#26 – “Earnings call” Elona Muska byl totální propadák

Elon Musk urazil Wall Street. Nebylo mu po chuti bavit se s analytiky, jejichž práce spočívá v tom, že se snaží vyšťourat co nejvíce detailů o firmě, jejíž akcii mají ohodnotit. Jak se vyvíjel konferenční hovor s Muskem po zveřejnění čtvrtletních výsledků hezky popsal jeden z jeho účastníků zde. Tesla zveřejnila za první čtvrtletí ztrátu ve výši 3,35 USD na akcii a tržby 3,4 miliardy dolarů. Obě čísla jsou lepší, než se čekalo, přesto akcie Tesly oslabily od oznámení výsledků o 5,5 %.

To Mark Zuckerberg je jiný kanón, už dříve si posypal popel na hlavu za aféru Cambridge Analytica (mimochodem tato firma už ukončila svou existenci), a v úterním překvapivém rozhovoru nazvaném “off the record” slíbil, že všechno změní. Mark se zavázal, že utratí miliardy a najme tisíce lidí pro boj s fake news, nelegální inzercí, hate příspěvky a s polarizací médií. Akcie Facebooku jsou tento týden téměř beze změny.

Apple oznámil impozantní výsledky, nad očekáváním analytiků. Tržby dosáhly 61,1 miliard dolarů, zisk na akcii 2,73 USD. Pouze prodeje iPhonů byly o něco slabší. Akcie za týden posílila o 10 %.

Zhruba 70 % firem z indexu S&P500, které dosud reportovaly, přišlo s nadočekávání dobrým hospodařením. Přesto americké akciové trhy zůstávají na 6týdenních minimech. Index Dow Jones tento týden ztratil 0,6 %, S&P500 -0,7 %. Jak jsme psali minule, je to dáno růstem úrokových sazeb a posilováním dolaru.

Na druhou stranu, nezdá se, že by akcie byly nyní předražené. Podle FactSetu poklesl očekávaný PE poměr (cena vs očekávaný zisk na akcii) trhu za poslední tři měsíce z 18,5 na 16,2násobek, což je v delším horizontu průměrná hodnota na trhu. Podle analytiků LPL Financial tak akcie představují i nyní nákupní příležitost.

Studie Wells Fargo znovu dokazuje, jak mylná je snaha vyhnout se medvědímu trhu tím, že budeme prodávat akcie, když začnou trhy klesat. Zejména pro dlouhodobé investory je schopnost úspěšně načasovat trh téměř nulová a chyby s touto snahou spojené jejich portfoliím škodí.

Dobrá zpráva pro fandy bitcoinu nakonec. Revolut, technologický startup, který minulý týden oznámil, že přijímá platby v korunách, uvede na trh debetní platební kartu s možností cash-backu v kryptoměnách. Koupit bitcoin, ethereum či litecoin lze na Revolutu už od prosince.

Hezký víkend!


Lze si za peníze koupit štěstí?

Z psychologických studií proběhlých v 70. a 80. letech vyplývá, že vztah mezi penězi a štěstím je prakticky nulový. Novější výzkumy, prováděné napříč generacemi a příjmovými skupinami, tento fakt vyvrací. Naopak, potvrzují korelaci mezi množstvím peněz a štěstím. Kolik tedy štěstí vlastně stojí?


Telekomunikační sektor v S&P 500

V tomto sektoru jsou zahrnuty společnosti zprostředkovávající komunikaci v globálním měřítku, ať už prostřednictvím telefonu nebo internetu. Sektor se vyvíjel z telegramu, kdy přenos dat trval několik dnů až do současné doby, kdy lze obrovské objemy dat přenést za několik sekund.


Vývoj vybraných instrumentů (27.4. – 4.5.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní trhy Komodity Měny
S&P 500
2 635,28
-0,72%
Euro Stoxx 50
3 541,79
+0,65%
S&P / TOPIX 150
1 423,32
-0,46%
Ropa
68,68
+0,85%
EUR/CZK
25,505
+0,14%
Dow Jones
24 055,80
-0,62%
Pražská burza
1 099,18
-2,22%
VWO
44,94
-2,28%
Zlato
1 311,30
-0,91%
USD/CZK
21,310
+0,99%

Top 10 Fintech zpráv týdne

Xiaomi zamíří na burzu, rekordní oslabení koruny, UNICEF a těžba kryptoměn pro charitativní účely, elektronické SUV od BMW, zvukotěsný box od ROOM nebo vyšší dividendy od Applu.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Do Itálie jedině po italsku

Jestliže se budeme bavit o nejlepších světových soutěžích elegance klasických automobilů, z průměru jich vystupuje zejména

Co se na trzích nikdy nezmění

Letošní vývoj na akciových trzích střídmí komentátoři označují za mimořádně volatilní a překvapivý. Ti odvážnější se nezdráhají hovořit