Search
Close this search box.

#276 – Death Valley Bank & Debit Suisse

Máme za sebou poměrně divoký týden –⁠ pár bank zkrachovalo, změnila se základní úroková sazba v Evropě i výhled na ni v Americe a lidé se ptají, zda nepřijde další finanční krize. I přesto to pohledem na hlavní indexy vypadalo na trzích docela přirozeně.

Index S&P 500 si připsal 1,1 %, Nasdaq Composite dokonce 4,0 %. Naopak panevropský Euro Stoxx 50 umazal 3,8 %. Podobnou bilanci měl japonský Nikkei 225, který ztratil 2,9 %. Čínský Hang Seng tento týden vzrostl o 1,0 %.

Vzpomínky na 2008? Krach Silicon Valley BankSignature Bank a velké problémy Credit Suisse i First Republic Bank lidem připomněly poslední finanční krizi a vyděsily finanční trhy. Za vklady prvních dvou bank se zaručily americké státní orgány, takže lidé o peníze nepřijdou, i když měli u banky uloženo více, než je standardní limit pojištění. Na banku Credit (aktuálně spíše Debit) Suisse se tak trochu vykašlal její hlavní akcionář Saudi National Bank. Na pomoc však přispěchala švýcarská centrální banka s půjčkou 50 miliard Franků, a tak poté, co akcie ve středu propadly o čtvrtinu, hned ve čtvrtek 20 % přidaly. First Republic pak zachránila skupina 11 velkých amerických bank s 30 miliardami USD. Tyto kroky různých aktérů vysílají investorům jasný signál – nenecháme padnout banky, které jsou „příliš velké na to, aby padly“. Trhy i lidé jsou klidnější. Na druhou stranu to může podpořit morální hazard. Opakování finanční krize však neočekáváme.

Změna výhledu na sazby. Ještě minulý pátek řada analytiků čekala, že americký Fed zvedne v příštím týdnu sazby o 0,5 p.b., k takovému scénáři se klonilo cca 40 % expertů. Po bouři způsobené problémy některých bank je ale pravděpodobnost takového nárůstu téměř nulová. Přes 80 % analytiků očekává navýšení sazeb o 0,25 p.b.. Zbylých necelých 20 % dokonce předpovídá, že základní sazba zůstane na současné úrovni. Kdo má pravdu budeme vědět 22. března.

Postupně se měnil i dlouhodobější výhled na základní úrokovou sazbu Fedu. Ještě 6.3. se čekalo, že z vrcholu těsně pod 6 % nezačnou sazby klesat dříve než koncem léta. Tento týden už to ale vypadá, že by snižování mohlo přijít mnohem dříve.

ECB se nebojí. Navzdory finančním turbulencím ve čtvrtek ECB zvýšila sazbu o 0,5 p.b. a dostála tak svému únorovému závazku. Tímto silným gestem ECB dává najevo, že snížit inflaci je její největší prioritou. Předpokládá totiž, že inflace zůstane „příliš vysoká po příliš dlouhou dobu“. Šéfka ECB Lagarde uvedla, že zde zůstává i další prostor pro zvyšování, tedy pokud nedojde k dalšímu růstu finančního napětí ohledně bank. Jaký to zvrat, vždyť ještě těsně před rozpoutáním „inflačního pekla“ ECB tvrdila, že všechno je víceméně v pořádku a vysoký růst cen bude jen dočasný.

Banky padají, Bitcoin roste. Bitcoin těží z pádu amerických bank a využívá nejistoty bankovního sektoru. Nejvýznamnější a nejstarší kryptoměna se nyní obchoduje za cenu přes 26 tisíc USD a za posledních 5 dní vzrostla o téměř 20 % na nejvyšší hodnotu od loňského června. Příčinou růstu byly problémy amerických bank, nárůst nedůvěry některých investorů v bankovní sektor a zmiňovaná změna výhledu úrokových sazeb.

Propouštění ano, nezaměstnanost ne. Americké společnosti propustily v prvních dvou měsících roku nejvíce lidí od roku 2009. O práci přišlo až 180 tisíc lidí, většina z nich v technologickém sektoru. Možná si myslíte, že je to jasný signál, že místní ekonomika a trh práce oslabují, ale není tomu tak. Ve skutečnosti americká ekonomika také vytváří mnoho nových pracovních míst a nezaměstnanost tak přešlapuje na místě a nezvyšuje se.

Koupit, držet nebo prodat? Analytici pravidelně vydávají svá doporučení, jaké akcie koupit, prodat nebo s nimi nic nedělat (příliš sledovat to ale nedoporučujeme). Jaký je však jejich aktuální konsenzus po jednotlivých sektorech v USA? Nejlépe vychází energetický. U něj 63 % analytiků říká Buy. Dobré časy by mohly nastat také v odvětví komunikačních služeb, IT a zdravotnictví. Naopak nejpesimističtější jsou analytici u spotřebního zboží, těžby materiálů, financí a průmyslu.

Cena ropy táhne dolů energetické akcie. Analytici sice doporučují nákup energetických akcií, těm se letos (zatím) ale nedaří. Cena ropy Brent totiž již klesla pod 75 USD za barel, což představuje pokles o více než třetinu, ceny plynu se snížily ještě výrazněji. To táhne dolů i akcie energetických společností, které v posledních dvou letech zažívaly zlaté období. Index S&P Global Oil Index, index energetických akcií, ztratil od začátku roku 10,5 % své hodnoty.

