Po lednové krasojízdě si hlavní světové trhy dávají oddych, jako by začaly dodržovat suchý únor s některými z nás. Americký S&P 500 odepsal 1,6 %, jeho technologický soused Nasdaq 2,5 % a panevropský Euro Stoxx 50 klesl o 0,4 %.. Nedařilo se ani Číně, když tamější Hang Seng odepsal 0,7 %. Nejlépe zakončil týden japonský Nikkei 225, který vzrostl o 0,6 %.
Protiinflační tlaky. Na trhu se projevuje řada faktorů, které tlačí na pomalejší růst cen. Cena přepravní smlouvy ze Šanghaje do Rotterdamu se během pandemie zvýšila z 1 500 USD na 15 000 USD. To zvýšilo náklady společností, které je následně přenesly na zákazníky. Nyní se ale cena přepravy vrátila na předchozí úroveň. Klesají také světové ceny potravin. V lednu klesly již desátý měsíc v řadě a jsou nejníže od září roku 2021. Českou inflaci to ale nesnižuje, ta bohužel opět vzrostla.
Silný lid, silná země. Takto nějak zhodnotil americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu současnou situaci USA. Vypíchl snížení inflace a nezaměstnanosti nebo různé dotační programy. Podle Washington Post si ale 62 % Američanů myslí, že Biden toho v úřadě dosáhl velmi málo, nebo dokonce vůbec nic. Aktuální situaci v USA vnímají lidé hůř než v roce 2008.
Sankce ne(fungují). Nebo? Deficit ruského rozpočtu v lednu stoupl na několikaletý rekord 23 mld. eur. Ruská ropa se prodává pod cenou, ekonomika klesá a válka si žádá mnoho peněz. Na látání rozpočtu zatím stačí rezervy, otázkou ale je, jak dlouho vydrží. Začátkem února měl fond národního blahobytu (hlavní rezerva Ruska) 138 miliard eur, ale na začátku roku měl 173 mld. eur. A to ještě během týdne Rusko oznámilo snížení těžby ropy o 5 % (500 tisíc barelů denně) v důsledku cenového stropu zavedeného západem. Ne… sankce rozhodně nefungují.
Čínský balón sestřelen. Mezi USA a Čínou to vře už delší čas a během týdne se přidalo další polínko do ohně, resp. balón do moře. Nad USA byl zpozorován čínský špionážní balón a Američané ho bez většího váhání sestřelili. To představitele nejlidnatější země světa rozhořčilo a rozhodně nezlepšilo už tak napjaté vzájemné vztahy, které trápí obchodní válka nebo Taiwan.
Super Bowl bez krypta. V noci z neděle na pondělí nás čeká další finále amerického fotbalu. Minulý rok bylo v reklamách během Super Bowl tolik reklam na kryptoměny, že se mu přezdívalo „Crypto Bowl”. Letos je ale všechno jinak. Vysílací společnost Fox Sports uvedla, že v reklamní sestavě bude „nulové zastoupení” krypto společností. Asi nikoho nepřekvapí, že za to můžou mnohé skandály v čele s pádem burzy FTX.
Robinhood nechce Sama mezi akcionáři. Zakladatel zkrachovalé kryptoburzy FTX Sam Bankman-Fried vlastní skrze svou holdingovou společnost také 7% podíl tradingové platformy Robinhood. Společnost chce teď tento podíl odkoupit zpět. Není divu, kdo by mezi vlastníky chtěl mít někoho, kdo čelí obvinění z osmi trestných činů.
Šílenství kolem AI chatbotů. Stále žhavějším tématem jsou chatovací roboti, kterým človek pokládá na internetu libovolné dotazy a oni díky umělé inteligenci dokáží odpovídat nebo generovat (i odborné) texty. V popředí je zejména ChatGPT, který byl představen na podzim loňského roku. Lidi baví svými trefnými odpověďmi i schopností predikovat budoucnost, pokud si tedy trochu pohrajete s jeho nastavením. Například očekává růst akciového trhu do konce roku o 30 %, ale také třeba invazi mimozemšťanů z planety Zog v roce 2025. Zda jsou to věrohodné predikce, nevíme.
Bard zazpíval falešně. I Google tento týden představil svého AI chatbota. Prezentace Barda, jak Alphabet nástroj nazývá, se ale s velkým úspěchem nesetkala. Akcie společnosti se po prezentaci propadly o 7 %. Investoři zřejmě čekali více. Bard se také dopustil jedné chyby, ve skutečnosti se ale spíše jednalo o nedorozumění mezi lidmi a AI. Google se svým vyhledávačem snaží konkurovat ChatGPT. AI chatboti by totiž brzy měly být součástí internetových vyhledávačů, kde Google globálně dominuje.
