#277 – Bitcoin jako Justin Bieber

Uplynulý týden byl na trzích poměrně kolísavý, investoři se příliš nedokázali dohodnout na směru a ceny akcií se pohybovaly střídavě nahoru a dolů. Pohledem zpět ale končí ty nejvýznamnější akciové indexy v zelených číslech.

Index S&P 500 si připsal 0,3 %, Nasdaq Composite končí se ziskem 0,9 %. Lépe na tom v uplynulém týdnu byl panevropský Euro Stoxx 50 který vzrostl o 1,5 %. Stejně tak japonský Nikkei 225 končí v mírném zisku 0,2 %. Čínský Hang Seng poté vzrostl o 2,03 %.

„Banky v USA jsou odolné.“ Alespoň to si myslí americký Fed. Problémy amerických bank, a to konkrétně krach SVB, Signature Bank a problémy First Republic Bank, jej však přinutily  mírně přehodnotit pohled na boj s inflací. Americká centrální banka totiž ve středu zvýšila svou základní úrokovou sazbu „pouze“ o 0,25 p.b.. Ještě před těmito problémy ve finančním sektoru se přitom zdálo jisté, že Fed sazbu zvýší o 0,5 p.b.. Tato změna by tak mohla naznačovat, že si Fed není úplně jistý zdravím amerických bank. Tvrdí však něco jiného, tak snad má pravdu.

Inflace stále prioritou. Po ECB a americkém Fedu zvedla podle očekávání úrokové sazby i centrální banka ve Švýcarsku o 0,5 p.b. na 1,5 % a ve Velké Británii o 0,25 p.b. na 4,25 %, a to navzdory problémům komerčních bank. Centrální bankéři tak signalizují, že považují inflaci za větší hrozbu pro ekonomiku než problémy bankovního sektoru.

České banky v klidu. Tuzemskému bankovnímu sektoru problémy podle ČNB nehrozí.  Náš bankovní systém je dostatečně robustní a banky dobře kapitálově vybavené. Riziko, že by u nás nastala situace podobná Credit Suisse, je prý malé, až zanedbatelné. Upravovat svou měnovou politiku tak ČNB nejspíše nebude.

Pod cenou, ale v suchu. Problémovou švýcarskou banku Credit Suisse koupí její hlavní domácí konkurent UBS za zhruba 3 miliardy CHF (téměř 73 miliard Kč). Aktuální tržní kapitalizace Credit Suisse je ale 3,42 miliard CHF a UBS ji tak koupí pod cenou. Potvrdila to švýcarská vláda, která v rámci transakce poskytne další peníze na posílení likvidity Credit Suisse. Svět peněz si oddechl. Zároveň díky spojení UBS a Credit Suisse vznikne 3. největší správce aktiv na světě.

Zlato na ročním maximu. Nejistota na bankovním trhu vyslala některým investorům jasný signál – vyhledejte bezpečný přístav. Ti poslechli a rozhodli se pro zlato, jehož cena se dostala na nejvyšší úroveň za poslední rok a 23. března překročila hranici 2 000 USD za trojskou unci.

Virtuální zlato? Bitcoin je jako Justin Bieber, někteří ho milují, jiní ho nenávidí. Jeho fanoušci celou dobu tvrdí, že nejznámější kryptoměna bude narozdíl od běžných měn schopna uchovávat hodnotu. „Hejtři“ se smáli pod vousy, když viděli obrovské výkyvy hodnoty Bitcoinu a jeho korelaci s rizikovými technologickými akciemi. Nedávné problémy v bankovním sektoru však vyhnaly cenu Bitcoinu o 25 % nahoru. Přeci jen kdo vnímá banky jako „nejisté“, uloží peníze raději do kryptoměn. Od počátku roku Bitcoin přidal už 70 %. Přichází tak nová fáze vnímání celého krypto odvětví?

Krypto se však nelíbí regulátorům. Vnímání kryptoměn se diametrálně liší mezi investory a regulátory. Ti první letos věří kryptu stále více a druzí přesně naopak. Americké regulatorní úřady totiž varovaly investory, že firmy nabízející kryptoměny pravděpodobně nedodržují tamější zákony. Komise pro cenné papíry (SEC) označila celé odvětví za „divoký západ“ a největší americká krypto burza Coinbase dostala po vyšetřování varování. Zjistily se závažné nesrovnalosti, které mohou vyústit v žalobu.

Nezmrzli jsme. I když nám to jedna nejmenovaná země s největším územím na světě přála, Evropa přežila zimu bez větších problémů. Výsledek? Cena zemního plynu pro evropský kontinent se už dostala pod 40 eur za MWh a je nejníže od července 2021. Hlavní důvod? Teplejší počasí a plné zásobníky. Plán ruských soudruhů zničit Evropu drahým plynem tak nevyšel.

FAANG vs. ti druzí. Akcie Megatechu neboli Mety (Facebooku), Amazonu, Applu, Microsoftu a Googlu od prosince rozhodujícím způsobem překonávají výkonnost indexu S&P 500. Zdá se, že investoři si znovu oblíbili akcie technologických firem. Vysvětlením může být to, že investoři očekávají ještě v roce 2023 snižování úrokových sazeb. Technologické akcie jsou totiž na výši úrokových sazeb velmi citlivé a změna v očekávání ohledně jejich budoucí výše tak může být příčinou nedávného růstu ceny těchto akcií.

