Search
Close this search box.

#29 – Trump provokatér

Trump zrušil schůzku s Kimem. Proč to udělal? Proč nevyužil historickou příležitost urovnat vztahy? Jaká má esa v rukávu? Je severokorejský režim před zhroucením, a proto je tak vstřícný k jednání? Nebo Trump tuší, že se Kimovi stejně nedá věřit co se týče jakéhokoliv jaderného odzbrojení dosaženého dohodou? Nevíme a nevědí ani největší investoři.

Proto akciové trhy pokračují v nestabilním vývoji, index S&P500 posílil tento týden jen o 0,1 %, evropský Stoxx 50 oslabil o 2,2 %. Cena ropy Brent poklesla na 77 USD za barel. Koruna je nejslabší od ledna, když její kurz dosahuje 25,80 Kč za euro.

Ode dneška platí evropská směrnice na ochranu osobních dat GDPR. Podíváme-li se na její efekt z čistě investičního úhlu pohledu, nahrává tato regulace sektoru firem zabývajících se bezpečností, ochranou dat nebo tzv. kyberpojištěním. Například akcie londýnské firmy Beazley, poskytující ochranu před kyberútoky, posílily od začátku roku už o 13,7 %. Cena HACK ETF zaměřeného na akcie firem z daného sektoru posílily od ledna o 18 %.

Bitcoin by mohl vyšplhat na 20.000 USD v horizontu 6 měsíců, tvrdí šéf brazilské obchodní platformy Atlas Quantum. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje, naopak, cena Bitcoinu klesá pod 7.500 dolarů.

Platby v bitcoinech bude přijímat Pražská plynárenská. Platební bránu chce otevřít v červnu, píší Hospodářské noviny. Navíc chce společnost nabídnout investice do vybraných energetických projektů prostřednictvím crowdfundingu. Tak směle na to!

Ve Švýcarsku se rodí “Crypto Valley”, obdoba americkému technologickému “Silicon Valey”. Země je podle studie nejpřívětivějším evropským místem pro blockchain startupy. Je to dáno jejím pozitivním přístupem k inovacím a dostatečné regulatorní dynamice.

PKN Orlen chce odkoupit zbývající podíl Unipetrolu od minoritních akcionářů za cenu 380 Kč a stáhnout akcie z pražské burzy. Škoda, už takhle je na pražské burze likvidních titulů jako šafránu

K čemu je dobrý výzkum akciových trhů ukázala investiční banka UBS. Využila svůj komplikovaný ekonometrický software určený k prognózám vývoje na trzích k předpovědi výsledků letošního světového šampionátu ve fotbale. A závěr? S 24% pravděpodobností zvítězí Německo, šanci má též Brazílie a Španělsko. Šampionát začíná v Rusku už za 20 dní; na koho byste si vsadili vy? (hlasujte kliknutím na tým níže, vyhodnocení přineseme příště)

Anketa

Hezký víkend!


O rychlosti informací

Když v roce 1812 zemřel Mayer Amschel Rothschild, jeho synové již byli rozmístěni v pěti velkých evropských městech, kde pokračovali v úspěších svého otce. Podle známého příběhu se spoléhali na poštovní holuby, které využívali k také k předávání informací o cenách a obchodních příležitostech. Stáli ale za touto silnou informační sítí jen holubi?


Top 10 Fintech zpráv týdne

Vzdělávací program od Mastercard, Revolut oficiálně v Česku, platba bitcoinem Pražské plynárenské, oslabená koruna, spolupráce Škody Auto s izraelskými start-upy a rychlé odhalení diagnózy díky umělé inteligenci.


Vývoj vybraných instrumentů (18.5 – 25.5.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní trhy Komodity Měny
S&P 500
2 721,44
+0,11%
Euro Stoxx 50
3 501,53
-2,21%
S&P / TOPIX 150
1 421,91
-2,61%
Ropa
68,72
-3,96%
EUR/CZK
25,810
+0,98%
Dow Jones
24 733,22
-0,05%
Pražská burza
1 090,93
-1,38%
VWO
44,99
-0,19%
Zlato
1 308,80
+1,49%
USD/CZK
22,010
+1,96%

5 lokalit, kam vyrazit na dovolenou

Dovolená je nadprůměrným výdajem v rodinném rozpočtu, neměla by to však být příležitostí ke svobodnému utrácení. To, že je osoba na dovolené, neznamená, že musí utratit většinu našetřených peněz. Samozřejmě je potřeba si odpočinout a „užít“ si ušetřených peněz, ale všeho je třeba s mírou.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

MBA bez školy a zdarma

Titul MBA pořád patří mezi nejžádanější vzdělávací osvědčení ve světě businessu. Již v roce 2016 však přinesl časopis

Rozhovor s investorem Alešem

Rozhovor s investorem Alešem

Aleš pracuje jako IT konzultant a projektový manažer na volné noze, miluje sport a hory. Patří mezi naše

ETF na S&P 500 – vybrat SPY nebo jiné?

Mnoho začínajících ale i pokročilých investorů chce mít část svých prostředků umístěných v amerických akciích. Americký trh je na