Search
Close this search box.

#274 – Guvernére, kde máš prověrku?

V týdnu na přelomu února a března se dařilo akciím v Americe, Evropě i Asii. Index S&P 500 si připsal 1 %, technologický Nasdaq 1,4 %. EuroStoxx 50 posílil o slušných 2,5 %. V zeleném končí i indexy v Asii. Čínský index Hang Seng si za poslední týden připsal 2,8 % a japonský Nikkei 225 vzrostl o 1,7 %.

Nepřistáváme, držte si klobouky. Investoři se v posledních týdnech začali bát tzv. „nepřístání” (no-landing). Na přelomu roku všichni ještě věřili tomu, že se centrálním bankám podaří dostat inflaci pod kontrolu. Přitom se vedly diskuze, jestli centrální banky způsobí recesi (tzv. hard-landing, tvrdé přistání) nebo se ekonomiky recesi vyhnou (tzv. soft-landing, měkké přistání). V posledních týdnech se ale situace mění. V případě tzv. no-landing scénáře se ekonomika nikdy nedotkne dna a po zpomalení začne zase stoupat. To může způsobit, že inflace znovu začne růst. Na takovou situaci budou muset centrální bankéři zareagovat a dále zvyšovat úrokové sazby. Zdá se, že inflace ještě neřekla své poslední slovo.

Nižší inflace v eurozóně. Míra inflace se v zemích, kde je hlavní měnou euro, v únoru nepatrně snížila o 0,1 procentního bodu na 8,5 %. Inflace sice klesla, jednalo se ale o pokles menší, než čekali analytici. Důvodem jsou hlavně dražší potraviny, alkohol a tabák, u kterých ceny oproti loňskému únoru vzrostly o 15 %. Mírně výraznější byl oproti lednu i růst cen služeb. Nejvyšší inflaci mají v eurozóně nadále pobaltské státy, nejnižší je v Lucembursku.

Ceny komodit klesají. Nejde jen o ropu a evropský zemní plyn, které od svých loňských maxim klesly o 36 %, resp. 85 %. Za pozornost stojí i další, ne tak často sledované, komodity. Cena stříbra se od svého maxima v roce 2022 snížila o 22 %, hliníku o 37 %, palmového oleje a lithia o 40 %, uhlí, pšenice a bavlny o 46 %, kobaltu o 58 % a dřeva o 73 %. Několik komodit tak již dosáhlo svých „tradičních úrovní“.

Střed a hlavní města vládnou. Nejvyšší životní úroveň v EU je v hlavních městech a střední až severní Evropě. Jde tedy zejména o sever Itálie, západní Německo, Rakousko, země Beneluxu a Švédsko. Jižní a východní Evropa výrazně zaostávají s výjimkou hlavních měst. Tuto mapu je možné použít i jako zkoušku správnosti při posuzování vlivu kapitalismu a socialismu na vývoj životní úrovně. Děkujeme, nikdy víc.

Auto jako kancelář? Mercedes-Benz chce ve spolupráci s Ciscem ze svých aut udělat mobilní kanceláře. Třída modelů E bude mít nově integrovanou videokonferenční platformu Cisco Webex. Pokud tedy často nestíháte dojet včas do práce nebo na schůzku, nevadí. Stačí si koupit Mercedes E (stojí „jen” cca milion korun) a na meeting se připojíte přímo z auta. Za jízdy to prosím ale nezkoušejte.

Jedna akcie všechny zisky „sváže”. Warner Bros. Discovery (WBD) vrátí na televizní obrazovky svět Pána prstenů prostřednictvím nových filmů. Zdá se, že každý týden umí zaujmout jiný streamovací gigant. Tentokrát to je WBD, který vlastní HBO Max. Firmě se v poslední době daří i díky velmi úspěšné hře Hogwarts Legacy ze světa Harryho Pottera, která za 2 týdny vydělala 850 milionů dolarů. To je více než vydělaly filmy Fantastická zvířata. Akcie firmy už tento rok vzrostly o 60 %, ke svým maximům z loňska mají ale stále daleko.

Sázka na (ne)jistotu. Jim Cramer je populární americký akciový komentátor a televizní redaktor stanice CNBC. Velmi rád přichází s tipy na to, jaké akcii se bude dařit a jaké ne. Má to jen jeden problém. Jeho tipy často nevychází. Dokonce tak často, že bývá terčem posměchu – nově vzniklo ETF, která bude aktivně investovat na základě jeho tipů, ovšem inverzně. Pokud bude Cramer věštit propad nějaké akcie, fond tuto akcii nakoupí a naopak. My v Portu budeme tento „souboj” sledovat, zůstaneme ale věrní investování pasivnímu.

Létající taxíky se blíží. Jihokorejská společnost SK Telecom plánuje v roce 2025 spustit službu létajícího taxi. Podle odhadů se jedná o lukrativní trh, který by mohl do roku 2050 generovat roční příjmy ve výši 2 bilionů korun. Tuší to i jihokorejská vláda, která létající taxi podporuje. Do roku 2050 bude prý na světě v provozu téměř 160 tisíc nepilotovaných elektrických dronů. Ale dost čísel, důležitější je, že noční jízdy taxíkem po několika vypitých pivech budou úplně novým zážitkem.

