#285 – Šílenství jménem AI

Dva nejsledovanější americké akciové indexy v uplynulém týdnu investory potěšily. Index S&P 500 si připsal 2,1 %, Nasdaq Composite skončil jestě lépe se ziskem 3,4 %. I evropské akcie zakončují týden v zeleném a index Euro Stoxx 50 vzrostl o 2,1 %. Zvýšený zájem o japonské akcie potvrzuje index Nikkei 225, jehož ocenění se zvýšilo o 4,8 %. Čínský Hang Seng na druhou stranu končí se ztrátou 0,9 %.

Pozitivní nálada posledních dnů na trzích se promítá i na hodnotě investičních portfolií. Těm pomáhá také opětovně oslabující koruna, která za posledních 14 dnů poskočila vůči dolaru o 80 haléřů na aktuální hodnotu 22,01. Portfolia Portu tak za stejné období vzrostla o 4–6 %.

Zvyšte strop. Uplynulý týden byl plný jednání ohledně dluhového stropu v USA. Ministryně financí Janet Yellen upozorňovala, že USA by už v červnu nemusely mít finance na splácení svých závazků, což by prý mělo „katastrofální“ následky. Nyní se rýsuje dohoda, která by strop ve výši 31,4 bilionu USD zvýšila. V historii USA se nejedná o nic neobvyklého, od druhé světové války byl dluhový strop navýšen více než 100x.

Lepkavá inflace. Meziroční inflace v EU klesla v dubnu na roční minimum 8,1 % z březnových 8,3 %. V případě eurozóny však růst cen zrychlil o desetinu procentního bodu na 7 %. Nejhůře je na tom z EU Orbánovo Maďarsko s inflací 24,5 %. Jako celek se ubíráme dobrým směrem, problém může nastat, pokud by se inflaci nedařilo dále snižovat. Na nižších úrovních totiž často bývá těžší inflaci zkrotit.

Rekordní americká zaměstnanost. Nezaměstnanost v USA se snížila na 3,4 %, což je nejnižší úroveň za 53 let. Trh počítal spíše s nárůstem. Klesl také počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti. To může investorům přidělat vrásky na čele. Fed totiž sleduje právě vývoj nezaměstnanosti. Nízká inflace se pojí s tlakem na růst mezd, což může vést ke zvýšení inflace. A o to nikdo nestojí, rozhodně ne Fed.

Buffett věří Japonsku. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 poprvé od září 2021 uzavřel nad hranicí 30 tisíc bodů. Širší japonský akciový index Topix je dokonce na nejvyšší úrovni od roku 1990. Přispěl k tomu slabší kurz japonského jenu a dobré výsledky tamních společností. Za větším zájmem o japonská aktiva stojí i W. Buffett, jehož firma Berkshire Hathaway byla v zemi na nákupech. Berkshire tak třeba získal podíl v Mitsubishi Corp., jedné z největších japonských společností.

EU poroste rychleji. Evropská komise očekává, že ekonomika EU poroste o 1 %. Předchozí prognóza počítala s růstem o 0,8 %, pozitivní vliv však měly nižší ceny energií. Negativním faktorem je naopak zvýšení odhadu inflace z 6,4 % na 6,7 %. V příštím roce by měla inflace zpomalit na 3,1 %. Ruský HDP mezitím v prvním čtvrtletí klesl o 2,2 %.

Platina v kurzu. Poptávka po platině ze strany výrobců automobilů, průmyslu a investorů výrazně roste. Očekává se, že trh s platinou se dostane do největšího deficitu za poslední roky. Platina se používá hlavně v katalyzátorech aut, dále také při výrobě laboratorních zařízení, v elektrotechnice, zubařském vybavení a špercích. Je totiž velmi odolná vůči korozi.

Levný plyn. Velkoobchodní cena plynu v Evropě poprvé od června 2021 klesla pod 30 eur za MWh. Dolů ji tlačí vysoká úroveň zásob a rostoucí teploty, které snižují poptávku. Začátkem ledna byla cena na 82 eurech, loni v srpnu skoro 350 eur. Snad se velkoobchodní ceny plynu promítnou i do těch maloobchodních, které platí běžní spotřebitelé.

