Finanční trhy v tomto týdnu kvůli jestřábí rétorice Fedu odepisují. Index S&P 500 klesl o 1,48 %, Nasdaq Composite ztratil 2 %. Evropský Euro Stoxx 50 odepsal 3,2 % a klesl i Nikkei 225 (-0,8 %). Podobně zakončil týden i čínský SSE Composite (-0,9 %).
Inflace v USA zpomaluje. Ceny zboží a služeb ve Spojených státech v listopadu vzrostly meziročně o 7,1 % a meziměsíčně o 0,1 %. Toto tempo růstu je nižší než se očekávalo, a to je pozitivní zpráva. Ani ta ale investorům do žil optimismus nevlila. Fed totiž ve čtvrtek zvýšil sazby o 0,5 p.b. na pásmo 4,25 až 4,5 % a Powell i přes další pokles inflace uvedl, že půjde tvrdě po 2% cíli. Trhy reagovaly poklesem.
Sazby, sazby, sazby. Ceny zboží a služeb poprvé za rok a půl klesly i v EU. Inflace se snížila na 11,1 % z říjnových 11,5 % a v eurozóně na 10,1 % z 10,6 %. To je ale stále hodně, proto i ECB podle očekávání zvýšila úrokovou sazbu o 0,5 p.b. z 2 na 2,5 %. Zvyšování sazeb je ověřený lék na léčbu inflace. My doufáme, že evropští doktoři naordinují lék ve správných dávkách, aby se zdražování zkrotilo a evropská ekonomika příliš neutrpěla.
Uhlíkové clo. EU zavádí uhlíkové clo pro dodavatele železa, oceli a hnojiv mimo unii. Evropský průmysl, který dostává rány jako v ringu, má nově chránit systém emisních kvót. Clo má vyrovnat cenu emisních povolenek pro zahraniční výrobce. Krok má taky „dokopat” velké znečišťovatele v rozvojových státech k ekologičtějším alternativám.
Závod se mění na válku. Globální závod o vývoj a výrobu pokročilých čipů začíná připomínat spíš válku. Západ spolu s Japonskem uvalil embargo na vývoz čipů do Číny. Kvůli tomu prezident Si podal stížnost Světové obchodní organizaci. Konflikt mezi USA a Čínou se tak opět vyostřil.
Long time no see Elon. Víme, že už vám může lézt na nervy (občas i nám), ale je třeba uznat, že se s ním člověk nenudí. Tentokrát zaujal fakt, že Musk už není nejbohatší. Doplatil na pokles akcií Tesly a z trůnu ho sesadil Bernard Arnault, majitel firmy LVMH se značkami jako Louis Vuitton, Moët nebo Hennessey.
Tak projde nebo neprojde? Microsoftu nestačí Office, Skype, Xbox nebo LinkedIn. Rozšířit svůj vliv v herním průmyslu chce koupí Activision Blizzard za 68,7 mld. USD – tedy za největší sumu, co kdy kdo za akvizici v herním průmysl zaplatil. Regulátorům se to ale nelíbí a podali žalobu kvůli narušení konkurenčního boje. Co by náhodou dělali ty desítky milionů dolarů chlapců z PS, kdyby byly Warcraft nebo Call of Duty dostupné už jen na Xboxu?
Z luxusu na dno. V pondělí zatkli na Bahamách šéfa zkrachovalé kryptoburzy FTX Sama Bankmana-Frieda. Hned v úterý bahamský soud odmítl propuštění na kauci a poslal ho do tamní věznice Fox Hill, kde si i více než rok „užil” známý český podnikatel Viktor Kožený.
Na Vánoce uhlí. I když se děti straší, že na Vánoce dostanou místo dárků uhlí, dnes se vyplatí koupit spíš ty dárky. Cena uhlí totiž vzrostla meziročně o 141 % a od roku 2021 pětinásobně. Důvodem je energetická krize, v důsledku které se celosvětová spotřeba uhlí zvýšila na nový rekord.
Konec rakoviny? Vakcína proti rakovině kůže od Moderny v kombinaci s léčivem od Mercku podle testů snižuje počet úmrtí až o 44 %. Jedná se o klíčový krok při rozšíření využití technologie mRNA nad rámec prevence proti Covid-19. Akcie Moderny tento týden přidaly 12 %.
Zkreslený růst inflace. Inflace v Česku se po měsíční pauze opět zvýšila na 16,2 %, jenže vládní zásahy tuhle statistiku výrazně komolí. Ceny energií jsou snižovány letošním zavedením „úsporného tarifu“ a odpuštěním příspěvku na obnovitelné zdroje energie a zároveň zvyšovány loňským odpuštěním DPH. Mimo to oproti říjnu nejvíce zdražil zemní plyn (+14 %) a potraviny.
Budeme bez plynu? Naplněnost českých plynových zásobníků se za poslední měsíc snížila o 10 %. Zásoby se tenčí kvůli chladnějšímu počasí a vyšší spotřebě domácností. Roli sehrává i vlažnější tempo dovozu plynu do ČR, které se oproti předchozím měsícům snížilo o polovinu. Na jaře by se import plynu do ČR měl dostat zpět na původní úrovně, aby nám na příští zimu nezbylo jen dřevo.
Střídání stráží v ČNB. Zeman ve středu jmenoval dva nové členy bankovní rady České národní banky. Funkce se od 13. února ujme šéf EGAP a koordinátor Národní ekonomické rady vlády Jan Procházka a vedoucí úřadu Národní rozpočtové rady Jan Kubíček.
Injekce pro ČEZ. Evropská investiční banka půjčila ČEZu 19,2 miliardy korun na rozvoj distribuční sítě a připojování nových obnovitelných zdrojů energie. Podle EIB peníze pomůžou urychlit dekarbonizaci českého hospodářství. Jde o největší úvěr, který kdy EIB poskytla české entitě.
Stále best in data. Znova se ukazuje, že máme jedny z nejvyšších cen volání a dat v Evropě. Upozornil na to NKÚ, který analyzoval hospodaření Českého telekomunikačního úřadu za poslední čtyři roky. Nejlevnější datový balíček s 1GB dat a 30 minutami volání vyjde v průměru na 510 Kč, to je oproti unijnímu průměru dvojnásobek. Kmitočty si (jak už je u nás zvykem) rozdělili bez výrazného soutěžení tři stávající operátoři.
Co nového v Portu?
Nedávno spuštěné obchodování na Pražské burze tentokrát doplňujeme ještě další novinkou. Naše Portfolia na míru nyní můžete mít i v udržitelné variantě – spustili jsme totiž Odpovědné investování. Své peníze tak nyní můžete zhodnocovat s větším ohledem na naši planetu a společnost.
Přejeme vám hezký poslední adventní víkend!
Odpovědná portfolia #1: Co je to odpovědné investování a ESG?
Jste společensky odpovědný jedinec, který recykluje odpad, dává si krátké sprchy nebo jezdí elektroautem?
Kdy se situace na trhu obrátí k lepšímu?
Trhům se v poslední době nedaří tak dobře jako v minulosti a velké ekonomické celky dokonce očekávají recesi. Kdy se situace změní?.
Tipy na netradiční vánoční dárky nejen pro investory
Také se s dárky každoročně trápíte a nevíte, co komu pod stromeček nadělit?
Zakladateli kryptoměnové burzy FTX hrozí až 115 let vězení
Přinášíme Vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.