Search
Close this search box.

#268 – Plyn za babku

Ve třetím lednovém týdnu se americkým a evropským akciím nepodařilo výkonnostně překonat své asijské protějšky. Hlavní americký akciový index S&P 500 za poslední týden odmazal 1,1 %, technologický Nasdaq 0,2 %. Panevropský Euro Stoxx 50 nenavázal na svůj růst v předchozím týdnu a odepsal 0,6 %. Pozitivně završil japonský Nikkei 225, který vzrostl o 1,7 %. Čínský Hang Seng zakončil týden výše o 1 %.

Inflace v EU klesla. Míra inflace v EU se snížila podruhé za sebou, a to na 10,4 %. V prosinci zaznamenalo pokles celkem 22 členských států. Žebříčku „vévodí” Maďarsko, kde inflace dosáhla 25 %. Následují pobaltské státy Lotyšsko (20,7 %), Litva (20 %) a Estonsko (17,5 %). Nejnižší inflaci mají naopak Španělsko (5,5 %) a Lucembursko (6,2 %).

Plyn za babku. Cena zemního plynu se 16. ledna dostala pod hranici 60 EUR/MWh, a to poprvé od 13. září 2021. V té době se Rusko začalo skrytě připravovat na válku a omezovat dodávky plynu do Evropy. Cena se vytrvale snižuje díky mírné ziměvysoké úrovni zásob a pokračujícím dodávkám LNG. Než se ale dočkáme nižších záloh na plyn, budeme si muset počkat. Dodavatelé totiž mají plyn nakoupený za loňské vysoké ceny a nejprve bude třeba udat jej.

Lanýže a kaviár? Padlá kryptoburza FTX vloni od ledna do září utratila 7 mil. USD za jídlo a zábavu. Na luxusní hotely pak šlo zhruba 15 mil. USD, z toho třetina za luxusní resort Albany, kde ve svém penthousu bydlel sám Bankman-Fried, než ho v prosinci zatkla policie.

Genesis v problémech. Americký obchodník s digitálními aktivy Genesis Global Capital zřejmě oznámí bankrot. Po krachu FTX Genesis pozastavila výběry a nedaří se jí sehnat hotovost ani dohodnout se s věřiteli. Americká komise pro cenné papíry navíc Genesis obvinila z nezákonného prodeje aktiv. Problémy má i český Cryfin, u kterého se tisíce klientů nemohou dostat ke svým penězům.

Rychle nakoupit ruskou naftu. Embargo se blíží a evropští obchodníci zvýšili nákupy ruské nafty. Embargo by mělo vstoupit v platnost 5. února a čeká se omezení dodávek a změna globálních přepravních tras. Evropa doufá, že kompenzaci dodávek najde v čínské naftě, která samozřejmě bude z části vyrobena z ruské ropy. Vlk se nažere a koza zůstane celá.

Britská královská rodina. I díky ní streamovací služba Netflix získala výrazně více nových předplatitelů než se čekalo – 7,6 milionu. Největšími taháky totiž byly seriál Koruna a pořad Harry a Megan. Firma bude mít zároveň nového šéfa. Oznámila to společně se zveřejněním posledních výsledků. Akcie společnosti na to reagovaly 6% růstem.

Microsoft propouští. Škrty v počtu zaměstnanců se nevyhnou ani firmě Billa Gatese. Společnost vyhodí asi 5 % zaměstnanců, novou práci si tak bude muset hledat 10 tisíc lidí. Padáka už dostali i lidé v Amazonu, Metě, Alphabetu nebo Applu. Pracovat v Big Techu už asi není tak atraktivní jako dříve.

Zemřel pan Volkswagen. Carl Hahn stál za úspěchem ikonických vozů Brouk a T1 nebo za nápadem nákupu Škodovky. Právě za jeho vedení se Volkswagen stal nejúspěšnější evropskou automobilkou. Dožil se 93 let. My přejeme pěknou poslední projížďku.

Změna penzí opět odsunuta. Vláda se chystá upravit příspěvky u penzijního spoření. Cílem je občany ČR motivovat k odkládání většího množství peněz na důchod. Zároveň ministerstvo financí připravuje nový investiční produkt, takzvaný investiční penzijní účet, který má zajistit možnost investovat peníze na důchod do akcií, dluhopisů a nebo podílových listů. Původně měl být nový produkt spuštěn už v roce 2024, nově je ale jasné, že to bude nejdříve v roce 2025. Snad se té změny někdy dočkáme.  My celou situaci monitorujeme a připravujeme možné varianty pro Portu klienty.

Souboj guvernérů. Do sporu se ale nedostali politici nýbrž bankéři. Současný guvernér ČNB Aleš Michl vyzval ke spoření. To se nelíbí bývalému viceguvernérovi ČNB Mojmíru Hamplovi. Ten Michla kritizuje, že se ve svých úvahách dopustil „roztomilého chucpe”. Michl totiž v minulosti ani jednou nehlasoval pro zvýšení úrokových sazeb.

Rekordní rok pro české start-upy. Navzdory zhoršující se ekonomické situaci v druhé půlce roku získaly loni mladé firmy v Česku od investorů nejvíce peněz v historii. Nejčastěji si investoři cení české start-upy na 123 milionů korun. Symbolem rozporuplného roku může být Productboard. Ten se sice v únoru stal jednorožcem, v listopadu ale musel propouštět.

E-shopová velmoc čelí krizi. Češi nakupují na internetu velmi rádi, loni ale přišla změnaOnline obchodům v roce 2022 poprvé klesl meziročně obrat. Lidé začali šetřit a v e-shopech tak utratili o 12 % méně než v roce předchozím. O Česku se mluví jako o e-shopové velmoci, ještě v roce 2020 měla naše země nejvíce internetových obchodů na obyvatele v Evropě.

Ve vlaku jako v hotelu? Novými lůžkovými vlaky od plzeňské Škody se budete moci svést ve Finsku. Česká firma totiž vyhrála soutěž za 50 milionů eur finského dopravce VR. Za polární září se tak budou moci cestující vydat ve vozech české výroby. Mimochodem, české vlaky už ve Finsku jezdí, svést se tak můžete ve vagonech s Krtečkem. České dráhy (i my v Portu) tiše závidí.

Co nového v Portu? 

Portu se snažíme neustále zlepšovat jak navenek, tak uvnitř. Tato skrytá vylepšení sice nevidíte, ale výrazně zlepšují chod a funkčnost celého Portu. Na jedno takové skryté vylepšování se chystáme dnes od 22:00 – 02:00, kdy proběhne plánovaná odstávka. V tuto dobu nebude možná se do Portu přihlásit. Věříme, že vše půjde hladce a v sobotu ráno bude vše dostupné.

 

Pěkný víkend!


FinTech review – Fed bude měřit vystavení rizikům změn klimatu a další novinky

Přinášíme Vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇


Proč investovat? 5 hlavních důvodů, proč se investování vyplatí

Investování je pro běžné lidi dostupnější více než kdykoliv v minulosti.


Investujte zcela bez poplatků s programem Pozvi přátele

Věděli jste, že na Portu můžete díky programu Pozvi přátele investovat 3 měsíce zcela bez poplatků?


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

crypto-nl-19-tiny

#19 – Býci bez dozoru

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Zásadní Ferrari 250

Vzhledem k tomu, že jsme začali upisovat vzácný model Ferrari 250 Coupé Pinin Farina, neuškodí připomenout

Nově na Portu: Pravidelné převody  

Nově můžete nastavit pravidelný převod peněz z Peněženky nebo z Investiční rezervy do vašich ostatních investic, a tím ještě efektivněji řídit zhodnocování financí.