Search
Close this search box.

#294 – Nová maxima na dohled

Oproti předchozímu týdnu se hodnoty předních světových indexů příliš nezměnily. S&P 500 přidává 0,7 %, Nasdaq Composite vzrostl o 0,2 %. Euro Stoxx 50 zakončuje týden níže o 0,3 %. S negativní bilancí uzavírá týden také Asie. Japonský Nikkei 225 odepsal 0,2 % a čínský Hang Seng dokonce 1,7 %.

Inflace nadále klesá. Meziroční inflace v EU v červnu klesla na 6,4 % z květnových 7,1 %. V eurozóně se růst cen zmírnil na 5,5 %. Mezitím přišly také přesnější údaje z Eurostatu týkající se výkonnosti ekonomiky. Výsledek? Eurozóna se nakonec vyhnula technické recesi.

Nová maxima na dohled. Podle investiční společnosti Vanguard čeká americké akciové trhy rally. Optimismus investorů je nejvyšší od prosince 2021, tedy doby před počátkem invaze na Ukrajinu, energetickou krizí a růstem inflace. S výjimkou technologického sektoru jsou navíc akcie stále pod svými maximy. Jen návrat na ně by podle analýzy v některých sektorech vedl k růstu až o 33 %.

Goldman Sachs uklidňuje. Hlavní ekonom investiční banky Goldman Sachs Jan Hatzius snižuje pravděpodobnost recese v USA v příštím roce na 20 %. Podle Hatziuse má americká ekonomika šanci se jí vyhnout díky nedávným pozitivním číslům o hospodářské aktivitě a inflaci. Určité zpomalení se očekává, ale ekonomika bude podle jeho slov nadále růst, i když mírně pod trendem.

goldmani

Bank of America šíří optimismus. Investoři stále více sázejí na tzv. hladké přistání globální ekonomiky a Big Tech akcie jsou ještě více nabité očekávaným přílivem zisků z AI. To jsou hlavní zjištění červencového průzkumu Bank of America. Firma zjistila, že 68 % dotázaných manažerů fondů očekává zpomalení ekonomiky bez recese, zatímco očekávání firemních zisků jsou nyní nejméně pesimistická od února 2022.

bank-of-amer

Co s tou Čínou? Zatímco globální akciové trhy si užívají býčí náladu, čínské akcie v tomto roce odepsaly 5 %. Ekonomika se totiž stále plně nevzpamatovala z pandemických opatření a zlepšení je zatím v nedohlednu. Analytici Bank of America navíc nově snížili odhad růstu HDP Číny na tento rok z 5,7 % na 5,1 %. Na Wall Street se už otevřeně začíná mluvit o „ztracené čínské dekádě“. Vezme si Čína příklad z Japonska?

Diesely netáhnou. V červnu se v eurozóně prodalo více elektrických aut než těch naftových. Prodej elektromobilů se meziročně zvýšil o dvě třetiny na 158 252 vozů. Jejich tržní podíl pak stoupl z loňských 10,7 % na 15,1 %. Prodej naftových aut v červnu naopak meziročně klesl o 9,4 % na 139 595.

Elektroletadla pro veřejnost. Společnost ZeroAvia plánuje do roku 2025 provozovat komerční lety s letadlem na elektrický motor. Na výrobu elektřiny plánuje využít vodík, a tak při letu nevzniknou žádné emise uhlíku. Vodíkový pohon vyvíjejí přitom i další letecké firmy. Většina z nich ale nepředpokládá, že by mohly komerčně létat dříve než v roce 2035.

Změny zabraly. Netflix v uplynulém čtvrtletí přilákal více předplatitelů, než se čekalo a na konci června jejich celkový počet dosáhl 238 milionů. Patrně tím nejdůležitějším krokem, který ovlivnil příliv nových uživatelů, bylo zavedení levnějšího předplatného s reklamou a omezení možnosti sdílet účet. Netflix levnější účet však zatím nabízí pouze na vybraných trzích, mezi které Česká republika nepatří. Akcie firmy naproti tomu oslabily o 8,4 %. Trh čekal více.

netflix

Big Tech na stráži. Největší technologické společnosti MicrosoftGoogleAmazon a Meta se dohodly s Bílým domem na bezpečnostních pravidlech v oblasti AI. Firmy dobrovolně přijmou určitá opatření, jako je například upozornění na obsah generovaný umělou inteligencí. Pro jistotu upozorňujeme, že tento newsletter AI nepíše. Ale přesně to by napsala i AI. 