Miliardářů ubylo. Na tento týden máme i velmi smutné zprávy. Na světě loni ubylo 445 dolarových miliardářů (z toho 229 v Číně). Jaká to škoda. Důvodem je pokles cen velkých IT firem, na které se zaměřila čínská vláda, zvyšování úroků a důsledky pandemie. Na celém světě tak je dnes už „jen“ 3 112 miliardářů.

Hindenburg opět útočí. Společnost Hindenburg Research sázející na pokles akcií před 2 měsíci sestřelila akcie indického konglomerátu Adani Group tím, že jej obvinila z vícero trestných činů. Tentokrát zamířila na fintech giganta Block, předtím známého jako Square. Společnost se měla vyhýbat regulaci a mimo jiné i vydávat predátorské půjčky nebo zahlcovat investory přehnanými metrikami. Akcie celkem pochopitelně odepsaly 15 % a pokračují v dalším propadu.

Londýnská burza upadá. Jsme svědky neustálého úpadku britského akciového trhu. Začátkem tisíciletí byla hodnota firem kótovaných ve Spojeném království zhruba 13 % světové kapitalizace. Dnes jsou to jen 4 %. V roce 2016 tvořil kapitál získaný prostřednictvím IPO (vstup na burzu) v Londýně 16 %, ale teď už je to jen necelé 1 %. Ve skutečnosti firmy z britské burzy v posledních letech více odcházejí, než přicházejí. Brexit byl ale určitě dobrý nápad.

Renesance zbrojařského průmyslu v EU. Ruský vpád na Ukrajinu otevřel Evropě oči a ta přitvrdila ve zbrojení. Akcie zbrojařských firem poskočily od začátku konfliktu o desítky až stovky procent. Na svých dlouholetých maximech jsou akcie firem Rheinmetall, BAE Systems, Thales či Colt (bývalé České zbrojovky). Nově mají obrannému průmyslu ještě pomoct i společné nákupy zbraní členskými státy EU.

Američani na home office. Přibližně tři roky po propuknutí covidové pandemie v USA se obsazenost kanceláří stále nevrátila na původní úroveň. Oproti předcovidovému „normálu“ je poloviční a roste velmi pomalu.

TikTok taneček v kongresu. Zákonodárci se ptali generálního ředitele TikToku Chewa, jestli aplikace vlastněná Číňany dokáže chránit soukromí Američanů. Po více než 5 hodinách výslechu Chew zákonodárce nepřesvědčil a ti se strukturou TikToku spokojeni nejsou, i když ne všichni z nich volají po úplném zákazu. Chew také uvedl, že jeho děti aplikaci nepoužívají. Zatím není jasné, jak se čtvrteční slyšení promítne do možných opatření.

Koruna jako na horské dráze. Po oslabení v minulém týdnu v tom aktuálním česká koruna naopak znovu posilovala. Poté co jsme na nákup jednoho eura potřebovali 24 korun, nám na konci tohoto týdne stačí „pouze“ 23,7 Kč. Důvodem je rozkolísanost na všech finančních trzích, které se projevuje i ve velkých změnách ceny české měny.

Rekordní výsledky ČEZu. Čistý zisk skupiny ČEZ v roce 2022 dosáhl 80,7 miliardy Kč. V roce 2021 to bylo „pouze“ 9,9 miliardy Kč. Jedná se o nejvyšší zisk od roku 2009, kdy čistý zisk polostátní energetické skupiny dosáhl 52 miliard Kč. Tak silný výsledek byl podle firmy dosažen díky růstu cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordnímu zisku z obchodování s komoditami a vysokou spolehlivostí elektráren ČEZ. Vše směřuje k tomu, že bude vyplacena i rekordní dividenda, která by mohla dosáhnout až 117 Kč na akcii.

Konec stavebka? Vláda plánuje, že by u nových smluv o uzavření stavebního spoření úplně zrušila státní podporu. U běžících smluv by se podpora mohla snížit ze současných dvou tisíc korun na polovinu, tedy na tisícovku. Postupem času se tento produkt s 30letou historií stejně spíš proměnil na běžné spoření, které dotují daňoví poplatníci. Se zrušením nebo snížením příspěvků je možné, že lidé nebudou mít tolik motivace si tento produkt zřizovat a uchýlí se k výhodnějším formám zhodnocování peněz, například k investování. O „výhodnosti“ tohoto produktu mluvila již v minulém roce naše investiční analytička Anna Kortusová v rozhovoru pro FinMag.

 

Co nového v Portu?

Máme před sebou poslední víkend v naší Portu POP-UP! Gallery v nákupním centru Galerie Harfa v Pražských Vysočanech. Pokud si chcete prohlédnout vystavené předměty nebo popovídat s někým z Portu naživo, máte poslední příležitost. Otevřeno bude v sobotu od 10:00 – 20:00 a v neděli od 15:00 – 20:00. Poslední příležitost bude v pondělí od 17:00 – 19:00. V pondělí také na místě proběhne přednáška pod záštitou on-line magazínu Fintree.cz Jak na osobní finance moderně a prakticky. Následovat bude krátká komentovaná prohlídka uměleckých děl Portu Gallery. Těšíme se na vás.

 

Hezký víkend!

 


Jak překonat strach z investování a konečně začít

Stejně jako v případě většiny strachů lze podniknout kroky, které váhání založené na strachu odstraní a každý se tak může stát úspěšným investorem.


Odpovědná portfolia #5: Pět mýtů o odpovědném a ESG investování

Jaké jsou nejčastější mýty, které jsou s tímto typem investování spojeny?


FinTech review – Blíží se biometrické platby a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme