Na přelomu ledna a února se dařilo hlavně nejsledovanějším indexům v Americe a Evropě. Americký akciový index S&P 500 za poslední týden připsal 1,7 %, technologický Nasdaq ještě více a to 3,4 %. Dařilo se i Euro Stoxx 50, který vzrostl o 0,8 %. Pozitivně týden završil i japonský Nikkei 225, který vzrostl o 0,5 %. Naopak na růst z ledna nenavázal čínský Hang Seng, který se v uplynulém týdnu propadl o 4,5 %.
Celkově byl první měsíc roku 2023 pro trhy příjemným překvapením. Vyspělé západní akciové trhy stejně jako ty rozvojové přidaly od silvestra podobně necelých 10 %. I přes relativní optimismus na trzích je však stále potřeba bedlivě pozorovat vývoj inflace.
Potřebujeme více důkazů. Tento týden sledovali investoři hlavně zasedání centrálních bank. Americký Fed ve středu v souladu s očekáváními zvýšil hlavní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu. Sazba v pásmu 4,5 až 4,75 % je tak nejvýše od října 2007. Inflace se sice v USA snižuje, šéf Fedu Powell ale řekl, že bude potřebovat podstatně více důkazů, aby si byl jistý, že se inflace bude snižovat. Přesto si následně S&P 500 připsal 1 %, Nasdaq se posunul o 2 % výše.
Žádná překvapení v Evropě. Svoji úrokovou sazbu zvýšila také Evropská centrální banka – o 0,5 procentního bodu na 3 %. Banka uvedla, že i na příštím zasedání v březnu plánuje zvýšit hlavní úrok opět o půl procentního bodu. Zajímavé bude letos sledovat evropské akcie, ty by totiž podle Goldman Sachs mohly letos porážet ty americké.
Naopak Česká národní banka dle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu nezměněnou. Ani to ale trhy příliš nepřekvapilo, ČNB už dříve uvedla, že plánuje základní úrokovou sazbu ponechat na 7 %.
Zdroj: Kupnisila.cz
Kdy to skončí? ECB dostane prý růst cen pod kontrolu v roce 2025, kdy podle prognostiků klesne na 2,1 %. To je v souladu s očekáváním trhu. Očekává se, že inflace v eurozóně dosáhne v letošním roce 5,9 % a v příštím roce 2,7 %. V lednu letošního roku inflace klesla na 8,5 %, což je více, než se očekávalo.
Ekonomické poučky opět nefungují. Přestože sazby rostou a každý den se dozvídáme o propouštění v další technologické firmě, nezaměstnanost v USA klesá. V lednu klesla na 3,4 %, což je nejnižší hodnota za poslední půlstoletí. Místní ekonomika vytvořila 517 000 pracovních míst. Analytici ale počítali pouze se 185 000 novými místy a s růstem nezaměstnanosti. Rok 2023 začal pozitivními překvapeními.
Výsledková sezóna v USA. Období, kdy společnosti oznamují své čtvrtletní výsledky, je v plném proudu. V průběhu týdne zveřejnili svá čísla giganti jako Apple, Amazon, Google, Meta, McDonald’s a další. Příjmy a zisky klesají, technologické společnosti propouštějí. To však investory nepřekvapuje, naopak, společnosti se s makroekonomickými výzvami statečně vyrovnávají.
Meta letos na steroidech. Kdo během výsledkové sezóny nejvíce potěšil je Mark Zuckerberg. Přestože stále sní svůj sen o metaverzu a utrácí miliardy, aby ho dosáhl, pochopil, že Meta musí čelit potenciálním hrozbám na trhu online reklamy a začít si utahovat opasek. Proto oznámil organizační změny, propustil 11 000 zaměstnanců a rok 2023 nazval Zuckerberg rokem efektivity. Akcie společnosti Meta následující den vzrostly o 23 %, od počátku roku připsaly již více jak 50 %.
Tam a zase zpátky. Loni poražení, v lednu vítězové. I takový je život na Wall Street. V loňském roce klesly akcie Shopify o 75 %, Spotify o 66 %, Mety o 64 %, AMD o 55 %, Netflixu o 51 % a Salesforce o 48 %. Letos? Akcie společností Shopify, Spotify a Meta si připsaly 50 %, AMD 38 %, Netflix 24 % a Salesforce 30 %. Jednou jsi nahoře, jednou dole.
Zase ta Tesla. Ačkoliv Elon Musk se v poslední době krotí v tweetovaní, akcie Tesly si stále žijí vlastním životem. Od začátku ledna totiž připsaly přes 70 %. Akcie automobilky to ale ke svému vrcholu z listopadu 2021, kdy stály přes 400 dolarů, mají stále daleko. V tomto týdnu se obchodovaly při ceně kolem 190 dolarů. To necháme s dovolením bez komentáře.
