 bazických bodů. V jejím případě se jednalo o nejostřejší růst sazeb za posledních 33 let. Z devítičlenné rady hlasovalo pro zvýšení všech 9 členů, i když 2 chtěli zvýšení ještě nižší.
Erdogan, ekonomický alumnus. Turecký prezident má podle své vlastní biografie vystudovanou ekonomickou školu (i když si ho jeho údajní spolužáci nepamatují), na hlavní ekonomické principy ale zapomněl. Proto v boji proti inflaci SNIŽUJE úrokové sazby a inflace „nečekaně“ ROSTE. Turci žijí své životy s inflací přes 85 % a zvládají to. Měli by však být inspirací pro svět?
Zvýšení sazeb má zpožděný efekt. I přes to, že centrální bankéři zvyšují úrokové sazby a ekonomika citelně zpomaluje, nezaměstnanosti se to netýká. V eurozóně klesla v září o jednu desetinu na 6,6 %, prvenství si se svými 2,2 % nezaměstnanými stále drží Česko. Nízká nezaměstnanost v eurozóně zřejmě souvisí s bezprecedentními podpůrnými balíky ze strany jednotlivých vlád. Inflace v eurozóně mezitím vyšplhala na nový rekord – 10,7 %.
Výsledky překvapily. Kdyby nepřišla překvapivě přísná tiskovka šéfa Fedu, optimismus výsledkové sezóny by hnal ceny akcií nahoru. Výsledky sice nejsou tak silné, jako třeba loni, čekaly se ale mnohem horší. Více jak 70 % firem svými reportovanými zisky předčilo očekávání.
Rekordní říjen pro Dow Jones. Dobré výsledky oznamovaly hlavně energetické a průmyslové firmy. Index DJIA 30 industriálních podniků proto zaznamenal během října růst o 15 %, zatímco třeba technologický NASDAQ 100 vyrostl jen o 5 %. Investoři dávají nyní přednost spíše než růstovým akciím těm firmám, které jsou schopny i v současné době generovat zisky a držet náklady na uzdě.
Technologické propady. Čtvrtletní výsledky u velkých technologických firem byly ale spíše zklamáním. Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Meta minulý týden odmazaly 700 miliard dolarů ze své hodnoty. Od začiatku roku odepsaly akcie Apple 21 %, Microsoft 35 %, Alphabet 40 %, Amazon 46 % a Meta 74 %.
Levnější plyn. Goldman Sachs věští propad cen plynu v Evropě o dalších 30 %. Cena zemního plynu v Nizozemském virtuálním uzlu se odrazila od 100 eur za MWh na 120 eur hlavně kvůli obavám o opožděném spuštění druhého největšího reálného LNG uzlu v USA. Ten se měl po červnovém výbuchu otevřít začátkem listopadu, a dokonce už na plyn čekaly nejmíň 4 lodě. Aktuálně to vypadá na otevření v polovině měsíce.
Koridor nebude. Koridor bude. Za námořní útoky na Černomořskou flotilu se Rusko pomstilo zrušením obilného koridoru, jehož otevření mělo zmírnit světový hlad po pšenici. Jenže o pár dní později ho znovu otevřelo. Cena pšenice díky tomu lítá na burze nahoru a dolů jako splašená. Jednu hodinu vzroste o 8 %, další klesá o 6 %. I tak je ale její cena téměř o 40 % nižší, než 11. března, kdy dosáhla svého maxima.
Povinně elektromobil. V EÚ se od roku 2035 budou prodávat pouze auta s nulovými emisemi, což zní krásně a v praxi to znamená výrazné snížení spotřeby benzínu a nafty. Má to ale háček. Nikdo neví, jak stlačit cenu elektromobilů na úroveň aut se spalovacími motory a otázkou je i dostupnost lithia. Samostatnou kapitolou je pak i potřeba lithiového recyklátu, který bude dle dalšího nařízení EU v bateriích povinný od roku 2030.
