Pomalu přicházející jaro zatím zdá se nepanuje na finančních trzích a ty nejvýznamnější indexy v posledním týdnu spaly zimním medvědím spánkem. Index S&P 500 odepsal 2,8 %, technologický Nasdaq 2,4 %. EuroStoxx 50 zakončuje v mířnějším záporu, když se propadl o 1 %. Podobně se vyvíjely i indexy v Asii. Čínský index Hang Seng za poslední týden ztratil 6,1 % a japonský Nikkei 225 poklesl o 0,8 %.
Jestřábí politika opět na stole. Panovaly odhady, že se už Fed zklidní a pokud sazby zvýší, tak „pouze“ o 25 bazických bodů. V úterý měl ale proslov šéf Fedu Jerome Powell a poslal trhy dolů. Uvedl totiž, že se na dalším zasedání americká centrální banka možná bude muset uchýlit ke zvýšení až o 50 bodů. Proč? Protože nejnovější makroekonomická data jsou silnější, než se čekalo. To utvrzuje Powella v tom, že ekonomika je odolná a další zvyšování sazeb vydrží.
Ceny klesají, peněženky to necítí. Světové ceny potravin v únoru klesly 11. měsíc v řadě. Index, který sleduje ceny obilnin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích meziměsíčně klesl nejníže od září 2021. To se zatím ale bohužel nepropisuje do cen potravin v běžných obchodech pro koncové spotřebitele. Ceny v supermarketech i „večerkách“ totiž reagují s citelným zpoždění. Například v únoru vzrostly ceny potravin a nealkoholických nápojů v ČR meziročně o 23,9 %. A velkým tempem stoupají také ceny potravin také třeba v Africe.
Kdo nepřímo financuje válku? Jednoznačně největším odběratelem fosilních paliv z Ruska je Čína. Skokanem v žebříčku pak Indie. Ta před invazí dovážela komodity jen za 3,5 mld. USD, ale o rok později už za 24 mld. USD. Naopak významný odklon od Ruska udělala Evropa, EU je ale stále druhým největším importérem. Dobrou zprávou je, že meziročně ruské příjmy klesly o polovinu. Ty z EU dokonce až o 85 %.
Morgan Stanley vidí býky – ale jen na chvíli. Podle investiční banky by akciový trh měl v nejbližších týdnech růst, ale brzo by mohl opět otestovat minima. Některé velké technologické a tzv. meme akcie mohou podle prognózy klesnout až o 20 %. Stratégům Morgan Stanley se nelíbí současné ocenění trhů a tvrdí, že akcie jsou příliš drahé.
Nervozita amerických bank. Do problémů se dostala Silicon Valley Bank (SVB), která se zaměřuje zejména na financování tamních startupů a venture kapitálových investorů. Její akcie propadly za čtvrtek o 60 % a dnes odepisují dalších 60 %. Za propadem stojí oznámení banky, že musí vydáním nových akcií navýšit svůj kapitál o 2,25 mld. USD, aby pokryla ztráty na svém dluhopisovém portfoliu. Měla totiž nakoupeno velké množství dlouhodobých vládních dluhopisů, které za poslední rok vlivem růstu sazeb poklesly na ceně až o 25 %. Jednotky procent odepisují v reakci i akcie dalších amerických bank.
EU odmítla odmítnutí. Starý kontinent plánoval zakázat prodej nových aut se spalovacím motorem od roku 2035. Toto odmítnutí „spalováků“ v zájmu ochrany životního prostředí však nakonec neprošlo. Více zemí se totiž bojí, že by oproti jiným státům ztratily konkurenceschopnost. EU tak přijetí nového zákona o odmítnutí spalovacích motorů smetla ze stolu. Pokud se tedy členské státy nedohodnou na ničem jiném, budou se moci prodávat i po roce 2035.
Energetický Monster růst. Kdo by jako investor nechtěl v “raných” letech investovat do dnešních technologických gigantů Amazon nebo Apple? Možná ti, kteří investovali do akcií Monster Beverage 100 USD (cca 2200 Kč) vložených do výrobce energetických nápojů po vstupu na burzu by dnes měla hodnotu 113 tisíc USD (2,5 milionu Kč)! Stejná investice do Applu by vydělala „jenom“ 19 tisíc USD a do Amazonu 2,5 tisíce USD. Slušné, ale co na to Red Bull?
