Search
Close this search box.

#267 – Inflace klesá, trhy rostou

Inflace v USA i jinde dál vytrvale klesá, a to se pozitivně promítá na výkonnosti světových indexů. S&P 500 tento týden připsal 1,4 %, technologický Nasdaq dokonce 3,4 %. Panevropský Euro Stoxx 50 zakončil druhý lednový týden růstem o 2,9 %. Japonský Nikkei 225 vzrostl o 0,6 %, čínský Hang Seng o 2,1 %.

Ve Spojených státech inflace klesla podle očekávání na 6,5 % a dostala se na nejnižší úroveň od října 2021. Oproti listopadu klesly hlavně ceny energií (-4,5 %) a ceny benzinu (-9,4 %). Šestý pokles inflace v řadě dává naději, že by Fed mohl zvolit mírnější utahování ekonomiky a nejít tak naproti recesi.

Inflace se snížila i u nás. Růst spotřebitelských cen v prosinci klesl na 15,8 % a celoroční průměrná míra inflace za rok 2022 činí 15,1 %. Jedná se tak o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku České republiky. Ve srovnání s listopadem nejvíce zlevnily pohonné hmoty a oleje (-11 %). Na druhou stranu zdražil zemní plyn (+2 %) a elektřina (+1,2 %).

Goldmani varují. Americká bankovní společnost Goldman Sachs tvrdí, že v roce 2023 by globální ekonomika mohla čelit jedné z nejtvrdších recesí v historii. Proč? Protože míra inflace spustila „nečekaně rychlou“ reakci ekonomické politiky po celém světě, a to vedlo ke zhoršení finančních podmínek. Na takové prognózy jsme zvyklí, ale jestli se skutečně naplní, to je věc druhá.

Švédi zbohatnou. Ani ne tak občané této země jako spíš švédská státní těžařská společnost LKAB, která objevila největší ložisko kovů vzácných zemin v Evropě. V ložisku se podle odhadů nachází více než milion tun oxidů kovů vzácných zemin, které se využívají třeba při výrobě elektroaut, spotřební elektroniky nebo vojenského vybavení.

To the moon? Zatím asi ne, ale cena Bitcoinu se poprvé po měsíci vyšplhala nad 19 tisíc USD. Bitcoinu pomohlo to, že se právníkům podařilo zajistit asi 5 miliard USD od zkrachovalé burzy FTX. Bývalí klienti FTX tak mají alespoň kapku naděje, že se jim peníze vrátí.

Crypto-vyhazov. Řada online kryptoburz propouští zaměstnance. Například Crypto.com i Coinbase vyhodí pětinu lidí kvůli nepříznivé tržní situaci a neočekávaným událostem v kryptoodvětví. Dlouhodobě tak ušetří, ale na odstupném zaplatí teď desítky milionů dolarů.

Moskva tratí 4 miliardy denně. Embargo na ruskou ropu totiž zabírá. Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, Austrálie a EU zavedly 5. prosince cenový strop 60 dolarů na barel ruské ropy. Právě příjmy z těžby ropy jsou hlavním zdrojem peněz pro financování Putinovy invaze na Ukrajinu. Rusku tak mezi tím nezbývá nic jiného, než využívat kouzla, ničí totiž americká vozidla, která na Ukrajině nejsou.

Rekordní přílivy do ETF. Za rok 2022 přiteklo do ETF 856 miliard dolarů nových peněz. Jedná se o druhé nejvyšší číslo v historii, prvenství si drží rok 2021 s 1,3 biliony. Kvůli tržním propadům však poklesl celkový majetek pod správou ETF asi o 10 % na cca 9,2 bilionu dolarů.

I am lyin’ it. To si možná řekl bývalý šéf společnosti McDonald’s. Když ho totiž firma v roce 2019 propustila, lhal, aby získal odstupné. Lež má ale krátké nohy a Stephan Easterbrook musí nejen vrátit odstupné, ale také zaplatit pokutu 9 milionů korun.

Musk v knize rekordů. Majitel Tesly a Twitteru se do Guinessovy knihy rekordů ale dostal nechtěným způsobem. Hlavně kvůli poklesu cen akcií totiž jeho jmění kleslo o 3,7 bilionu Kč. Jedná se ale o ztrátu pouze papírovou. Musk většinu akcií firmy stále drží a ztráta je to tak tzv. nerealizovaná.

Tesla zlevňuje. Zatímco světem zmítá zdražování, Muskova automobilka srazila ceny svých vozů až o 20 %. Snaží se tím podpořit poptávku, aby udržela růst objemu prodaných vozů i na úkor zisku. Akcie společnosti tento týden posílily o stejnou hodnotu, tedy 20 %.

Cukr a vejce rekordmanem. Bohužel však drží rekord smutný. Právě tyto dvě potraviny zdražily v loňském roce nejvíceVejce koupíte za 6 Kčbalení cukru krupice za korun 32. Podle výrobců je růst způsoben rostoucími cenami energií v minulém roce. Například elektřina na burze ale zlevnila od svého vrcholu v srpnu o 80 %, růst cen by tak mohl polevit.

ČNB ve ztrátě 412 miliard. Za rok 2022 se ztráta české centrální banky více než zdesetinásobila, předloni byla 38 miliard. Bankovní radu to ale příliš trápit nemusí, jejím cílem totiž není vytváření zisku, hlavním úkolem je pečovat o cenovou stabilitu.

Ministerstvo prodejcem mikin. Resort průmyslu a obchodu chce v crowdfundingové kampani a v aukci prodat asi 70 mikin z předsednictví České republiky v Evropské unii. Ty podepsaly i známé osobnosti jako premiér Fiala nebo Dominik Hašek. Výtěžek půjde na podporu Ukrajině. Této iniciativě tleskáme. Máte v plánu koupit?

Dneska je pátek 13. tak si dejte pozor ať v bezpečí dorazíte k volebním urnám.

Krásný víkend!


Investujte zcela bez poplatků s programem Pozvi přátele

Věděli jste, že na Portu můžete díky programu Pozvi přátele investovat 3 měsíce zcela bez poplatků?


Představení společnosti Netflix – streamovací gigant není mrtvý

Společnost, která v roce 1997 začínala jako online videopůjčovna transformovala své podnikání se stala největší streamovací službou na světě.


ETF boom pokračuje. Jak na trendech vydělat

Minulý rok prověřil nervy mnohých investorů. Stejně tak prověřil i trh burzovně obchodovaných fondů – tedy ETF. Je o ně stále takový zájem?


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do vína

Investice do francouzských vín

V Portu Gallery podcastu jsme tentokrát přivítali someliéra a odborníka na víno Víta Bartoška, aby nám představil svět