Nezaplatíte, auto samo odjede. S originálním patentem na to, jak se vypořádat s neplatiči, přišel výrobce automobilů Ford. Pokud majitel vozu nebude řádně platit splátky za své auto, odjede vůz v krajním případě sám k exekutorovi. Vozidla to mají prý zvládnout díky autonomnímu řízení. Pokud tak v budoucnu nenajdete ráno před domem zaparkovaného vašeho miláčka, doporučujeme před voláním policie zkontrolovat své odchozí platby.

Turismus a casina. Lidé se po covidu ve velkém vrací k zábavě a letošní rok je tak příznivý pro akcie společností zaměřujících se na cestovní ruch a zábavní průmysl. Například společnosti Wynn a MGM provozující resorty (nejen) v Las Vegas posílily od počátku roku o více jak 30 %. Podobně pěkný růst zaznamenává i Airbnb (+44 %) a Booking (+26 %).

Nejhlubší od vzniku Česka. Takový je únorový schodek českého státního rozpočtu. Celkem se v únoru stát zadlužil o téměř 120 miliard korun. Podle ministerstva je vysoký nárůst deficitu dán především zvýšenými výdaji na sociální oblasti a na pomoc proti vysokým cenám energií. Vláda se kvůli rostoucím schodkům snaží snížit výdaje například pomalejším zvyšováním důchodů. Opozice reaguje nocováním ve spacácích ve sněmovně.

Víc naspoříš, víc dostaneš. Vláda chce motivovat lidi k ukládání více peněz na stáří štědřejšími státními příspěvky nebo vyššími daňovými odpočty. Návrh zákona přinese i další opatření v dobrovolném důchodovém spoření, jako je například nový investiční penzijní účet. Pokud si dnes lidé uloží v tzv. třetím pilíři alespoň 300 Kč měsíčně, od státu dostanou jako bonus 90 korun. Podle nového návrhu by pro získání příspěvku minimální uložka nově činila 500 Kč.

Guvernér bez prověrky. Zvolený prezident Petr Pavel uvedl, že by se brzy mohl zabývat odvoláním guvernéra ČNB Aleše Michla, pokud nezíská přísnou bezpečnostní prověrku. Michl je členem bankovní rady od roku 2018 a o prověrku požádal loni v květnu před nástupem do funkce. Doteď ji ale nemá. Vnitřní předpisy ČNB přitom nejvyšší stupeň prověrky vyžadují.

Lečo index. Ekonomové, přepište své učebnice! Alespoň jejich české verze. Už dlouho sledovaná cena Big Maců má totiž nového konkurenta. Alespoň v Česku. Lečo. Na internetu se začala objevovat srovnání, jak zdražila tato specialita. Současná vysoká cena je sice dána hlavně tím, že papriky a rajčata, které jsou hlavní ingrediencí leča, u nás v zimě nerostou a jsou proto dražší, ale to nevadí. Jestli někdo z našich čtenářů zrovna píše ekonomickou učebnici, dejte vědět, rádi pomůžeme.

Co nového v Portu?

 

Již delší dobu jsme vám nepředstavili žádnou novinku, což ovšem neznamená, že pro vás nic nechystáme. Můžeme prozradit, že již začátkem příštího týdne se na platformě opPORTUnity objeví nová investiční příležitost z dílny WOOD & Company, která se bude týkat investic do realit.

Do té doby si můžete zpříjemnit víkend novým dílem talkshow Radima Krejčího, ve kterém se tentokrát objevil ekonom, autor několika knih a člen Národní ekonomické rady vlády Dominik Stroukal. Dominik je veřejně velice známou osobností, ale víte třeba, jakým způsobem investuje, a proč by jeho způsob investování vlastně nikomu nedoporučoval? Ne? Tak si pusťte záznam z rozhovoru na YouTube nebo si rozhovor poslechněte jako podcast na Spotify.

Pěkný víkend!


Odpovědná portfolia #4: Jak na Portu investovat odpovědně a udržitelně?

Co tvoří základ Portu Odpovědných portfolií, a jak se liší od našich tradičních portfolií na míru?


FinTech review – Revolut poprvé v zisku a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Revolut, Twisto nebo Curve…

Už vás nebaví v zahraničí ztrácet čas hledáním nejvýhodnějšího kurzu směny? Chcete si jednoduše bezplatně vybrat peníze z

Proč investoři více riskují?

Investování je v podstatě jednoduché. Je potřeba držet nízké náklady, diverzifikovat, mít dlouhodobý investiční horizont a nechat pracovat

znamky

Vzácné známky trhají aukční rekordy i v roce 2024!

Většina lidí je toho názoru, že sbírání známek je mrtvé. Jenže tento názor přetrvává již déle než 100 let! Jenže po více než 180 letech od vydání první známky je sbírání stále velmi živé, o čemž svědčí téměř vyprodané aukce po celém světě a rekordní ceny, které vzácné známky dosahují.