Filantropické debaty. Bill Gates se pustil do Elona Muska kvůli jeho plánu kolonizovat Mars. Prý to nejsou nejlépe vynaložené peníze a měl by spíše investovat do vývoje vakcín proti nemocem. Jenže ruku na srdce, myslíte si, že by tohle Elona táhlo více než jezdit v Cybertrucku po Marsu?
Luxus drtí fast fashion. Někdo si opasky utahuje a někdo je naopak nakupuje za tisíce korun. A nejen opasky. Společnost LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessey) si navzdory špatné hospodářské situaci vede více než dobře. Její příjmy a zisky vzrostly o 23 %, protože bohatí lidé jsou ochotni i nadále utrácet za luxus. Naopak největší prodejce rychlé módy H&M se již potýká s problémy, protože běžní lidé omezují své výdaje.
Podvod větší než Enron? Ind Gautama Adani, donedávna třetí nejbohatší člověk na světě, se pravděpodobně snaží vyzvat Muska, kdo přijde o více peněz. Organizace Hindenburg Research obvinila jeho konglomerát Adani z mnoha trestných činů. Manipulace s cenou akcií, praní špinavých peněz, korupce a porušování účetních pravidel jsou jen třešničkou na dortu. Společnost Adani Enterprises pochopitelně všechna obvinění popírá, ale důvěra je již ztracena a výsledkem je 60% pokles hodnoty akcií – víc než 100 miliard USD.
Závislost klesá. Podle premiéra Fialy Česká republika během osmi měsíců snížila závislost na ruském plynu z 97 % na pouhé 4 %, a to hlavně díky dojednání dodávek zkapalněného plynu z Nizozemska. Odtud do ČR proudí až 3 miliardy metrů krychlových ročně, což odpovídá zhruba třetině roční spotřeby. Domácnosti a firmy ale šetří a ve skutečnosti je tak podíl ještě vyšší.
Domácí technická recese. Česká ekonomika loni stoupla o 2,5 %, proti roku 2021 však růst zpomalil. Mezičtvrtletně výkon českého hospodářství klesl o 0,3 %. Protože se jednalo o druhý čtvrtletní pokles v řadě, vstoupila naše ekonomika do stavu, který ekonomové nazývají technická recese.
Bonnie a Clyde. To jsou nová jména dvou nových pancéřových vozů, které budou na Ukrajině vozit raněné. ČNB totiž darovala vozy, které dříve převážely hotovost po republice, nadačnímu fondu Dárek pro Putina. My přejeme ať vozy čeká lepší osud, než jejich jmenovce. Ať slouží.
Gigafactory v Česku. Vláda schválila nezávazné memorandum s Volkswagenem o stavbě továrny na výrobu baterií do elektromobilů. Pokud by si firma vybrala Česko, mohla by fabrika vyrůst v místě nynějšího záložního armádního letiště v Líních u Plzně. Vláda Petra Fialy chce stavbou továrny podpořit transformaci českého automobilového průmyslu.
Co nového v Portu?
Jelikož se blíží doba, do kdy je nutné podat daňové přiznání za předchozí rok, připravili jsme pro investory s českou daňovou rezidencí podklady k daním. Dokument naleznete po přihlášení v sekci v sekci Výpisy a potvrzení.
Zároveň bychom vás chtěli pozvat na první akce a přednášky ve výstavním prostoru Galerie Harfa. V rámci akce Portu POP-UP! Gallery se v úterý 7.3. od 17:00 můžete zúčastnit představení nového úpisu na Portu Gallery. Ve čtvrtek 9.3. od 17:30 si pak můžete přijít poslechnout debatu, která proběhne s Radimem Krejčím a jeho hostem. Toho odhalíme začátkem příštího týdne, nezapomeňte tedy sledovat facebookovou událost, abyste měli vždy přehled o nadcházejících akcích.
Hezký víkend!
Kolik odkládat na důchod? Spočítali jsme to za vás!
Důchod nás jednou čeká všechny a jen na stát se spoléhat nemůžeme. Potřebujeme mít našetřeny nějaké peníze nebo majetek, abychom měli v důchodu z čeho žít.
FinTech review – EIB vydává dluhopisy na blockchainu a další FinTech novinky
Přinášíme Vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇
Jak úspěšně zhodnocovat peníze?
Riziko k investování patří, existuje ale mnoho pravidel, jak ho snížit na minimum.