Search
Close this search box.

#293 – Inflace dolů, trhy nahoru

Uplynulý týden snad nemohl být z pohledu výkonnosti indexů růžovější. S&P 500 vzrostl o 2,8 %, Nasdaq o 3,8 %. Evropský Stoxx 50 přidal 4 %. Nikkei 225 zakončil téměř na nule (+0,1 %). Pozitivně tentokrát překvapil čínský Hang Seng, který posílil o 5,7 %.

Inflace padá na kolena. Červnové hodnoty inflace těší investorský svět a tempo zdražování polevuje už téměř ve všech vyspělých ekonomikách. V USA inflace klesla více než se čekalo, o 1 p. b. na 3 %, v eurozóně podle posledního odhadu klesla na 5,5 % z květnových 6,1 %.

Po roce a půl dosáhla inflace jednociferné hodnoty i u nás v Česku, když v červnu klesla na 9,7 %. Pomohlo zejména nižší meziroční tempo růstu cen potravin a bydlení. Pokles inflace očekávala i ČNB. Avizoval to jak guvernér Aleš Michl, tak člen bankovní rady Tomáš Holub. Shodují se, že inflace bude i nadále rychle odeznívat. Počátkem roku 2024 se má inflace dostat poblíž dvou nebo čtyř procent. Případný další růst sazeb v tuzemské ekonomice se tak zdá být již ze hry.

inflace_cr_usa_eur

Které země ji z vyspělých ekonomik G7 mají nejvyšší? Žebříčku „vévodí“ Spojené království, kde inflace na konci května činila 7,9 %. Je také jediným členem G7, kde meziroční míra inflace oproti předchozímu měsíci vzrostla. Japonsko ji má díky velkému meziročnímu poklesu cen energií naopak nejnižší. Za zmínku stojí i Čína, která ale ve skupině chybí kvůli svému rozvojovému statusu. V červnu tam inflace činila 0,2 % a směřuje tak naopak k deflaci.

inflace_G7

Vzhůru k 5 000. Klesající inflace se líbí trhům. Index S&P 500 ve čtvrtek poprvé po více než 15 měsících dosáhl hodnoty 4 500 bodů. Jedná se o nejnovější milník, díky kterému si akcioví býci na Wall Street udělali vítězné kolečko. To je určitě působivé, protože se tak děje vysokým úrokovým sazbám navzdory. Trhy však již vyhlížejí svůj pokles spolu s tím, jak inflace odeznívá.

Růst je tažen zejména technologiemi, ke kterým se ale přidávají i telekomunikace a sektor spotřebního zboží. Podle analytiků společnosti Yardeni Research by se mohl hlavní akciový index do konce roku vyšplhat až na 4800 bodů.

sp_500

Magická sedmička. Zajímavostí je, že o 73 % letošní výkonnosti indexu se postaralo jen 7 akcií. Jmenovitě Apple, Alphabet, Amazon, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla.

Ve druhém kvartálu se tak dařilo i portfoliím Portu. Akciové portfolio (rizikový stupeň 10) připsalo od dubna 7,4 % a od začátku roku pak více jak 10 %. Zajímá vás komentář investiční komise k vývoji našich portfolií? Přečtěte si nové vydání čtvrtletní zprávy! Najdete ji zde nebo po přihlášení do Portu v sekci Zprávy.

Jak se daří penzijním fondům? Srovnání výkonnosti penzijních fondů je aktuální už jen kvůli chystanému dlouhodobému investičnímu produktu. Nejvyšší výkonnost měl Dynamický fond České spořitelny, který za posledních 7 let investorům vydělal 5,76 % ročně. Celkem slušné, ale oproti Portu portfoliím moc ne. Portu portfolio 10 připsalo investorům za posledních 5 let průměrně 7,7 % ročně.

Nasdaq 100 čeká proměna. Americký akciový index zahrnující 100 největších nefinančních firem upraví své složeníChce omezit vliv velkých společností, z nichž tři největší v něm mají více než 30procentní podíl. Konkrétně se jedná o akcie AppluMicrosoftu a Nvidie, které uplynulé pololetí raketově vzrostly. Jen cena akcií Nvidie se jen letos téměř ztrojnásobila a přidala se do klubu firem s tržní kapitalizací přes 1 bilion dolarů.

2 biliony dolarů. Přesně tuto hranici nyní překonal objem peněz umístěných do dluhopisových ETF globálně. Podle Blackrocku by se do roku 2030 mělo toto číslo dokonce ztrojnásobit. Z celkového objemu peněz v ETF je to přibližně pětina. ETFka se však stávají stále populárnější nejen pro investice do akcií, ale také právě do dluhopisů.

Microsoft slaví. Herní odvětví Microsoftu a zaměstnanci Activision Blizzard mohou odpálit šampaňské. Soud po pětidenním řízení povolil uzavřít obří akvizici s tím, že spojení firem by nijak neomezilo jejich konkurenci. Souhlasil také s dohodou, o tom, že Microsoft uvolní Call of Duty i na konkurenční platformy a rozšíří dostupnost i na konzole Nintendo. Finální cena, kterou Microsoft za herní společnost zaplatí, by měla činit necelých 69 miliard dolarů.

msft

Revolut má problém. Oblíbený a zákazníky opěvovaný litevský fintech měl v platebním systému chybu. Zločincům v USA se během několika měsíců podařilo ukrást více než 20 milionů dolarů, než společnost dokázala tuto mezeru odstranit. Část prostředků již Revolut získal zpět, čistá ztráta ale činila zhruba 20 milionů dolarů. To jsou téměř dvě třetiny jeho čistého zisku za rok 2021.

Jak je to s důchody? Moment nástupu do penze si v Česku spojujeme s razantním poklesem životní úrovně. Data ale ukazují, že na tom tak špatně nejsme. Český důchodce už bere v průměru přes 20 tisíc korun. V porovnání s našimi sousedy v posledních letech také nikde důchody nerostly tak rychle jako u nás. Za důchod však penzisté nakoupí méně než rakouský, německý i polský senior. Na důchod v chillu se můžete připravit s námi.

duchody

Bard pro všechny. Umělá inteligence od Googlu je po pěti měsících od založení dostupná i v Česku a na Slovensku. Navíc se naučila česky a hned při svém spuštění nabízí možnost nechat si odpovědi předčítat hlasem vytvořeným s využitím strojového učení. Google díky pokroku v ochraně osobních údajů stanovených EU spustil službu ve všech členských zemích. S Bardem asi budeme kamarádi, takto totiž vidí Portu:

bard

Co nového v Portu?

Ještě více by nás ale zajímalo, jak nás vidíte vy. Pomůžete nám vyplněním dotazníku o Portu zlepšit naše služby? Nezabere vám to více než 10 minut a přispějete k dalšímu zlepšování platformy, kterou stavíme hlavně pro vás – naše investory. Dotazník je zde. Moc děkujeme!

Na platformě opPORTUnity běží poslední dny, kdy je možné nakoupit dluhopis Citi Home. Tento dluhopis má atraktivní variabilní kupon, který na první výnosové období bude přesahovat 11 %. K emisi dojde 20. 7., takže poslední den, kdy můžete nakoupit dluhopis bez alikvotního úrokového výnosu (AÚV), je příští úterý 18. 7. Po tomto datu půjde dluhopis až do vyprodání koupit i nadále, jen se cena bude postupně o AÚV navyšovat.

Pěkný víkend!


inflace-cr-kveten-2023

Inflace v ČR v červnu klesla na 9,7 %

Meziroční míra inflace v ČR se v červnu snížila o 1,4 p. b. na 9,7 % a poprvé za rok a půl tak spadla pod 10 %. 

Přejít na článek


world-inflation-concept-2022-12-16-12-40-21-utc-scaled-e1689169433698_edited_bedb980b-7914-419c-a288-5c12cc718f6f

Inflace v USA v červnu klesla na 3 %

Meziroční míra inflace v USA v červnu klesla o desetinu více, než se čekalo na 3 %.

Přejít na článek


Okamzite-platby

FinTech review – Mezinárodní okamžité platby 24/7 jsou na dosah a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 

Přejít na článek


trhy-293

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

inflace-cr-kveten-2023

Inflace v ČR v srpnu klesla na 8,5 %

Inflace v srpnu měla nadále klesající trend, a to jak v České republice, tak i v dalších zemích. V Česku v srpnu klesla inflace v meziročním vyjádření na 8,5 %.