#283 – Vláda vs. ČNB

Zámořským ani evropským indexům se v prvním květnovém týdnu do kladného teritoria zamířit nepodařilo. S&P 500 ztrácí 2,6 %, Nasdaq Composite 1,1 % a evropský Euro Stoxx 50 umazal 0,8 %. Pozitivně překvapila tentokrát Asie, konkrétně japonský Nikkei 225, který za uplynulý týden vzrostl o 1 %. Čínský Hang Seng přidává 0,9 %.

First RIPublic. Velký odliv vkladů způsobil, že banku First Republic musela převzít JPMorgan. To opět vyneslo na povrch otázky ohledně zdraví amerického bankovního sektoru. Jedná se totiž o druhý největší krach banky v historii USA. First Republic se ocitla na pokraji útesu už v březnu, při životě ji však podržela finanční injekce ve výši 30 miliard USD. Převzetím největší bankou světa JPMorgan byla problémová společnost definitivně odpojená od přístrojů. R.I.P.

Žádná překvapení. Pád First Republic Bank příliš nezaskočil představitele americké centrální banky. Fed tak na svém zasedání přesně v souladu s očekáváními zvýšil svou klíčovou sazbu o 0,25 %. V pásmu 5–5,25 %, alespoň podle analytiků, prý ale nevydrží příliš dlouho. Už v červenci je téměř 40% šance, že Fed svoji sazbu zase sníží. V další zvyšování nevěří v současné situaci téměř nikdo. Tak uvidíme.

Fed vs. nezaměstnanost. Sazby zpomalují ekonomiku a slabší ekonomika vede k vyšší nezaměstnanosti. To už víme. Jak dlouho ale tento cyklus trvá? V průměru uběhne 14 měsíců od prvního zvýšení sazeb do doby, kdy nezaměstnanost klesne nejníže a začne znovu růst. Podle historie by mělo lidí bez práce v USA přibývat už tento měsíc. Pokud ale sazby rostly nejrychleji v historii, efekt už měl být viditelný. Ale není. Nevykazuje ho ani stavebnictví, odvětví, které typicky trpí ztrátou pracovních míst jako jedno z prvních.

Inflaci se nechce odejít. Alespoň v eurozóně. Meziroční inflace se v zemích platících eurem v dubnu po pěti měsících poklesu mírně zvýšila na 7 %, meziměsíčně ceny stouply o 0,7 %. Výsledky naznačují, že předchozí inflační šok odeznívá pomalu, což vytváří tlak na ECB, aby pokračovala v utahování měnové politiky. Ta ve čtvrtek zvýšila klíčovou sazbu. Lepší zprávou je, že nezaměstnanost v eurozóně dále klesá. V březnu klesla na 6,5 % z únorových 6,6 %. V EU zůstala na 6 %, v ČR je bez práce 3,7 % lidí.

Goldmani a softlanding. Investiční banka Goldman Sachs se podívala do své křišťálové koule. Co tam viděla? Index S&P 500 dosáhne na konci roku 4 000 bodů (kde se nachází i dnes) a téměř 5 000 bodů v následujícím roce. Banka vychází z předpokladu, že v americké ekonomice dojde k „měkkému přistání“, tedy zpomalení ekonomiky, při kterém ale nenastane recese. Cenové úrovně vycházejí z předpokládané ziskovosti firem a pokud se Goldmani nemýlí, čeká nás příští rok býčí entuziasmus.

Commodity falls. Nemluvíme o názvu vodopádu v exotické zemi, ale o prognóze, která vodopád připomíná. Světová banka totiž očekává, že cena komodit meziročně klesne o 21 %. V roce 2024 by se měly ceny stabilizovat. Nejvíc by se prý měly snížit ceny energií (-26 %) a hnojiv (-37 %). Klesat by měly i další komodity, výjimkou jsou drahé kovy, u kterých se očekává zhodnocení o 6 %. Pokles cen komodit vítáme, protože jejich růst byl jedním z důvodů vysoké inflace.

Další facka pro plyn. U komodit ještě zůstaneme, protože cena evropského zemního plynu se za poslední měsíc propadla o dalších 20 %. To je samozřejmě dobrá zpráva. Nedaří se ale ani třeba lithiu, klíčovému komponentu pro výrobu baterií a přechod na elektromobilitu. Meziměsíčně se jeho cena propadla taktéž o 20 % a za poslední rok dokonce o 61 %.

