První týden v roce uzavřely pozitivně akciové trhy v Evropě. Inflace v eurozóně a v největších evropských ekonomikách dál klesá, a to se odráží ve výkonnosti indexu Euro Stoxx 50, který tento týden připsal 4,9 %. Na druhou stranu Americký S&P 500 zahájil týden skepticky a odepsal 0,8 %. Svou výkonností vyniká také čínský Hang Seng, který v zahajovacím týdnu posílil o 4,8 %. Japonský Nikkei 225 umazal 0,5 %.
Inflace v eurozóně klesá. Meziroční tempo růstu cen zpomalilo již druhý měsíc po sobě. Pokles byl výraznější, než ekonomové čekali – v prosinci inflace klesla z listopadových 10,1 % na 9,2 %. Největší vliv na inflaci mají stále rostoucí ceny energií.
Čeká Evropu recese? Do teď to vypadalo že ano, nejnovější čísla ale naznačují mírný optimismus. Index nákupních manažerů (PMI), považovaný za ukazatele ekonomického zdraví, v prosinci vzrostl a překonal tak odhady. Snižující se inflace v eurozóně je také dobré znamení. Uvidíme, jak se situace vyvine, pokud by ale recese přišla, pravděpodobně nebude tak hluboká, jak se předpokládalo.
Čína opět v kurzu? Čínské akcie zaznamenaly nejlepší vstup do nového roku za poslední 4 roky. I když v současné fázi dochází k dalšímu nárůstu nakažených, výhled čínské ekonomiky na rok 2023 se zlepšil. Největší továrna světa zároveň zvýšila podporu nemovitostního sektoru a poskytla developerům přístup k financování. Hlavní čínský index Hang Seng od nového roku posílil o 4 %.
Počasí fandí Evropě. Cena plynu se za poslední měsíc snížila o polovinu na 70 eur za MWh, důvodem jsou teplotní rekordy v několika evropských zemích díky kterým poptávka po plynu klesá. Teplé počasí sice škodí fanouškům zimních sportů, ale pomáhá nám zvládat energetickou krizi. Dobrá zpráva pro Evropu, špatná pro Rusko.
Zlatu se daří. Zatímco cena plynu a ropy klesá, poptávka po drahých kovech naopak roste. Zlato se tento týden dostalo na nejvyšší úroveň od června 2022. Reaguje tak na pokles hodnoty dolaru i na očekávanou méně agresivní politiku Fedu. Pořád je cena ale docela daleko od svého maxima ze srpna 2020.
Koruna vítězem pandemie. Česká měna poprvé od roku 2011 prolomila hranici 24 korun za euro. Silnější měna nám zlevní dovolené v zahraničí, na druhou stranu ale škodí exportérům. Od roku 2019 posílila koruna vůči euru o 5,4 %. Ve stejném období polský zlotý ztratil 9,2 %, a maďarský forint dokonce 17 %. Koruna tak z období po Covidu-19 vychází silnější.
Chorvatsko v eurozóně. Přijetí eura, které Čechy rozděluje na dva nesmiřitelné tábory, už nebudou řešit v Chorvatsku. 1. ledna země vstoupila do eurozóny i Schengenu. Češi tak už tak po cestě do své nejoblíbenější prázdninové destinace nebudou muset řešit co s neutracenými kunami, ani čekat na hranicích v kolonách. Už plánujete letní dovolenou?
Dubaj ruší daň z alkoholu. V žádném městě na světě neutratili zahraniční návštěvníci tolik jako v Dubaji. Přesto se tomuto městu mnoho turistů dosud vyhýbalo. Důvodem byly především vysoké ceny alkoholu. To se však může změnit po zrušení 30% daně na alkohol. Zaletíte „na jedno” do Dubaje?
Apple pod 2 biliony. Dlouhá léta se zdálo, že Apple žije ve svém vlastním světě, který jako by popíral investorské zákony. Zatímco ostatní společnosti zaznamenaly velké poklesy, akcie společnosti vyrábějící iPhony či Macbooky výrazně neklesaly. To už ale neplatí. Tržní hodnota společnosti Apple se propadla o 30 % oproti svému vrcholu a poprvé od března 2021 se dostala pod 2 biliony dolarů.
Když dominance slábne. Společnosti Google a Meta dlouhodobě dominují trhu s digitální reklamou. Nyní však jejich podíl na trhu klesá. Je to zásluha čínského fenoménu TikTok, ale také internetových obchodů, jako jsou Amazon a Walmart, a streamovacích služeb, jako jsou Disney+ a Netflix. Tyto společnosti si z reklamního koláče ukusují stále větší kus.
Třetí nejhorší v historii. S takovým schodkem skončil český státní rozpočet. Výsledný deficit ve výši 360 miliard korun je stále zlepšení o 60 miliard proti roku 2021, plán byl ale půjčit si pouze 280 miliard. Zhoršení je výsledkem hlavně povinného zvyšování důchodů, energetické pomoci domácnostem a navýšení výdajů na dávky.
Legendární české botasky končí. Firma Botas uzavřela výrobu ve Skutči u Chrudimi a propustila své zaměstnance. Podle majitele firma doplatila na nárůst cen energií ale i nedostatek kvalifikovaného personálu. Firma vyrábějící tenisky, které nosil třeba i Jiří Raška, je v likvidaci. Majitel přemýšlí o prodeji značky, zájemce ale zatím nemá.
Nemovitosti ve slevě. Klesla hlavně cena bytů před rekonstrukcí, zlevňují ale i nezateplené rodinné domy nebo chalupy. Při koupi můžete nyní ušetřit až pětinu původní ceny. Pokud jste tak zruční a byt, dům či chalupu si třeba dokážete sami opravit, máte velkou výhodu. U rodinných domů jsou běžné slevy kolem půl milionu.
Co nového v Portu?
Jako každý rok, i letos začátek roku patří výpisům. Připravujeme pro naše klienty roční výpisy z účtu, na které se mohou těšit v polovině ledna. Na přelom ledna a února také připravujeme přehledný, ale zároveň detailní daňový výpis. Souhrnný článek o daních si můžete přečíst již nyní na našem blogu.
Pěkný víkend!
ETF boom pokračuje. Jak na trendech vydělat
Minulý rok prověřil nervy mnohých investorů. Stejně tak prověřil i trh burzovně obchodovaných fondů – tedy ETF. Je o ně stále takový zájem?
Turbulentní rok 2022 plný dramat vytvořil skryté příležitosti
Rok 2022 se naopak zapíše do historie jako rok nebývale vysoké inflace a tržních propadů.