#279 – OPEC+ přilil olej do ohně

První dubnový týden zakončila většina světových akicových indexů na podobných hodnotách jako před týdnem. Index S&P 500 za uplynulý týden vzrostl o 0,9 %, překonal tak technologický index Nasdaq Composite, který si připsal 0,2 %. V Evropě končí index Euro Stoxx 50 na stejné hodnotě, jako před týdnem. Naopak investoři prodávali akcie obsažená v indexu Nikkei 225 a ten tak ztratil 1,9 %. Na druhou stranu čínský index Hang Seng vzrostl o 0,1 %.

OPEC+ přilil olej do ohně. Ropný kartel OPEC+ sdružující největší producenty se dohodl na snížení množství vytěžené ropy. Tento nečekaný krok způsobil, že cena ropy během týdne vzrostla o 10 %. To je dobrá zpráva pro těžařské společnosti, kterým se opět zvýší zisky. Pro naše peněženky to však je zpráva špatná. Hrozí zdražení benzínu i nafty, což může znovu zvýšit inflaci.

Skončila bankovní krize, nebo ne? Přestože trhy se po krachu a problémech bank vzpamatovaly, bankovní krize nemusí být zcela u konce. Podle šéfa největší světové banky JP Morgan Jamieho Dimona pokračuje a její dopady se budou projevovat ještě několik let. Za pravdu mu dává i MMF, který se domnívá, že problémy se mohou rozšířit i na klíčové nebankovní instituce. Zároveň si však Dimon myslí, že situace není tak špatná jako v roce 2008.

Akcie vs. dluhopisy. Čím delší investiční horizont, tím více peněz směřujte do akcií. Od roku 1926 do roku 2019 dosáhlo 100% akciové portfolio průměrného ročního výnosu až 10,3 %. V nejlepším roce 54,2 % a v nejhorším -43,1 %. Dluhopisové portfolio dosáhlo v průměru 5,3 %, přičemž v nejlepším roce byla jeho výkonnost 32,6 % a v nejhorším roce -8,1 %. O důležitosti dlouhého investičního horizontu jsme psali zde.

Akcie tak mají vyšší výnos i vyšší volatilitu než dluhopisy. Vhodnou alternativou může být známý poměr 60:40 ve prospěch akcií. Nejvyšší výnos je 36,7 %, nejhorší -26,6 % a průměrný 8,8 % ročně. My v Portu to však víme již dlouho, naše Portfolia na míru proto vychází ze zmíněných modelů.

Čína vytlačuje zahraniční automobilky. Není žádným tajemstvím, že vliv Číny roste ve všech odvětvích. Mnozí se však domnívali, že kvalitní evropské automobily porazí levnější čínské modely. V Číně ale klesá podíl prodaných zahraničních aut. V roce 2020 měly světové automobilky v Číně 61% podíl na trhu, na konci loňského roku to bylo už jen 41 %. Stále se v Číně daří Toyotě, na druhou stranu ostatní japonští konkurenti zaznamenali v Číně v posledních letech velký pokles.

I ty nejhorší mohou být lákavé. V roce 2023 se zatím na akciových trzích daří řadě sektorů, zejména však technologiíminovacím polovodičům. ETF zaměřené na tyto sektory však v prvním čtvrtletí letošního roku nezískaly velkou důvěru investorů. Investoři naopak vkládali ve velkém peníze do ETF zaměřených na zemní plyndluhopisových ETF a také do ETF, která sázela na poklesy indexu Nasdaq a polovodičů. Právě tyto fondy ale v roce 2023 zatím vykazují nižší výkonnost.

Tesla zaplatí. Elektromobilka Tesla musí zaplatit bývalému zaměstnanci 3,2 milionu dolarů za rasismus na pracovišti, proti kterému nezakročila. Bývalý černošský zaměstnanec Owen Diaz měl původně dostat mnohonásobně více peněz. Dřívější rozhodnutí přiznalo Diazovi 137 milionů dolarů. Šéf Tesly Elon Musk uvedl, že pokud by společnost mohla předložit nové důkazy, Diaz by žádné peníze nedostal. Verdikt ale bude respektovat.

Buona sera. Od roku 2010 do současnosti ceny nemovitostí celosvětově nominálně rostly, s výjimkou Itálie a Řecka, kde klesly o 8 %, resp. 16 %. Celosvětově ceny za 12 let vzrostly o 84 %, v Česku pak o 130 %. Největší nárůst zaznamenali v Turecku (902 %), Indii (211 %) a dalších rozvíjejících se zemích, které se potýkají s vysokou inflací.

Virgin Orbit doletěla. Společnost Virgin Orbit, která chtěla vynášet satelity na oběžnou dráhu, končí. Její raketa při posledním startu selhala a zřítila se do oceánu. To způsobilo podniku finanční problémy a nové finanční prostředky se již nepodařilo získat. Jedná se o sestru úspěšnější společnosti Virgin Galactic, která v roce 2021 odstartovala vesmírnou turistiku, když jako první společnost dopravila do vesmíru cestující z řad veřejnosti.

Konec ságy. Společnost Johnson & Johnson čelí 40 000 žalobám kvůli dětskému pudru, který údajně způsobuje rakovinu. Farmaceutický gigant pudr stáhl z prodeje, obvinění ale přesto odmítá. Nyní oznámil, že chce dlouholetou ságu ukončit dohodou v hodnotě 8,9 miliardy dolarů. Pro nevinného člověka to může být hodně, pro společnost, která ale jen v loňském roce vydělala 18 miliard dolarů, to likvidační nebude.

Víkend u Bernieho. Žebříček nejbohatších lidí časopisu Forbes ovládl majitel francouzské skupiny LVMH Bernie Arnault. Bůh ví, jaké by to bylo strávit víkend u nejbohatšího člověka planety, ale tipujeme, že špatné ne. Na druhém místě skončil náš (ne)oblíbený Elon. Třetí skončil zakladatel Amazonu Jeff Bezos. V první desítce nechybí ani „věštěc z Omahy“ Warren Buffett a oblíbenec spiklenců (ve skutečnosti jeden z největších filantropů) Bill Gates. Většina miliardářů zaznamenala v uplynulém roce propad svého jmění. My ale věříme, že to nějak zvládnou.

Nejhorší v historii. Státní rozpočet České republiky skončil v březnu ve schodku 166 miliard korun. Podle ministra financí Stanjury jsou důvodem vyšší výdaje na sociální dávky, pomoc lidem s energiemi, splátky úroků ze starých dluhů, ale také vyšší investiční aktivitě státu. Podle premiéra Fialy vláda v rámci celého roku dodrží schodek 295 miliard, který si stanovila.

Lékárny táhnou. Česká skupina Pilulka dosáhla v minulém roce na tržby ve výši téměř 2,5 miliardy korun. Jedná se o nejvyšší tržby v historii. Společnost vlastní i franšízovou síť lékáren Pilulka, která k tržbám přidala další miliardu korun. Podle výroční zprávy se navíc firma připravuje na sekundární nabídku akcií na pražské burze Start. S akciemi firmy lze obchodovat i přes naši platformu opPortunity.

Průmyslový únor. Průmyslová produkce v Česku v únoru meziročně vzrostla o 2 %. Podle ČSÚ k bilanci nejvíce přispěla výroba automobilů, která byla ve srovnání s loňským únorem vyšší zhruba o čtvrtinu. V rekordním přebytku skončil i zahraniční obchod. Vývoz byl v únoru vyšší než dovoz o zhruba 14,3 miliardy korun a jedná se o nejlepší měsíční výsledek od dubna 2021.

Dražší srdcovka. Cestovní kanceláře kvůli vyšším nákladům zdražují dovolené a Češi si připlatí hlavně za oblíbené Chorvatsko, kde meziročně zdražily zájezdy o 14 %. Poptávka o dovolenou do země, kde v létě slyšíte mluvit více Čechy než místní se meziročně zvýšila o třetinu a některé tamní hotely mají dokonce už i plno. Na zdražení máme recept –⁠ přibalte si s sebou na dovolenou víc řízků s chlebem či paštik a ušetříte za restaurace.

 

Co nového v Portu?

 

Zajímá vás, jak se vyvíjela Portu portfolia za poslední čtvrtletí? Po přihlášení do svého účtu si nově můžete v sekci Zprávy najít první vydání čtvrtletního komentáře k jejich vývoji.

 

Pěkné Velikonoce!

 

 

enta Vanguard sleduje akciový index FTSE All-World, jež v sobě zahrnuje akcie více než 3 tisíc společností z celého světa. Nákupem jednoho instrumentu získáváte podíl v 90–95 % všech akciových společností na světě. Z hlediska geografického rozdělení mají v indexu největší podíl Spojené státy (cca 58 %) následovány Japonskem (~6 %), Velkou Británií (~4 %) a Čínou (~3 %). Podobnosti a rozdíly s dalším ETF na Globální akcie, které již máme v nabídce déle, rozebíráme v článku na blogu.

Hezký víkend!


Na pivu s analytiky #3: Březnový přehled

Třetí díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady!


FinTech review – Google zakáže aplikacím pro půjčky přístup ke kontaktům a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Dlouhodobý investiční produkt Portu

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) plánuje využít až třetina Čechů

Téměř polovina Čechů (47,5 %) má poměrně jasné představy o trávení důchodu, ať už je to poklidná domácí atmosféra, péče o vnoučata, vila u moře nebo cestování. Tyto plány ale něco stojí a spolehnout se pouze na státní důchod nelze. Proto už dnes 62 % dotázaných Čechů odkládá na důchod do spořicího produktu a 57,5 % k tomu využívá nějakou formu investice.