Útok na miliardáře. Společnost Hindenburg, která odhaluje nekalé praktiky firem a následně sází na jejich pokles akcií opět úřadovala. Nově obvinila firmu Icahn Enterprises miliardáře Carla Icahna. Její podnikání má připomínat Ponziho schéma, tedy pyramidovou hru. Akcie společnosti a osud váženého investora poté připomínaly pád slavné vzducholodi. Akcie odepsaly více než 20 % a Icahnův majetek se propadl o 10 miliard USD. Icahnův rival investor Bill Ackman nazval celou kauzu karmou.

Akvizice zamítnutá. Britští regulátoři zamítli historicky největší akvizici v herním odvětví. Microsoft se snaží za 69 miliard USD koupit Activision Blizzard. To vyvolalo rozruch, jestli chystaná transakce nebude mít negativní vliv na konkurenční prostředí. Bouřila se zejména Sony, která vlastní konkurenční konzoli Xboxu – PlayStation. Úřady ve Velké Británii akvizici zamítly, ale Microsoft se ještě vůči rozhodnutí odvolá.

Bud Light Trans. Značka amerického piva zacílila na mladé novou reklamou. Na tom by nebylo nic zvláštního. Co ale zaujalo, bylo to, že jeho hlavní postavou se stala transgender herečka a influencerka. Konzervativní zákazníci vyzvali k bojkotu značky a prodej piva klesl více než o čtvrtinu.

Vláda vs. ČNB. K překvapení došlo tento týden po jednání bankovní rady ČNB. Ta sice ponechala klíčovou sazbu na 7 %, v následném proslovu se ale guvernér Aleš Michl mimo jiné obul do vládyŘekl, že na příštím jednání se s kolegy poradí, jestli sazbu ponechat na současné úrovni, nebo zvýšit. Vadí mu politika vlády, která může navyšovat inflaci. Je tak prý nutná fiskální reforma, neboli vláda by měla začít šetřit. Michl se tak z holubice možná brzy promění v jestřába.

Jsme pryč z recese? Předběžný vývoj HDP za první čtvrtletí zveřejněný ČSÚ naznačuje, že recese v Česku skončila. Podle prvotních odhadů vývoj ekonomiky překonal všechna očekávání a ukazuje, že hrubý domácí produkt mezikvartálně dokonce vzrostl o 0,1 %. Analytici čekají, že v rámci celého roku může HDP vzrůst až o 1 % ve srovnání s minulým rokem.

Stavební spoření přežije. Stále oblíbený produkt, ze kterého Češi loni čerpali úvěry na bydlení ve výši 217 miliard korun měl ještě nedávno téměř zaniknout. Nyní ale vládní koalice finalizuje dohodu, že podpora populárního produktu zůstane – pod podmínkou, že peníze půjdou na opatření k úsporám energií, například na výměnu oken, zateplení domu nebo pořízení tepelného čerpadla.

Co nás čeká v příštím týdnu? 

Příští týden bude naplno pokračovat výsledková sezóna. V pondělí se můžeme těšit na čísla PayPalu, v úterý Airbnb, ve středu Walta Disneyho a ve čtvrtek čínského giganta JD.com. Ostře sledovaná ale zůstanou i makroekonomická data, dozvíme se dubnová čísla o inflaci a nezaměstnanosti v USA. V Česku vyjdou údaje o inflaci za duben, které zveřejní Český statistický úřad ve čtvrtek.

Co nového v Portu?

První středoevropský SPAC od WOOD & Company, mateřské firmy Portu, představil investorům nevěstu – cílovou společnost Footshop a nyní čeká na jejich „ano“. Pokud k němu v následujících dnech dojde, na pražské burze bude možné obchodovat s akciemi této unikátní společnosti, která nejen prodává tenisky, ale určuje i trendy, jimiž se velké značky vydají v následujících letech. Pokud vás byznys Footshopu zajímá, poslechněte si podcast se zakladatelem a CEO Peterem Hajdučkem.

Hezký prodloužený víkend!

 


Kolik letos ušetříte za dovolenou díky silné koruně a proč pomáhá v investičních začátcích

Každý rok odjíždí na dovolenou statisíce Čechů a ani letos tomu nebude jinak, a to i navzdory vysoké inflaci.


7 pravidel investování, kterých by se měl držet každý investor

Jak dosáhnout úspěchu v investování? Stačí se řídit těmi nejdůležitějšími pravidly.


FinTech review – Příjmy FinTechů dosáhnou na 32 bilionů korun a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme