Search
Close this search box.

#291 – Recese? Ne děkujeme

Poslední školní týden roku zakončily nejsledovanější akciové indexy pozitivně a odnášejí si tak pěkné vysvědčení. Americký index S&P 500 vzrostl o 2,0 % a podobně na tom byl i technologický index Nasdaq Composite, který si připsal 1,8 %. Býčí nálada převládla i v Evropě a index Euro Stoxx 50 se zvýšil o slušná 3 %. Dobrá nálada byla cítit i v Asii, když japonský index Nikkei 225 vzrostl o 1,2 % a čínský index Hang Seng o 0,1 %. 

Recese? Ne, děkujeme. V prvním čtvrtletí rostla ekonomika USA rychleji, než se očekávalo, a tamní hrubý domácí produkt se zvýšil o 2 %. Tempo sice zpomalilo z 2,6 % ze závěru loňského roku, ale odhad byl 1,3 %. Největší světová ekonomika se tak navzdory rostoucím úrokovým sazbám úspěšně vyhýbá recesi.

Evropská inflace zpomaluje. V eurozóně růst spotřebitelských cen v červnu zpomalil na 5,5 % z květnových 6,1 %. Nejvyšší inflace je ze zemí platících eurem na sousedním Slovensku, v červnu tam dosáhla na 11,3 %. Nejnižší inflaci v eurozóně má naopak Lucembursko, a to 1 %. 

Investice tečou do ETF. Už 48 měsíců v řadě, resp. 4 roky po sobě převažují vklady do ETF nad výběry. Celosvětově přiteklo do ETF v květnu 2023 více jak 75 miliard USD, tedy něco přes 1,6 bilionu korun. Celkem tak koncem května 2023 bylo v ETF spravováno téměř 220 bilionů korun. Pro představu, roční výdaje České republiky se pohybují kolem setiny této částky, tedy 2,2 bilionu korun.

global-etf-inflow

Krypto ETF v kurzu. Burzovně obchodované fondy zaměřené na kryptoměny zažívají v první polovině roku 2023 „zlaté“ časy. Nebo bychom spíš měli říct „bitcoinové“ časy? 15 ETF s nejvyšší výkonností v letošním roce má expozici vůči kryptoměnám nebo blockchainu. Mimochodem tzv. ETP, které jako podkladové aktivum nakupují právě Bitcoin nebo jiné kryptoměny, využíváme i v naší službě Portu Crypto.

crypto-etf

Měsíční těžba. Už v roce 2032 začne NASA na Měsíci těžit suroviny, jako je voda nebo kyslík. Prvními zákazníky budou komerční raketové společnosti, které by mohly měsíční suroviny využívat jako palivo nebo kyslík pro astronauty. Pokud NASA termín dodrží, předběhne třeba stavbu nového brněnského vlakového nádraží. To má být dokončeno v roce 2034, první plány na přesun nádraží jsou přitom už z dvacátých let 20. století (1920). Bez komentáře.

Rubl ke dnu. Pokud jste viděli Titanic, tušíte, kam ruská měna směřuje. Její kurz po vzpouře Wagnerovy armády znovu zamířil střemhlav. Měna dosáhla patnáctiměsíčního minima a obchoduje se za 87 rublů za dolar. Za posledních 12 měsíců ztratil rubl vůči dolaru již 40 % své hodnoty. Vše jde i nadále podle plánu.

Banky prošly testem. Největší banky v USA prošly zátěžovými testy amerického Fedu. Podle americké centrální banky jsou dobře připraveny zvládnout silnou recesi a pokračovat v poskytování úvěrů domácnostem a podnikům během ní. Banky nesrazil na kolena ani pád bank Silicon Valley, Signature nebo First Republic. Celkové ztráty testovaných bank by podle Fedu mohly v nejhorším případě dosáhnout „pouze“ 541 miliard USD.

Bohatí chudnou. V roce 2022 se poprvé od finanční krize v roce 2008 bohatství lidí na celém světě snížilo. Důvodem je především pokles cen akcií. Celosvětové bohatství se snížilo o 3,5 % na 255 bilionů USD. Skupina superbohatých (majetek nad 100 milionů USD) ztratila přibližně 4 000 členů, takto označit se tak může méně než 62 tisíc lidí. Ceny akcií letos ale opět rostou a celkové bohatství se tak pravděpodobně zase zvýší. 

Švýcarské hodinky za hubičku. Ceny luxusních švýcarských hodinek z druhé ruky jsou nejnižší za poslední dva roky. Klesly až o 19 %. Poptávka ochladla kvůli zpomalující ekonomice, vyšším úrokovým sazbám, ale také propadu na trhu s kryptoměnami. Nejlevnější nové rolexky se dají sice pořídit za 100tisícové částky, je na ně ale dlouhý pořadník. Tak třeba vás zaujme nějaký „obnošený“ kousek.

Hovězí > pralesy. V loňském roce svět ztratil deštné pralesy o rozloze Švýcarska. Většina této plochy se nyní využívá pro chov dobytka nebo pěstování plodin. Na Zemi každých 5 sekund zmizí deštný prales o velikosti fotbalového hřiště. Celkem se jedná o 4,1 milionu hektarů, což představuje meziroční nárůst o 10 %.

Bezpečnost táhne. Společnost BlackBerry překvapila dosažením zisku. Firmě se daří díky jejímu podnikání v oblasti kybernetické bezpečnosti. Těžila z vyšších výdajů klientů na bezpečnost a její podnikový software se nadále prosazoval v automobilovém průmyslu. Akcie firmy v návaznosti na výsledky vzrostly o více než 10 %. Stále jsou však cca 70 % pod svými maximy z roku 2021.

Letos naposledy? Akcionáři ČEZ schválili rekordní dividendu ve výši 145 Kč na akcii. Stát, který je zastoupen ministerstvem financí, má ve firmě většinu, a tak tradičně prosadil svůj návrh. Český stát tak získá 54 miliard korun. Minoritní akcionáře sice vysoká dividenda jistě potěšila, objevují se však spekulace, že chce stát firmu převzít celou. Drobní akcionáři se tak obávají, jestli jim od ČEZu podíl na zisku nepřišel naposledy.

cez

Pěkný víkend a hezký začátek léta!


Frenkee

Rozhovor s hosty – Jiří Hluchý | Proč a jak vznikla platforma Frenkee?

V Portu Podcastu jsme přivítali zakladatele platformy Frenkee Jiřího Hluchého.

Přejít na článek


investiční celebrity

Celebrity často poskytují zavádějící finanční rady. Věří jim hlavně mladí

Poskytování zaručených rad na zbohatnutí pomocí investování se často chopí ti, kteří jsou v oboru naprostými nováčky.

Celý článek najdete zde


Woman calculating payment bill in kitchen

4 nejčastější chyby v investování a jak se jim vyhnout

Stejně jako ve všech oblastech života se i v investování můžeme dopustit mnoha chyb.

Celý článek najdete zde


fintech-review-06-30-tiny

FinTech review – EU zveřejnila návrhy PSD3 a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Celý článek najdete zde


instrumenty

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Trendy, které urychlil COVID-19

Pandemie koronaviru Covid-19 má fatální následky na ekonomikách po celém světě. Spousta oborů jako hotelnictví,

Portu Vánoční soutěž

Vánoční soutěž Portu

Perníčky, kam se podíváš. Vůně vánočních perníčků vykouzlí úsměv na tváři každému z nás. Kdy se plánujete pustit

Co je dluhopis?

Po představení pojmu akcie je dalším logickým krokem článek o druhém nejznámějším cenném papíru. Jak titulek napovídá, podíváme