Čínská bublina praská. Kdysi jsme psali o společnosti Evergrande, jednom z největších developerů v Číně. Už minulý rok tato firma přestala splácet své dluhy a do restrukturalizace se vložila i vláda. Bublina ale tehdy nepraskla. Investoři začínají ve velkém utíkat až teď, ceny dluhopisů realitních firem v Číně poklesly na nová minima, některé odepsaly i přes 90 % hodnoty.
Fajvka za 8 dolarů. Musk po převzetí Twitteru už úřaduje. Plánuje sociální síť zpoplatnit pro ty, kteří chtějí mít vedle jména modrý odznáček prokazující autenticitu účtu. Začíná také vyhazovat. Zda mají zaměstnanci padáka jim přijde mailem. “Je to totální chaos, dům se rozpadá, všichni vyčkávají, zda přijde email” popisují zaměstnanci.
Nový systém klasifikace kryptoměn. Goldman Sach spojil síly s MSCI a Coin Metrics a přicházejí se systémem nazvaným “datanomy”, který má standardizovat rozdělení kryptoměn podle toho, jak jsou používány. Cílem je zvýšení transparentnosti kryptosvěta i možnost monitorovat trendy.
ČNB nezvyšuje. Bankovní rada nikoho nepřekvapila, když se rozhodla ponechat původní úrokové sazby. Argumentují tím, že současná výše je dostatečná a již působí na nemovitostní trh, ale je patrná i ve zbytku ekonomiky. Navíc je podle dřívějších vyjádření cenová stabilita podle guvernéra Michla také v rukou vlády. Dovolíme si odcitovat z jednoho (dnes nepříliš váženého) dokumentu.
Ústava České republiky, hlava šestá, Česká národní banka, čl. 98: „Česká národní banka je ústřední bankou státu. Hlavním cílem její činnosti je péče o cenovou stabilitu; do její činnosti lze zasahovat pouze na základě zákona.“ Vláda svou fiskální politikou může do ekonomiky také zasáhnout, ale hlavní odpovědnost je dle ústavy na ČNB.
Ex-guvernéři nemají jasno. Na aktuální výši sazeb se bývalí guvernéři neshodnou. První říká, že jsou sazby moc nízko, druhý, že jsou tak akorát. Třetí tvrdí, že už je to jedno, že je vše ztraceno. Milá dávka optimismu před víkendem.
Co nového v Portu?
Portu je hrdým partnerem filmu Vánoční příběh. A už v pondělí budete mít možnost zakoupit si lístky na exkluzivní VIP předpremiéru pouze pro investory na Portu. Ta se bude konat v úterý 15. 11. v Cinestar Anděl za účasti kompletní delegace filmu v čele s Jiřinou Bohdalovou. Užijete si tak krásný podvečer ve společnosti filmových hvězd.
Vypustili jsme novou verzi naší mobilní appky. Nově v ní najdete kalendář Obchodních dní, nově vylepšený graf nebo skrytí údajů na obrazovce, když je aplikace na pozadí. Za 14 dní navíc zprovozníme i automatické vyplňování SMS kódů.
Na Gallery jsme včera spustili úpis obrazu Andyho Warhola s podobou Lizy Minnelli z jeho ikonického portfolia Ladies and Gentleman a pořád do něj můžete zainvestovat. Stejně tak můžete zainvestovat do investičního vína En Primeur 2021.
Pěkný víkend!
Co znamená propad „Big Tech“ pro investory?
Centrální banky nadále zvyšují úrokové sazby a akciové trhy nadále klesají, což indikuje zpomalování ekonomiky. Tentokrát však indexy…
Elon Musk koupil Twitter. Firma tak nově není obchodována na burze
Elon Musk je vlastníkem Twitteru. Plány miliardáře nad získáním kontroly nad sociální sítí vyšly na povrch už v dubnu, k oficiálnímu…
Čím je určována cena akcií?
Trhy se pohybují nahoru a dolů. Co přesně ale za tímto pohybem stojí? Jsou to lidé a jejich emoce? Prohlášení představitelů firmy?
Co je to klimatický FinTech a další novinky
Podle údajů společnosti CommerzVentures získaly startupy, které se pohybují na pomezí klimatu, financí a technologií, za prvních šest…