Search
Close this search box.

#288 – Připravte si řízky

V uplynulém týdnu se dařilo akciím v Americe i Asii, evropské akcie naopak ztrácely. Index S&P 500 si připsal 0,5 %, technologický Nasdaq Composite vzrostl o něco více a to o 0,7 %, evropský index Euro Stoxx 50 odepsal 0,8 %. Nejsledovanější japonský index Nikkei 225 získal 2,4 % a podobně na tom byl i čínský Hang Seng, který vzrostl o 2,3 %. 

Černé na bílém. Eurozóna se dostala do technické recese, když její ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí po sobě o 0,1 %. Evropské unii jako celku se na druhou stranu podařilo recesi vyhnout, když se HDP mezičtvrtletně zvýšil o 0,1 %. V meziročním srovnání se HDP v EU i eurozóně v 1. čtvrtletí zvýšil o 1 %. EU tak balancuje na hraně ekonomického propadu, katastrofální scénáře se však nenaplnily.

Rostoucí světová ekonomika. OECD očekává, že v roce 2023 vzroste světový HDP o 1,4 %. Růst má být tažen především rozvojovými zeměmi jako jsou Čína, Indie a Indonésie. V roce 2024 organizace očekává růst světové ekonomiky o 2,9 %. V USA OECD očekává zpomalení růstu ekonomiky z 1,6 % v roce 2023 na 1 % v roce 2024.

svet hdp

Další rána pro krypto? Americké úřady zažalovaly krypto burzy Binance a Coinbase. Firmy měly prý provozovat neregistrované burzy nebo třeba prodávat cenné papíry bez potřebných povolení. Investoři z burzy Binance během pár dní stáhli stovky milionů dolarů, akcie Coinbase v úterý odepsaly 15 %. Krátkodobě se propadla i cena Bitcoinu, ten ale většinu ztrát brzy získal zpět, samotné kryptoměně tedy investoři věří. 

Banky do pozoru. Regulační orgány v USA se chystají zpřísnit bankovní pravidla. Cílem je zvýšit odolnost finančního systému po pádu některých bank. Banky by musely držet o 20 % více kapitálu. Změny pocítí hlavně společnosti závislé na příjmech z poplatků jako jsou Morgan Stanley a American Express. 

Aerolinky zpět v oblacích. Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled letošního zisku na 9,8 miliardy dolarů. Odvětví se stále vzpamatovává z pandemického poklesu. Letos osobní letecká doprava přepraví 4,35 miliardy cestujících, což není daleko od rekordu 4,54 miliardy cestujících z předcovidového roku 2019. Akcie aerolinek však stále zaostávají za předcovidovými úrovněmi. Kam se v létě chystáte vy? 

Elektroautem do Chorvatska? Poté, co čínský BYD předběhl Teslu v počtu prodaných elektromobilů, přichází pro automobilku další rána. Prvenstvím v ujeté vzdálenosti na jedno nabití se totiž může chlubit Lucid Air. Udávaný dojezd 516 mil (830 km) by měl stačit i na cestu z Prahy do chorvatské Rijeky. Chleba s řízkem ale doporučujeme vzít s sebou, cena Lucidu totiž začíná na 2 milionech korun.

Longest-Range-EVs_Main

Brýle budoucnosti. Apple představil své brýle pro virtuální a rozšířenou realitu. Mimo realitu ale zůstává cena (alespoň pro některé). Vision Pro XR budou v přepočtu stát 93 tisíc korun. Díky rozšířené realitě se budete moct naplno ponořit do hraní her nebo si promítnout pracovní plochu doprostřed místnosti. Investory to zatím ale nechalo klidnými a cena akcií Applu se od oznámení téměř nezměnila.

aps

Carrefour AI. Francouzský řetězec usnadní lidem nakupování pomocí umělé inteligenceCarrefour, který v Česku fungoval do roku 2005, představil systém s chatbotem ChatGPT, který bude zákazníkům vytvářet nákupní seznamy i recepty a nakupovat suroviny. Umělá inteligence má potenciál změnit prakticky všechna odvětví, největší pokrok můžeme očekávat v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví.

ai

Klesající nezaměstnanost. Počet lidí bez práce se v Česku v květnu oproti dubnu snížil o desetinu na 3,5 %. Ke konci května bylo bez práce zhruba 254 tisíc lidí, což je o 7 790 méně než v dubnu. Podle metodiky, kterou používá Eurostat, jsme na tom byli ještě lépe – v dubnu jsme měli druhou nejnižší nezaměstnanost z celé Evropské unie (2,7 %), zatímco průměr EU činil 6 %.

nezamestnanost_cr

Richard Watzke until 2023. Excentrický ředitel firmy Xixoio Richard Watzke, který proslul také registrací ochranné známky Richard Watzke since 1971, končí ve vedení Xixoia. Policie firmu vyšetřuje s podezřením na praní špinavých peněz, obvinění však zatím nepadlo. Náš názor na tento pochybný projekt jsme pro ČT24 komentovali jak při listopadové razii, tak už v roce 2021 pro Aktuálně.

Co nás čeká příští týden?

Příští týden bude z pohledu makroekonomických událostí nabitý. Hned v pondělí se dozvíme míru inflace v Česku za květen, v úterý dorazí inflační data z USA. Trhy budou netrpělivě sledovat také středeční zasedání Fedu, který bude rozhodovat o úrokových sazbách. Jestli se změní úrokové sazby ECB se dozvíme ve čtvrtek.


Co nového v Portu?

Na naší platformě opPORTUnity právě probíhá sekundární úpis akcií Pilulky a při té příležitosti jsme pro vás připravili zajímavé dárky. V sekci Dárky a výhody na vás čeká třeba voucher 300 Kč na jeden nákup na Pilulce nad 1 999 Kč nebo sleva 5 % na nákupy na 1 rok. 


Tento týden jsme také v rámci SPO vyzpovídali Petra Kasu, který prozradil, jaké má Pilulka plány. Zároveň se diskuze účastnil i partner WOOD & Company Jan Sýkora, který popisoval důvody, proč Pilulce i do budoucna věří.

Na opPORTUnity také stále můžete investovat do otevřeného realitního fondu od WOOD & Company. Jsme rádi, že za pouhé dva měsíce existence získal od investorů už 123 milionů korun.


Michal Doubek

Rozhovor s hosty – Michal Doubek | Jak odhalit špatného poradce?

Jaký má názor na poradce a poradenské sítě? A co je vlastně úkol finančního poradce?

Přejít na článek


Stačí investovat pouze do S&P 500?

V poslední době se čím dál častěji objevují tvrzení, že investice do indexu S&P 500 je to nejlepší, co můžete pro dlouhodobé zhodnocení peněz udělat…

Celý článek najdete zde


fintech-review-06-09-tiny

FinTech review – Banka financující vědecký výzkum a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Celý článek najdete zde


nl-288

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Změna úpisu Portu Gallery

Jak funguje nový systém úpisů?

Portu Gallery přistupuje ke změně systému úpisů. Nový systém adresuje některé stávající nedostatky a vytváří menší tlak na

10 let investice a 1000 USD

V Portu je naším zájmem diverzifikace portfolií, abychom se vyhnuli mnoha problémům spojeným s investicí do menší škály