V uplynulém týdnu se dařilo akciím v Americe i Asii, evropské akcie naopak ztrácely. Index S&P 500 si připsal 0,5 %, technologický Nasdaq Composite vzrostl o něco více a to o 0,7 %, evropský index Euro Stoxx 50 odepsal 0,8 %. Nejsledovanější japonský index Nikkei 225 získal 2,4 % a podobně na tom byl i čínský Hang Seng, který vzrostl o 2,3 %.
Černé na bílém. Eurozóna se dostala do technické recese, když její ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí po sobě o 0,1 %. Evropské unii jako celku se na druhou stranu podařilo recesi vyhnout, když se HDP mezičtvrtletně zvýšil o 0,1 %. V meziročním srovnání se HDP v EU i eurozóně v 1. čtvrtletí zvýšil o 1 %. EU tak balancuje na hraně ekonomického propadu, katastrofální scénáře se však nenaplnily.
Rostoucí světová ekonomika. OECD očekává, že v roce 2023 vzroste světový HDP o 1,4 %. Růst má být tažen především rozvojovými zeměmi jako jsou Čína, Indie a Indonésie. V roce 2024 organizace očekává růst světové ekonomiky o 2,9 %. V USA OECD očekává zpomalení růstu ekonomiky z 1,6 % v roce 2023 na 1 % v roce 2024.
Další rána pro krypto? Americké úřady zažalovaly krypto burzy Binance a Coinbase. Firmy měly prý provozovat neregistrované burzy nebo třeba prodávat cenné papíry bez potřebných povolení. Investoři z burzy Binance během pár dní stáhli stovky milionů dolarů, akcie Coinbase v úterý odepsaly 15 %. Krátkodobě se propadla i cena Bitcoinu, ten ale většinu ztrát brzy získal zpět, samotné kryptoměně tedy investoři věří.
Banky do pozoru. Regulační orgány v USA se chystají zpřísnit bankovní pravidla. Cílem je zvýšit odolnost finančního systému po pádu některých bank. Banky by musely držet o 20 % více kapitálu. Změny pocítí hlavně společnosti závislé na příjmech z poplatků jako jsou Morgan Stanley a American Express.
Aerolinky zpět v oblacích. Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled letošního zisku na 9,8 miliardy dolarů. Odvětví se stále vzpamatovává z pandemického poklesu. Letos osobní letecká doprava přepraví 4,35 miliardy cestujících, což není daleko od rekordu 4,54 miliardy cestujících z předcovidového roku 2019. Akcie aerolinek však stále zaostávají za předcovidovými úrovněmi. Kam se v létě chystáte vy?
Elektroautem do Chorvatska? Poté, co čínský BYD předběhl Teslu v počtu prodaných elektromobilů, přichází pro automobilku další rána. Prvenstvím v ujeté vzdálenosti na jedno nabití se totiž může chlubit Lucid Air. Udávaný dojezd 516 mil (830 km) by měl stačit i na cestu z Prahy do chorvatské Rijeky. Chleba s řízkem ale doporučujeme vzít s sebou, cena Lucidu totiž začíná na 2 milionech korun.
Brýle budoucnosti. Apple představil své brýle pro virtuální a rozšířenou realitu. Mimo realitu ale zůstává cena (alespoň pro některé). Vision Pro XR budou v přepočtu stát 93 tisíc korun. Díky rozšířené realitě se budete moct naplno ponořit do hraní her nebo si promítnout pracovní plochu doprostřed místnosti. Investory to zatím ale nechalo klidnými a cena akcií Applu se od oznámení téměř nezměnila.
Carrefour AI. Francouzský řetězec usnadní lidem nakupování pomocí umělé inteligence. Carrefour, který v Česku fungoval do roku 2005, představil systém s chatbotem ChatGPT, který bude zákazníkům vytvářet nákupní seznamy i recepty a nakupovat suroviny. Umělá inteligence má potenciál změnit prakticky všechna odvětví, největší pokrok můžeme očekávat v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví.
Klesající nezaměstnanost. Počet lidí bez práce se v Česku v květnu oproti dubnu snížil o desetinu na 3,5 %. Ke konci května bylo bez práce zhruba 254 tisíc lidí, což je o 7 790 méně než v dubnu. Podle metodiky, kterou používá Eurostat, jsme na tom byli ještě lépe – v dubnu jsme měli druhou nejnižší nezaměstnanost z celé Evropské unie (2,7 %), zatímco průměr EU činil 6 %.
Richard Watzke until 2023. Excentrický ředitel firmy Xixoio Richard Watzke, který proslul také registrací ochranné známky Richard Watzke since 1971, končí ve vedení Xixoia. Policie firmu vyšetřuje s podezřením na praní špinavých peněz, obvinění však zatím nepadlo. Náš názor na tento pochybný projekt jsme pro ČT24 komentovali jak při listopadové razii, tak už v roce 2021 pro Aktuálně.
Co nás čeká příští týden?
Příští týden bude z pohledu makroekonomických událostí nabitý. Hned v pondělí se dozvíme míru inflace v Česku za květen, v úterý dorazí inflační data z USA. Trhy budou netrpělivě sledovat také středeční zasedání Fedu, který bude rozhodovat o úrokových sazbách. Jestli se změní úrokové sazby ECB se dozvíme ve čtvrtek.
Co nového v Portu?
Na naší platformě opPORTUnity právě probíhá sekundární úpis akcií Pilulky a při té příležitosti jsme pro vás připravili zajímavé dárky. V sekci Dárky a výhody na vás čeká třeba voucher 300 Kč na jeden nákup na Pilulce nad 1 999 Kč nebo sleva 5 % na nákupy na 1 rok.
Tento týden jsme také v rámci SPO vyzpovídali Petra Kasu, který prozradil, jaké má Pilulka plány. Zároveň se diskuze účastnil i partner WOOD & Company Jan Sýkora, který popisoval důvody, proč Pilulce i do budoucna věří.
Na opPORTUnity také stále můžete investovat do otevřeného realitního fondu od WOOD & Company. Jsme rádi, že za pouhé dva měsíce existence získal od investorů už 123 milionů korun.
Rozhovor s hosty – Michal Doubek | Jak odhalit špatného poradce?
Jaký má názor na poradce a poradenské sítě? A co je vlastně úkol finančního poradce?
Stačí investovat pouze do S&P 500?
V poslední době se čím dál častěji objevují tvrzení, že investice do indexu S&P 500 je to nejlepší, co můžete pro dlouhodobé zhodnocení peněz udělat…
FinTech review – Banka financující vědecký výzkum a další FinTech novinky
Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.