Rekordní zpětné odkupy. Bohaté společnosti využívají poklesu akcií k rekordnímu odkupu akciíZpětné odkupy neboli buybacky jsou alternativní formou odměňování akcionářů, při kterém firma zpětně nakupuje vlastní akcie. Tím snižuje počet těch, které se volně obchodují na burze a jejich cena tak roste.
Oznámení o zpětném odkupu akcií ze strany firem z indexu S&P 500 dosáhla za posledních 12 měsíců celkové výše 853 miliard USD. Jsou taženy především ropnými společnostmi a technologickými giganty – Chevron plánuje zpětný odkup akcií v hodnotě 75 miliard USD, Meta za 40, Goldman Sachs za 30, Booking a Salesforce za 20.

Bilion sem, bilion tam. Volkswagen i Samsung se chtějí proinvestovat ke konkurenční výhodě. Německá automobilka VW investuje v příštích letech až 4,3 bilionu Kč do výroby nových elektromobilů, baterií a digitalizace. Z této částky se snad i Elonovi zatočí hlava. Jihokorejský elektronický gigant Samsung chce zase během 20 let investovat až 5,1 bilionu Kč do rozšíření výroby čipů, aby sesadil z trůnu TSMC a Intel.

Saudi Aramco na vrcholu. Možná jste o této společnosti ještě neslyšeli, ale ve skutečnosti jde o třetí nejhodnotnější a pravděpodobně nejziskovější společnost na světě. Jen v roce 2022 dosáhl saúdskoarabský ropný gigant díky vysokým cenám komodit zisku 161 miliard USD. Pro srovnání, druhý Apple a třetí Microsoft vydělaly „jen“ 100, respektive 70 miliard USD. Saudi Aramco dosáhlo za jediný rok zisku, který se rovná součtu tržních kapitalizací hodnot společností Zoom, Snap, Pinterest, Coinbase, eBay a dalších níže uvedených. Slušné. Zároveň se ale jedná o firmu, která je ze všech společností na světě od roku 1965 největším producentem skleníkových plynů způsobujících změnu klimatu.

Pornhub prodán. Webová stránka, o které mnoho lidí slyšelo jen od kamaráda, denně navštíví více než 130 milionu uživatelů. Nizozemská společnost MindGame, která Pornhub provozuje, tento web prodala do rukou kanadské kapitálové společnosti Ethical Capital Partners. Ta se bude snažit spojit dvě na pohled neslučitelné oblasti: XXX a etiku s větší dávkou zodpovědnosti a transparentnosti. Této snaze upřímně tleskáme.

Drahý odchod škodovky. Škoda Auto kvůli ukončení obchodních aktivit v Rusku loni přišla o zhruba 17 miliard Kč a jedná o prodeji tamních závodů i celé její prodejní sítě v zemi. Provozní zisk automobilky se v uplynulém roce propadl o 42 %. Vedení však zůstává pozitivní a věří, že se vrátí k lepší ziskovosti. Od Volkswagenu navíc dostává nový úkol –⁠ bude mít na starosti celý region jihovýchodní Asie, kde v příštím roce začne s výrobou nových vozů.

FIXED.zone roste. Český výrobce a distributor příslušenství pro mobilní zařízení loni zvýšil obrat téměř o pětinu na 375 milionů Kč a výrazně překonal původní prognózy z roku 2021, kdy firma vstupovala na pražskou burzu. V minulém roce prodala 2 miliony kusů příslušenství, což znamená meziroční nárůst o 14 %. Podařil se zvýšit i podíl obratu ze zahraničních trhů na 13,2 %. Chcete investovat? Žádný problém, akcie FIXED.zone jsou totiž dostupné na naší platformě opPORTUnity.

Máte české KIIDy? A mohli bychom je vidět? Právě na to se v posledním týdnu ptali klienti brokerských platforem působících v Česku. V Portu bychom naše klienty rádi ujistili, že KIID (klíčové informace pro investory) máme už dlouho v českém jazyce pro všechny nabízené produkty, pro které je to nutné.

Co nového v Portu?

V Portu jsme se tento rok rozhodli bojovat se strachy. Překonat svůj strach, vystoupit z komfortní zóny a vyzkoušet něco nového. Na našem blogu připravujeme sérii článků a rozhovorů, které se těmto tématům budou věnovat. První rozhovor jsme udělali s psychologem a odborníkem na fobie Radkem Ptáčkem. Rozhovor najdete na našem YouTube kanále a Spotify.

Strachy mohou mít různé podoby. Pokud se například bojíte investovat, nevíte jak začít a jak zvolit ten správný přístup, natočili jsme pro vás velice zajímavý návod Jak začít investovat v roce 2023. Pokud již investujete, určitě neuškodí si některé základní principy osvěžit – opakování je matka moudrosti.

Pokud jste stále nenavštívili naši výstavu uměleckých předmětů Portu POP-UP! Gallery máte nejvyšší čas. Sbírka předmětů, do kterých je možné investovat prostřednictvím Portu Gallery, bude v pražské Galerii Harfa k vidění už pouze dva nadcházející víkendy. Na místě si také můžete popovídat se zaměstnanci Portu a třeba se zeptat na to, co vás zajímá.

Pěkný víkend!


Investice do FinTechů spadly o 31 % a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇


Představení společnosti Amazon: Sám proti všem

Amazon. Z internetového obchodu s knihami se stal jeden z nejúspěšnějších korporátních příběhů v historii.


Investice vs. spekulace: Jak se od sebe liší?

Slyšeli jste někdy, že investování je hra spekulací a štěstí? To úplně není pravda…


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

peníze

Co s penězi navíc?

Čas od času se vám na účtu objeví neobvyklý příjem. Vrácení záloh, třináctá výplata nebo

Mýty o finanční nezávislosti

Častým tématem našich článků je finanční nezávislost. Jedná se totiž o jeden z obvyklých cílů lidí, kteří se