„Byl to jen sen“. To si může zpívat elektromobilový startup z USA Rivian podporovaný Amazonem, který měl za cíl vyzvat na souboj Teslu. Zatím to ale vypadá na debakl. Slábnoucí poptávka a vysoké produkční náklady drtí nové hráče na trhu elektromobility a Rivianu dochází cash. Společnost tak vydala vydala dluhopisy za 1,3 miliardy USD. Reakce Wall Street? Její akcie klesly o 12 % a ochutnaly svoje dosavadní dno, přičemž od své nejvyšší úrovně odepsaly už 90 %.
Co s TikTokem? Čínský fenomén, který udělal revoluci na poli sociálních sítí v podobě krátkých videí je stále více nežádoucí. Mnoho zemí včetně poslanců Europarlamentu mají zákaz TikTok využívat na pracovních mobilech. Existují obavy, že Čína díky němu získává data o jeho uživatelích. Bílý Dům v USA dokonce podpořil zákon umožňující úplný zákaz aplikace a před využíváním aplikace varoval i český Národní ústav pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB). Mezitím firma omezila maximální čas na používání aplikace pro neplnoleté na jednu hodinu denně. To však vládám ale asi stačit nebude.
Elon, Elon. Asi bychom měli seriózně zvážit, jestli neuděláme Muskovi v našem newsletteru vlastní rubriku. Musk chtěl sice v Twitteru uklidit, ale zatím to vypadá na seriózní bordel. Nyní zaujala situace, kdy se hendikepovaný zaměstnanec nemohl 9 dní dopátrat k tomu, jestli byl vyhozený, nebo ne. Firma mu na maily neodpovídala, tak svého „šéfa“ oslovil na Twitteru. Tam Elon zpochybnil jeho svalovou dystrofii a označil ho doslova za „nejhoršího“. Potom se mu ale omluvil a původní tweet smazal.
Aston Martin na podiu. Ti, kdo sledují F1, určitě zaznamenali to, jak si minulý víkend počínala stáj Aston Martin při prvním závodě nové sezony v Bahrajnu. Aston se uplynulé dvě sezóny trápil a rozhodně nikdo nečekal, že skončí na podiu. Že to s investicemi nesouvisí? Den po závodu akcie Aston Martin vzrostly o 16 % a firma i díky lepším hospodářským výsledkům věří, že po nedávných problémech s dodávkami bude opět prosperovat.
Gigafactory nebude? Volkswagen zřejmě odkládá plány na výrobu baterií ve východní Evropě. Česko přitom bylo jednou ze zemí, kde firma zvažovala závod postavit. Podle deníku Financial Times chce německý kolos vystavět obdobnou elektrárnu v Severní Americe, kde by na ni mohl získat pobídky ve výši zhruba 235 miliard korun.
Hypotéky za vrcholem. Průměrná nabídková sazba hypoték se v březnu dostala na 6,27 %, což je oproti únoru pokles o 0,1 procentního bodu. Jedná se sice o malý pokles, každopádně o nejvyšší meziměsíční pokles sazeb za poslední 2 roky. Jak takový pokles vypadá v realitě? Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu Kč při splatnosti 25 let a průměrné sazbě 6,27 % klesla v březnu o 209 Kč na 23 132 Kč. Dvě stovky dolů zamrzlý hypoteční trh asi zatím nespasí.
Co nového v Portu?
Jak jsme minulý týden slíbili, tak také plníme. Na naší platformě opPORTUnity můžete nyní zainvestovat do otevřeného podílového fondu skupiny WOOD & Company investujícího do komerčních realit. Mezi nemovitosti, do kterých fond plánuje od začátku investovat, patří zejména nákupní centra Galerie Harfa v Praze nebo bratislavský Aupark. Z kancelářských budov pak stojí za zmínku Green Point, Hadovka Office Park nebo Greenline. Minimální investice je pouhých 100 Kč, což pro zařazení nemovitostí do vašich investic je velice zajímavá startovací hodnota.
Druhou novinkou je naše mobilní aplikace. Je totiž zase o něco chytřejší. Nyní si můžete upravit vaše portfolio přímo v naší Portu appce, kterou můžete mít na iOS i Android zařízeních.
I tento týden si můžete poslechnout zajímavý rozhovor z Portu POP-UP! Gallery. Tentokrát se Radim Krejčí ocitnul na místě hosta v rozhovoru pro Klub investorů Praha. Tématem celé debaty byla robotizace, AI a otázka, jestli za nás jednou budou investovat roboti. Rozhovor najdete klasicky na našem YouTube (který samozřejmě odebírejte, aby vám žádný rozhovor neunikl), a také na Spotify.
Hezký víkend!
Jsme na tom tak dobře, až je to špatně
Nacházíme se v zajímavé situaci, kdy je obtížné předvídat, co se stane v následujících měsících.
FinTech review – Irská centrální banka zakazuje používání ChatGPT a další FinTech novinky
Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.