Cyklisté zpět na silnicích. Peloton, firma vyrábějící především rotopedy, ale i další produkty pro domácí cvičení, se potýká s problémy. Její akcie byly jedněmi z těch, které během pandemie zaznamenaly neskutečný růst. Poté co šla pandemie do pozadí ale akcie ztratily více než 90 % ze svých maxim. Firma teď uvedla, že má pozitivní cash flow ve výši 8 milionů dolarů, pokud se vyloučí platby dodavatelům. Opravdu kreativní způsob, jak vysvětlit finanční výsledky.
Mickey Mouse mění směr. Nástup streamovacích služeb vyprofiloval nové mediální lídry a společnost Disney vyzvala Netflix o post lídra. Do tvorby obsahu ale pumpuje tolik peněz, že zapomněla na něco vcelku podstatné – zisky. Na nespokojenost akcionářů teď Disney reaguje změnou strategie. Mickey Mouse si utáhne opasek, propustí 7 tisíc zaměstnanců a podnikne další kroky ve snaze ušetřit 5,5 mld. USD a přivést svojí streamovací divizi k zisku.
Smí Bill Gates létat tryskáčem? Cestování letadlem (a zejména soukromým) je v současnosti považováno za aktivitu s největší uhlíkovou stopou, kterou může člověk dělat. Řada (bohatých) se to proto snaží omezovat. Bill Gates ne. Má ale dobré vysvětlení: utrácí prý miliardy na vývoj inovací proti klimatickým změnám. Mimo jiného sponzoruje firmu zabývající se odstraňováním CO2 ze vzduchu. Má tedy, dle svých slov, raději zůstat doma a nelítat do Keni studovat tamní farmaření a malárii?
Tradiční lednové zdražování. Meziroční míra inflace v Česku se v lednu zvýšila na 17,5 %. Zrychlení růstu cen to bylo vesměs očekávané, v lednu ceny rostou tradičně kvůli přeceňování na začátku roku. Toto zrychlení způsobily zejména rostoucí ceny vlastnického i nájemního bydlení, zdražovaly ale i potraviny a nealkoholické nápoje.
Poprvé za 5 let. Nezaměstnanost stoupla na 3,9 %, zároveň klesl počet volných míst. Bez práce je více lidí než kolik je k dispozici pracovních míst, tento stav jsme nezažili od roku 2018. Nezaměstnanost by měla v příštích měsících stagnovat nebo mírně růst. Nejvíce lidí bez práce je tradičně v Ústeckém kraji, nejlépe je na tom Zlínský, Pardubický a Plzeňský kraj, a také Praha.
Jen idiot nemění názory. Tímto legendárním výrokem Miloše Zemana se asi inspiroval současný ministr financí. Ještě v létě 2021 označil zvyšování daně z nemovitosti za nebezpečné. Teď ale Zbyněk Stanjura možné navýšení připustil. Základem daně je vždy celorepublikově stanovená částka, která například v případě obytného domu činí dvě koruny za metr čtvereční. Majitel velkého bytu v Praze tak platí jednotky tisíc korun ročně. Češi jsou ale milovníky investice do vlastního bydlení, a tak se jeho změna názoru s velkým pochopením zatím nesetkala.
Češi, národ notafilů. S velkým zájmem veřejnosti se setkali v České národní bance. Na speciální bankovky, které ČNB vydala k výročí 30 let československé měnové odluky 200 tisíc kusů, se stály několikahodinové fronty. Už ve čtvrtek banka hlásila, že je „vyprodáno”. Pokud vás stání v mrazu neláká, můžete si bankovku koupit na internetu, pravděpodobně si ale připlatíte. S bankovkou se dá bez problémů platit, pokud se vám tak dostane do ruky tisícikoruna, doporučujeme ji bedlivě překontrolovat. Třeba budete mít štěstí.
Co nového v Portu?
Pěkné, ač mrazivé, počasí přímo vybízí k víkendové procházce. Pokud při procházkách rádi posloucháte podcasty, máme pro vás hned dva. Na Spotify i YouTube je nově k poslechu první díl našeho seriálu Na Pivu s analytiky, kde náš 3členný tým odlehčenou formou shrnuje události za leden.
Druhou možností je záznam z našeho výstavního prostoru Portu POP-UP Gallery v Harfě. Prvním hostem pravidelné čtvrteční talkshow Radima Krejčího byl známý ekonom Lukáš Kovanda. Lukáš ovšem tentokrát neodpovídal jen na běžné otázky, ale také na to, jaký má vztah k umění. Tento rozhovor také naleznete na YouTube i Spotify. Pokud byste se chtěli příští přednášky účastnit osobně, sledujte program následujících akcí.
Pěkný víkend!
FinTech review – Evropský parlament plánuje digitální identitu a další FinTech novinky
Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇
Chci jen zkusit investovat. Aneb jak důležitý je investiční horizont.
Investice často nepřináší kýžené výsledky hned během prvních pár týdnů.