Musk investory nepotěšil. Svými výsledky za poslední kvartál zklamala akcionáře Tesla. Tržby firmy sice vzrostly meziročně o 47 %, pozornost ale směřovala hlavně na další snížení marže, která klesla na 9,6 %. To bylo způsobeno snížením cen vozů, ke kterému elektromobilka letos sáhla. Akcie Tesly reagovaly téměř 10% propadem. 

tesla-cervenec

Altcoiny opět v módě. Za poslední měsíc 82 % „altcoinů“ překonalo Bitcoin. Altcoiny je souhrnné označení pro všechny kryptoměny s výjimkou právě Bitcoinu. To ukazuje, že se investorům a spekulantům vrátila chuť riskovat. Samotný Bitcoin je i přesto letos jedním z nejvýnosnějších aktiv, když si od začátku roku připsal už 80 %.

altcoin

Koruna na oslabující trajektorii. Od dubna kurz koruny, sice kolísavě, ale stále oslabuje vůči euru. Z 23,35 Kč se dostala na aktuální úroveň 24,01 Kč za euro. To má pozitivní vliv především na investice v cizích měnách. Naše Portu portfolia tak v poslední době posilují jak díky pozitivní náladě na trzích, tak díky slábnoucí koruně. 


Oprav dům po babičce. Vláda představila návrh, kdy majitelé nemovitostí starších 10 let mohou získat až 1 milion korun na jejich zateplení. To by jim mohlo snížit energetickou spotřebu až o 70 %. Ačkoliv mají jít finance z fondů EU, ministr Hladík je kritizován za rozhazování veřejných financí a dávání peněz bohatým majitelům nemovitostí. Více a více začíná zaznívat to, že dotace by primárně měli čerpat jen ti, kteří to nejvíce potřebují.

Co nového v Portu?

Na naší platformě opPORTUnity můžete stále investovat do dluhopisů společnosti City Home, která je součástí společnosti SATPO Group, úspěšného rezidenčního developera s téměř 30letou historií. V tomto týdnu byla navíc stanovena úroková sazba na příštích 6 měsíců a to ve výši atraktivních 11,12 % p.a. 

Došlo také k prvnímu přecenění nemovitostního fondu WOOD & Company realitní, který za první období připisuje 1,45 %. Pravidelný měsíční infolist bude zveřejněn příští týden. Cílový čistý výnos fondu po odečtení všech nákladů by se měl pohybovat kolem 7–9 % p.a. Může se tak jednat o zajímavý, konzervativnější doplněk portfolia. Řada investorů začíná mimochodem do tohoto fondu přesouvat část peněz z Investiční rezervy pro udržení pěkného zhodnocení i po budoucím poklesu úrokových sazeb. 

V dnešní vysílání ČT24 hovořil výkonný ředitel Portu, Martin Luňáček, k tématu finanční gramotnosti Čechů. V rozhovoru představil, jak přistupovat k osobnímu rozpočtu i jak a kam pravidelně investovat. Záznam z vysílání naleznete zde (čas cca 1:52).

Pěkný víkend!

lunis-ct24

podvod-investice

7 rad, jak poznat, že daný investiční produkt je podvod

Investování je skvělý způsob, jak dosáhnout vašich finančních cílů, jak se při něm nenechat podvést?

Přejít na článek


Dovolená bez utrácení

7 rad, jak se vyhnout nadměrnému utrácení na dovolené

Jak maximálně využít své těžce vydělané peníze při cestování?

Přejít na článek


fintech-review-07-21-tiny

FinTech review – Mastercard spouští řešení pro kontrolu předplatných a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 

Přejít na článek


portu-newsletter-294

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#13 – Pizza za 6 miliard

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Jak se vyvíjejí investice na Portu?

Svět investic je poněkud zvláštní. Lidé se většinou zajímají o výši výnosu, výrazně méně o riziko s investicí spojené.