Evropská kryptoregulace. EU schválila nejpřísnější regulaci trhu s kryptoměnami na světě. Zprostředkovatelé budou shromažďovat údaje o prodávajících a kupujících, aby zabránili praní špinavých peněz nebo ztížili obcházení unijních sankcí. Pokud tedy kryptoaktivy financujete válku nebo terorismus, od konce roku 2024 budete muset zřejmě změnit způsob.

Vzpomínky na finanční krizi. Tržní hodnota 100 nejhodnotnějších společností klesla za poslední rok o 11 %. To je nejvíce od finanční krize v roce 2009, tehdy činil pokles 38 %. V čele poklesu stála Muskova Tesla, jejíž hodnota klesla o 41 %. Poslední týdny by ale mohly naznačovat změnu trendu, akciím největších společností se totiž opět daří.

najcennejšie firmy

TikTok sága. Počet zákazů čínské aplikace TikTok stále roste. Tentokrát však nejde jen o vládní představitele. Sociální síť přímo zakázal první americký stát, Montana. V USA se uvažuje o úplném zákazu TikToku kvůli údajnému shromažďování uživatelských dat pro čínskou vládu. Lidé si tak budou muset vystačit s Instagram Reels a YouTube Shorts.

Šílenství jménem AI. Umělá inteligence ChatGPT rozpoutala mánii. To se projevilo i ve výsledkové sezóně. V minulých letech byla AI během tzv. earnings calls zmíněna v průměru 500krát, nyní je to  1 100krát. AI stojí také za vzestupem akciových trhů. Bez populárních AI akcií by index S&P 500 letos nevzrostl o 8 %, ale pouze o 2 %.

Zlatá akvizice. Největší světový producent zlata Newmont se přiblížil k dohodě o převzetí australského konkurenta Newcrest Mining. Obchod by upevnil pozici Newmontu jakožto největšího světového producenta zlata a zároveň by zvýšil jeho expozici v oblasti mědi. Ta je klíčová pro globální přechod na čistší energii.

Panika okolo ČEZu. Akcionáři ČEZ se zbavovali akcií kvůli vládnímu návrhu zákona. Ten má snížit potřebnou většinu hlasů akcionářů pro přeměny obchodních společností ze současných 90 % na 75 %. Spekulovalo se, že stát dá nabídku převzetí, aby navýšil svůj podíl v ČEZu a provedl restrukturalizaci, což se menšinovým akcionářům nelíbilo. Akcie ČEZ jednu chvíli ztrácely až 9 %.

30 % ročně? Jakub Ortinský lidi vábil na 30% roční zhodnocení, když mu svěří peníze. Teď čelí obžalobě za zpronevěru 2,5 miliardy korun téměř 4 tisícům klientům. Kauza J.O. Investments je tak další z řady takzvaných letadel, tedy podvodných investičních schémat jako např. Growing Way nebo Xixoio. Ortinskému svěřilo peníze i několik současných sportovců a dokonce i jeden poslanec. Bude asi ještě chvíli trvat, než lidem opravdu dojde, že tudy cesta nevede.

Co nového v Portu?

Tento týden proběhl webinář k příležitosti úpisu investičních certifikátů společnosti Fruitisimo. Na záznam se můžete podívat zde. Zároveň na Portu v sekci Dárky a výhody naleznete osvěžující dárek. Na opPORTUnity máte také stále možnost investovat do WOOD & Company Realitního fondu, který má do 29. 5. nominální hodnotu podílového listu 1 Kč. Pokud jste tedy váhali, máte ještě pár dní na zainvestování v této cenové hladině.

Hezký víkend!


V Portu slavíme 5. narozeniny. Pod správou už máme přes 19 miliard korun

V Portu umožňujeme nízkonákladové pasivní investování už od roku 2018.


Nové dluhopisové ETF dostupné na Portu

Od dubna najdete v nabídce ETF v rámci vlastních strategií tři nové dluhopisové ETF s kratší dobou do splatnosti.


FinTech review – Kryptosměnárna Bittrex vyhlásila v USA bankrot a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

opce

Jak fungují opce?

Opce, na které můžete často narazit pod anglickým slovíčkem „options“, jsou finančním nástrojem, který svému