Poslední týden března a zároveň konec prvního čtvrtletí letošního roku se na finančních trzích nesl ve znamení býčí nálady. Zatím se zdá, že problémy několika bank z první poloviny března se nepřelily do celého finančního trhu a u investorů tak převládal optimismus.
Index S&P 500 si za uplynulý týden připsal 3,6 %, Nasdaq Composite vzrostl o 2,8 %. Také v Evropě rostla cena akcií a Euro Stoxx 50 získal 4,5 %. Radovat se mohou i investoři v Asii, protože japonský Nikkei 225 končí v zisku 2,4 % a čínský Hang Seng vzrostl o 2,4 %.
Nejnižší za poslední rok. Inflace v eurozóně dosáhla hodnoty 6,9 % a je tak nejnižší za 12 měsíců. Proti únoru se snížila o 1,6 p.b. Stejně jako v minulých měsících se na růstu cen podílelo především zdražování potravin. Naopak ceny energií po dlouhé době meziročně klesly. V EU klesla také nezaměstnanost na 6 %, v eurozóně zůstává na 6,6 %.
„Buy the f*cking dip“ funguje. Michael Burry se mýlil, když nedávno tweetnul propracovaný příspěvek „Sell“ – tedy prodávej. Situace mu hrála do karet, ale druhý „Big Short“ jako v krizi 2008 mu nevyjde. Dnešní generace je zkušenější a ví, že poklesy je třeba využít ve svůj prospěch k přikupování. Tato strategie má i svoji přezdívku – Buy the f*cking dip (BTFD). Co přesně BTFD znamená necháme na překladačích.
Technologie nahoru, farmaceutika a banky dolů. V letošním roce se zatím daří technologiím. Nvidia si od počátku roku připsala přes 90 %, Meta přes 60 %, Tesla 80 %, Salesforce 40 % a Apple téměř 30 %. Komu se zatím nedaří jsou akcie farmaceutických firem a bank. To dokládá technologický index Nasdaq Composite, který vzrostl od začátku roku už o 16,2 %. Kdo nakupoval na začátku roku může si mnout ruce. Nebo jak by řekl Michael Burry: „Buy the f*cking dip“.
Souboj Davida s Goliášem. Krach některých bank a vzniklá nejistota v sektoru rezonovaly mezi klienty. Nás zaujaly důsledky této nejistoty. V USA si lidé mezi 8. a 15. březnem vybrali z malých bank 120 miliard USD! Ze zahraničních bank to bylo dalších 45 miliard USD. A velké banky? Přírůstek aktiv u nich činil téměř 67 miliard USD. Goliáš tedy vítězí 1:0.
Sedmadvacítka jde příkladem. EU snížila své emise na úroveň roku 1965. Může tak být vzorem pro celý svět. Emise rychle klesají také v USA a velmi mírně v Rusku (když je něco dobré, je třeba to pochválit). Tím však pozitivní zprávy končí. V rozvojových zemích je situace opačná, přičemž v čele růstu emisí stojí zejména Čína a Indie. Ty dávají přednost fosilním palivům z prostého důvodu, že jsou levnější.
Definitivní konec. Evropští ministři schválili omezení prodeje nových aut se spalovacími motory po roce 2035. Výjimku budou mít spalovací motory pro syntetická paliva, těm věří třeba německé Porsche. Bylo to právě Německo a několik dalších zemí včetně Česka, které chtějí motory poháněné syntetickými palivy využívat a s upraveným návrhem poté souhlasily. Proti nové normě nakonec hlasovalo pouze Polsko. Itálie, Rumunsko a Bulharsko se zdržely.
Binance pod palbou. Největší kryptoburza světa Binance čelí žalobě od amerického regulačního úřadu. Mimojiné měla Binance americkým zákazníkům pomáhat a podporovat je ve využívání VPN a porušovat tak tamní pravidla. Binance také třeba věděla, že její služby využívají teroristické organizace. Burze hrozí obří pokuty a zákaz činnosti v USA. Investoři v reakci na to stáhli z Binance 1,6 mld. USD, ceny nejvýznamnějších kryptoměn Bitcoinu a Etherea ale reagovaly jen menšími propady.
Nejnižší v Nigérii, nejvyšší v Lucembursku. Není tajemstvím, že v různých státech si můžete vydělat různé peníze. Srovnání čisté minimální mzdy ukazuje, že nejvíce vám zaměstnavatel musí nabídnout v Lucembursku a to přibližně 46 160 Kč, nejméně pak v Nigérii a to asi 1 450 Kč. V Česku je to momentálně 15 370 Kč. O tom, jestli je minimální mzda přínosná nebo ne, se ekonomové dodnes nedokáží shodnout.
Zastavte umělou inteligenci. Jako hluboké riziko pro společnost a lidstvo vidí umělou inteligenci (AI) stovky podnikatelů, expertů a akademiků. Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak, filozof Yuval Noah Harari a další IT i podnikatelské celebrity teď volají po zastavení jejího rozvoje. Po měsících překotného vývoje je prý čas na společnou práci pro vytvoření bezpečnostních pravidlech a regulaci.
Alibaba => A-l-i-ba-ba. Čínská Alibaba překvapila investory rozhodnutím rozdělit svoje podnikání na 6 samostatných částí. Jde o největší reorganizaci firmy od jejího vzniku. Její divize obchodu, cloudu a další budou fungovat individuálně a zváží vstup na burzu.. Cílem bude zlepšit efektivitu a zejména potěšit komunistickou vládu, pod jejíž palbou se Alibaba ocitla. Investory krok nadchnul, protože si akcie firmy připsaly 15 %.
Nový rok, nová Meta. Investorům se líbí nová úspornější verze Mety Marka Zuckerberga a akcie Mety letos překonávají většinu společnosti z indexu S&P 500, výjimkou je třeba Nvidie. Zájem o akcie zvýšil tržní kapitalizaci Mety o zhruba 220 mld. USD. Meta za 4 roky zvýšila počet zaměstnanců o 144 % a utrácela miliardy za metaverse. Teď ale propouští a metaverse také u investorů nebyl zrovna hitem. Momentálně tak asi i sám Mark přehodnocuje, zda si lidé skutečně chtějí nasadit náhlavní soupravy a žít v jeho virtuálním světě.
ČNB v rekordní ztrátě. Česká národní banka v loňském roce vykázala ztrátu 412 miliard Kč, což je rekord. Jedná se o zhruba jedenáctinásobný nárůst oproti roku 2021. Za největší ztrátu v historii může hlavně loňský propad finančních trhů a posílení koruny, což snížilo hodnotu devizových rezerv. Ztráta ale není žádnou tragédií. ČNB je totiž jediný subjekt, který nemůže zkrachovat a na splacení svých závazků si vždycky dokáže vytvořit nové peníze. Navíc její závazky (vklady bank a hotovost) jako celek žádnou splatnost nemají.
7 % zůstává. Středeční zasedání ČNB bylo jedním z dalších v řadě, kde se toho moc nestalo. Klíčová úroková sazba zůstává beze změny na 7 %. Inflace v únoru byla sice mírně vyšší, než se čekalo (16,7 %), ale na druhou stranu očekávání nenaplnila spotřeba domácností, která zpomalila stejně jako růst mezd. ČNB hraje do karet i stále relativně silná koruna. Ta sice v posledních týdnech značně zakolísala, ale celkově se drží na spíše silné úrovni a působí tak protiinflačně.
Zkrachuje nám pošta? Státem vlastněná Česká pošta, terč neustálých vtipů, se bude muset uskromnit. Je totiž dlouhodobě ve ztrátě, jenom loni prodělala 1,5 miliardy Kč. Pokud se neuskromní, hrozí ji prý insolvence. Pošťáci a pošťačky si tak budou muset utáhnout opasky, firma propustí 1 600 lidí a letos uzavře 300 poboček. Jestli čeká konec zrovna vaši oblíbenou pobočku se můžete podívat zde.
Co nového v Portu?
Na základě vaší poptávky jsme v rámci Vlastních strategií nově zavedli možnost investovat do oblíbeného ETF FTSE All World a těžit tak z vývoje celosvětového akciového trhu. Nové ETF se symbolem VWCE od emitenta Vanguard sleduje akciový index FTSE All-World, jež v sobě zahrnuje akcie více než 3 tisíc společností z celého světa. Nákupem jednoho instrumentu získáváte podíl v 90–95 % všech akciových společností na světě. Z hlediska geografického rozdělení mají v indexu největší podíl Spojené státy (cca 58 %) následovány Japonskem (~6 %), Velkou Británií (~4 %) a Čínou (~3 %). Podobnosti a rozdíly s dalším ETF na Globální akcie, které již máme v nabídce déle, rozebíráme v článku na blogu.
Hezký víkend!
Nově na Portu: Investujte do světového akciového trhu s VWCE – Vanguard FTSE All World ETF
V rámci Vlastních strategií je nově možné investovat do oblíbeného ETF VWCE FTSE All World a těžit tak z vývoje celosvětového akciového trhu.
Představení společnosti Microsoft: Nejznámější příběh počítačové historie
Na světě existuje jen pár společností, které změnily dějiny lidstva a Microsoft Corporation je jednou z nich.
Světový rekordman ve freedivingu David Vencl
Boj se strachem je hlavně o překonávání sebe sama. Co se ale stane, když člověk překonává i ostatní?
FinTech review – Apple spouští vlastní BNPL službu a další FinTech novinky
Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.