#262 – Čas na dobré zprávy

Na přelomu listopadu a prosince se finančním trhům dařilo. Za uplynulý týden index S&P 500 přidal 0,5 %, Nasdaq Composite 1,3 %, Euro Stoxx 50 vzrostl o 0,4 %, SSE Composite index stoupl o 1,8 %. Výjimkou je japonský Nikkei 225, který tento týden odepisuje 1,8 %. Stejně tak za celý listopad jsou hlavní akciové indexy v zelených číslech.

Dobrou náladu na akciových trzích podpořilo několik pozitivních zpráv. K akciovému rally přispěl hlavně projev J. Powella, který potvrdil postoj Fedu ohledně pomalejšího utahování měnové politiky. Navzdory zvyšování sazeb se americké ekonomice nadále daří, ve třetím čtvrtletí překvapivě vzrostla o 2,9 %.

Bod zlomu i v Evropě? Inflace v eurozóně v listopadu klesla z říjnových 10,6 % na 10,0 %, což je méně, než se čekalo. Jedná se o první pokles od poloviny loňského roku. Nadále rostou zejména ceny energií (34,9 %) a potravin, alkoholu a tabáku (13,6 %). Nezaměstnanost v eurozóně mezitím dosáhla nového minima 6,5 %, přičemž v celé EU klesla z 6,1 % na 6,0 %.

Další oběť FTX. Americká kryptopůjčovna BlockFi vyhlásila bankrot. Důvodem je napojení na zkrachovalou FTX. BlockFi chce vypracovat plán na splacení svých dluhů, ale zároveň pokračovat v činnosti. Krize krypto světa doběhla také menší burzu Bitfront.

Tak je krize nebo ne? Podle společnosti Adobe Analytics utratili zákazníci v amerických e-shopech během Black Friday historicky rekordních 9,1 miliardy USD. To se dá v časech vysoké inflace považovat za velmi solidní výkon. Češi se při utrácení drželi stejného trendu jako loni utratili přes 7 miliard Kč. Asi peníze stále máme.

Ropa zlevňuje. Její ceny jsou momentálně srovnatelné s cenami na začátku roku. Severomořská ropa Brent se obchoduje za 87 dolarů za barel, americká ropa WTI za 81 dolarů za barel. Nižší ceny se konečně promítají i u nás. Benzin stojí průměrně 39,8 Kč, nafta 41,7 Kč. To je výrazně méně než třeba na začátku července, když jsme benzin a naftu tankovali za skoro 48 Kč.

Málo větru, tužší zima. Evropa si vytvořila velké rezervy plynu na topnou sezonu, a to pomohlo k nedávnému poklesu cen elektřiny a plynu. Jenže teď jsou teploty nižší, a větru je méně. To tlačí ceny energií nahoru, a podtrhuje se zvýšená zranitelnost energetického systému starého kontinentu vůči povětrnostním podmínkám letošní zimy.

Byznys je byznys. Zatímco si fotbalisté Německa na MS v Kataru zakrývají pusu, aby upozornili na porušování lidských práv v Kataru, politici si před tím zakrývají oči. Německo podepsalo dohodu o koupi LNG plynu z Kataru. Sníží tak závislost na jednom autoritářském režimu a zvýší ji vůči jinému. Skvělý plán.

Automobilky šlapou na plyn. Krize, nekrize, největší světové automobilky vykazují rekordní prodeje. Vyplývá to z průzkumu společnosti EY, podle kterého dosáhlo ve 3. čtvrtletí rekordních čísel až 16 automobilek v čele s Němci – Mercedesem, Volkswagenem a BMW. Společnostem se daří díky lepším dodavatelským řetězcům a vysoké poptávce po prémiových modelech.

„From Zero to Hero?“ Netflix patřil v první polovině roku k nejhorším akciím v indexu S&P 500, ve druhé polovině roku patří k nejlepším. Investory potěšil návrat streamovací služby k růstu počtu uživatelů a představení levnější verze, která bude obsahovat reklamy. Připravte si popcorn.

Další rána pro Metu. Matka Facebooku, Instagramu a WhatsAppu schytala od irského regulačního orgánu pokutu ve výši 265 mil. eur. Americká společnost dostala od tohoto regulátora přes prsty už počtvrté. A navíc Meta čelí dalším 13 vyšetřováním.

HDP klesl i vzrostl zároveň. Česká ekonomika vzrostla ve 3. čtvrtletí meziročně o 1,7 procenta, mezičtvrtletně naopak klesla o 0,2 procenta. Meziroční růst HDP podpořila hlavně zahraniční poptávka a investice firem do budov a strojů. Negativní vliv měly menší útraty domácností.

Deficit 295 miliard. Sněmovna schválila rozpočet na rok 2023. Podle opozice je rozpočet nereálný a výsledný schodek bude mnohem vyšší. Podle vlády je deficit způsoben energetickou krizí. Mezitím vyšla další čísla za rok 2022, v listopadu vzrostl letošní schodek na 337 miliard. O rekord se ale nejedná, loni byl ke konci listopadu deficit 401 miliard korun.

Spadla klec? Policie podezřívá šéfy firmy Xixoio Richarda Watzkeho a Henry Ertnera z podvodu a praní špinavých peněz. Firma Xixoio se zaměřovala na tzv. tokenizaci firem. Různé společnosti tak mohly získat finance prostřednictvím vydání tokenů. Už v prosinci 2021 vydala ČNB varování, kde před touto praktikou varovala.

A co Češi, budou mít co pít? Sklizeň chmele v Česku byla letos nejhorší za 10 let, může za to nepříznivé počasí. Pro národ největších pijáků piva navíc přichází další rána – společnost Heineken oznámila plány na budoucí rok zvýšit ceny piva. Český Pilsner Urquell mezitím draží hodinky, výtěžek má jít na charitu. Tak snad se brzy nebudou dražit i škopky v hospodách.

Schovejme si tedy dostatek piva na oslavy Nového roku. Dle předpovědi nás čeká usněžený víkend, tak doporučujeme čaj se zázvorem.

Pěkný víkend!


Pasivně spravované fondy dokážou být
výkonnější než ty aktivní. Proč?

Obvykle i v životě platí, že je výhodnější být aktivním člověkem.V investování to ale platit nemusí.


Vliv zvyšování sazeb na ekonomiku a akciový trh. Jak se zachovat

Pojďme si projít, jaký vliv má vyšší úrok na ekonomiku a akciový trh, a co můžete jako investor udělat, abyste omezili své potenciální ztráty.


Podle ECB je Bitcoin podvod a další FinTech novinky

Přinášíme Vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investovat v Americe, nebo Evropě?

Legendární Warren Buffett měl na letošním on-line setkání akcionářů své Berkshire Hathaway pro investory prostý vzkaz – „Never

inflace-rijen-tiny

Jak se vyvíjí inflace v Česku, Evropě a ve světě?

Meziroční míra inflace v ČR v říjnu podle Českého statistického úřadu dosáhla na 8,5 %, což bylo o 1,6 p. b. více než v září. Zrychlení meziročního růstu cen bylo způsobeno především loňským promítnutím Úsporného tarifu do cen elektřiny. Při nezahrnutí Úsporného tarifu by cenový růst činil 5,8 %.