#269 – Inflace klesá, trhy rostou

Výkonnost ekonomiky USA všechny mile překvapila a obavy z recese polevují. Panevropský Euro Stoxx vzrostl o 1 %, americký S&P 500 dokonce o 2 %. Dařilo se ale i asijským akciím. Japonský Nikkei 225 završil týden v plusu o 3,1 %. Všem ale vypálila rybník Čína. Index Hang Seng si za uplynulých pět dní připsal úctyhodných 5,5 %.

Vyschla studna? USA minulý týden vyčerpala stanovený limit pro zadlužení země, který činí 31,4 bilionů USD (téměř 700 bilionů Kč). A protože se demokraté a republikáni nedokázali dohodnout na zvýšení limitu, tamní ministerstvo financí začalo využívat mimořádná opatření k řízení hotovostních toků. Pokud se USA chce vyhnout platební neschopnosti, musí situaci vyřešit do 5. června.

Všichni se mýlili. Americká ekonomika v posledním čtvrtletí 2022 vzrostla o 2,9 % a překonala odhady analytiků, kteří počítali s růstem o 2,6 %. Žádost o podporu v nezaměstnanosti zas podalo nejméně lidí od dubna 2022. To překvapuje všechny. I ta nejrespektovanější jména totiž kvůli rostoucím úrokovým sazbám očekávala propad USA do recese. Zatím to ale na recesi nevypadá.

Odmítne recesi i Evropa? Ekonomika USA tedy zatím šlape, nad evropským hospodářstvím se ale smrákají větší problémy a s jeho poklesem počítal každý. Recese by se ale mohla vyhnout i starému kontinentu. Německý kancléř Scholz už prohlásil, že v Německu, největší ekonomice eurozóny, by podle nové prognózy mělo HDP letos o 0,2 % vzrůst. Pozitivní náznaky jako je klesající inflace, teplé počasí a zlepšující se podnikatelská aktivita přitom najdeme i v dalších státech.

Čína je zpět. Politika nulové tolerance vůči Covidu škrtila tamní ekonomiku dlouhé měsíce a Čína se dostala na okraj propasti. Po uvolnění opatření však čínští spotřebitelé mohutně oživili svoje výdaje. Nejvíc se vzpamatoval turismus. Například online cestovní platforma Fliggy oznámila, že během prvních 4 dnů nového lunárního roku vzrostly její objednávky meziročně více než šestinásobně. Vyšší výdaje na služby potvrdili také giganti jako JD.com a Alibaba.

Tanky pro Ukrajinu. V průběhu týdne se děly věci nejen na ekonomické frontě, ale i na té válečné. Německo po dlouhém čekání souhlasilo s posláním tanků Ukrajině, na což zareagovali mnozí spojenci ze západu stejně. Netřeba si nalhávat, že by spolu ekonomika a válka nesouvisely. Energetická krize je do velké míry způsobena právě válkou a čím dřív bude ukončená (vítězstvím Ukrajiny), tím lépe pro všechny.

USA žaluje Google. Ministerstvo spravedlnosti USA zažalovalo Google kvůli zneužívání dominantního postavení v oblasti digitální reklamy. Google měl použít nezákonné prostředky v rozporu s hospodářskou soutěží vylučující ostatní firmy. Ministerstvo u soudu žádá, aby se Google zbavil funkce Ad Manager a nástroje pro nákup reklamy AdX. Tržby Googlu jsou zhruba z 80 % tvořeny z reklam.

Spotify propouští. Švédská audio a videostreamingová služba navazuje na BigTech společnosti a zbaví se 6 % svých zaměstnanců, včetně Dawn Ostroff, která měla na starosti vedení obsahu a reklam. Spotify má za cíl zvýšit efektivitu a snížit náklady. Novou práci si bude hledat přibližně 600 zaměstnanců.

Špatný rok pro mobily. Prodej smartphonů byl loni nejslabší od roku 2013. Podle výzkumné firmy IDC se za celý rok snížil o 11,3 % na 1,21 miliardy kusů a ve čtvrtém kvartálu se propadl nejvyšším tempem v historii odvětví –⁠ o 18,3 %. Inflace tak viditelně ořezala výdaje lidí na elektroniku po celém světě.

Margarita index. Stejně jako je naším cílem v Portu, i ekonomové se občas snaží popisovat fungování ekonomik lépe pochopitelným způsobem. Jaké jsou rozdíly v cenách mezi jednotlivými zeměmi tak napoví například Big Mac index, který porovnává ceny hamburgerů v různých částech světa. V Itálii teď ekonomové nově sestavují Pizza Margarita index, který měří, jak zdražuje výroba pizzy. To je pro Italy dobrá paralela k tomu, jak se zvyšují jejich životní náklady. Za zmínku stojí také index, který sleduje prodeje pánských boxerek a slipů jako ukazatelů ekonomického cyklu.

Státní dluh se opět zvýšil. Na konci loňského roku schodek veřejných financí vzrostl na 44,6 % HDPKaždý Čech včetně novorozenců tak dluží čtvrt milionu korun. V porovnání s dalšími zeměmi EU jsme na tom ale stále dobře, v Řecku dluh přesahuje 170 % HDP. Hrubý domácí produkt v roce 2022 vzrostl o 2,3 %, pro rok letošní očekává Ministerstvo financí pokles o 0,5 %. Drobně zvýšit by se letos měla také nezaměstnanost.

Čechům se zlepšila nálada. Alespoň tedy ta spotřebitelská. Snížil se totiž počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích dvanácti měsících. Bohužel však ale stále přibližně 28 % Čechů uvádí, že sotva vyjdou se svými finančními prostředky, a 10 % musí sáhnout do úspor nebo si půjčit.

 

Co nového v Portu? 

Srdečně vás zveme na Grand Opening akce Portu POP – UP! v Galerii Harfa, kde na jednom místě představíme unikátní sbírku Portu Gallery.

Uvidíte díla záhadné surrealistky Toyen, vizuálních artistů Andy Warhola či Pasty Onera nebo street artového umělce Banksyho. Právě jeho díla osobně představí sběratel umění Michal Čejka.

Expozici zaplní také přelomový sportovní vůz Porsche 356 nebo britský roadster Triumph TR2 Sports.

Expozice Portu POP – UP! v Galerii Harfa bude otevřena do 31. března 2023.

 

Pěkný víkend!


Investujte zcela bez poplatků s programem Pozvi přátele

Věděli jste, že na Portu můžete díky programu Pozvi přátele investovat 3 měsíce zcela bez poplatků?


Představení společnosti Netflix – streamovací gigant není mrtvý

Společnost, která v roce 1997 začínala jako online videopůjčovna transformovala své podnikání se stala největší streamovací službou na světě.


ETF boom pokračuje. Jak na trendech vydělat

Minulý rok prověřil nervy mnohých investorů. Stejně tak prověřil i trh burzovně obchodovaných fondů – tedy ETF. Je o ně stále takový zájem?


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Legenda jménem Ferrari

Ať už se o klasické či moderní automobily zajímáte hloubkově, okrajově nebo vůbec, se značkou

Seriál o českém fintechu: Invester

Kromě toho, že se vám vytrvale staráme o investiční portfolia, tak také sledujeme českou fintech scénu. Momentálně nás

Investujete udržitelně?

Udržitelnost hýbá světem. Co je udržitelné, o tom se mluví. A tak je to i s udržitelným investováním.