Search
Close this search box.

#297 – Čas dluhopisů přichází

Většina sledovaných indexů navazuje na zápornou bilanci v minulém týdnu. S&P 500 klesl o 0,5 %, technologický Nasdaq o 1,9 %. Evropský Euro Stoxx 50 zakončuje obchodování poblíž nuly (-0,3 %). Japonský Nikkei 225 naopak přidává 0,9 %. Asii ale kazí bilanci čínský Hang Seng, který za posledních 7 dní odepsal 2,4 %.

Inflační křeč. Inflace v USA v červenci vzrostla o 0,2 p.b. na 3,2 %. Trh s mírným růstem počítal, a byl dokonce o desetinu nižší, než se čekalo. Růst byl způsoben zejména vlivem srovnávací základny, a proto se dá očekávat, že rozhodování Fedu o výši úrokových sazeb to příliš neovlivní. Jádrová inflace, která nezahrnuje potraviny a energie, mezitím zmírnila na 4,7 % z červnových 4,8 %. Akciové trhy vzaly zprávu o inflaci pozitivně.

Česko inflaci krotí. V červenci u nás meziroční tempo růstu inflace zvolnilo o 0,9 p. b. na 8,8 %. Zpomalení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno zejména cenami potravin a bydlení. Ze 41 sledovaných evropských států má ale Česká republika stejně jako v červnu 9. nejvyšší inflaci. Nejvyšší inflaci má Maďarsko (17,6 %), nejnižší Kypr (1,47 %).

inflace

Čas dluhopisů. Investoři čekají, že rok 2023 by mohl patřit dluhopisům, a podle toho se i chovají. Dluhopisové instrumenty zaznamenaly 19 týdnů přílivu kapitálu v řadě, přičemž jen za poslední týden to bylo 4,9 miliardy USD. Zatím však čas dluhopisů nenastal. To by se ale mohlo změnit s blížícím se snížením úrokových sazeb v USA, které může přijít již na začátku příštího roku. S poklesem sazeb sice bude klesat jejich výnos, ale poroste cena. To se pozitivně projeví i na dluhopisové složce našich portfolií.

bonds

Dolce vita. Italská pravicová vláda šokovala trhy zavedením 40% daně z nadměrných zisků bank. Akcie místních bank UniCredit a Intesa Sanpaolo se propadly a smazaly ze své tržní hodnoty až 9,5 miliardy eur. Řím očekává, že by to mohlo do státního rozpočtu přinést 3 miliardy eur. Podobnou situací si mimochodem procházejí i české banky.

Fondy pro horší časy. Žebříčku největších rezervních fondů vévodí Norsko. V jeho státním investičním fondu je uloženo 1,375 bilionu USD. A to i přesto, že z něj loni severský stát kvůli chaosu na finančních trzích vytáhl přes 14 % jeho tehdejších prostředků. Fond v Norsku spravuje peníze získané z prodeje ropy a zemního plynu, vlastní 1,5 % všech světových akcií a má podíly v 9 200 společnostech. Jen pro představu, rozpočet ČR v roce 2022 činil zhruba 1,6 bilionu. Ne dolarů, ale korun.

fundy

Obchodní válka sílí. USA zakážou americké investice do čínských technologií, včetně umělé inteligence. Čína uvedla, že je tímto krokem Washingtonu znepokojena. Není překvapením, že Spojené státy (a nejen ty) jsou stejně znepokojeny manévry Číny kolem Tchaj-wanu a rozšiřující se expanzí v Africe, ale i v Evropě (Maďarsko). Obchodní válka mezi USA a Čínou tak nadále nabírá na obrátkách.

Shadow banks. Tzv. stínové bankovnictví provozuje nebankovní finanční sektor, a nepodléhá tak přísné regulaci jako klasické banky. Právě stínové banky představují téměř polovinu finančních aktiv na světě. Tento sektor zahrnuje investiční fondy, pojišťovny, penzijní fondy a další finanční zprostředkovatele. V roce 2021 vzrostl meziročně o 8,9 %. Celosvětově hodnota oboru přesáhla 240 bilionů USD.

shadow bankks

Dolar, libra, rubl. Cena rublu vůči dolaru klesla na více než 16měsíční minimum na 98 rublů za 1 USD. Od půlky ledna tak ztratila ruská měna už polovinu své hodnoty. Přestože mnozí místní „experti“ už dlouhé roky slibují, že dolar zkrachuje a rubl bude na výsluní, neděje se tak. Utvrdila je v tom i samotná invaze na Ukrajinu. Dolar je nadále nejdůležitější rezervní měnou, na druhém místě zůstává euro. A pokud se chcete před víkendem zasmát, poslechněte si toto Putinovo vysvětlení, proč je slábnoucí rubl pro Rusko výhodou…

Smutná historická maxima. Nemluvíme o trzích, ale o teplotě. Letošní červenec byl tím nejteplejším v historii měření. Rekordní byly i teploty oceánů. Podle vědců se blížíme k nezvratnému bodu, kdy globální oteplování převezme štafetu od člověka. Pokud je vám udržitelnost blízká, v Portu nabízíme Odpovědná portfolia. Rádi se také zapojujeme do různých ekologických aktivit, jako je například jízda do práce na kole se společností Rekola, ke které se můžete připojit i vy.

teploty

Miliardářská impéria. Zajímá vás, proč jsou nejbohatší nejbohatšími? Je to díky firmám, které vybudovali. „Miláček“ našeho newsletteru Musk je známý díky Tesle a Space X. Arnault vládne luxusnímu korporátu LVMH. Bezos založil Amazon, Buffett řídí Berkshire a Gates mimo čipování Čechoslováků stihl založit Microsoft. Zuckerberg vládne sociálním sítím Facebook a Instagram. Ellison dokonce vlastní jeden z havajských ostrovů. Šikovní jsou to chlapci.

billionaires

Souboj milénia se odkládá. U miliardářů ještě zůstaneme. V dřívějším vydání newsletteru jsme psali o tom, že do ringu proti sobě vstoupí dvě těžké váhy. Na souboji se dohodli Zuckerberg a Musk, ale na tento souboj titánů si zatím počkáme. Nachystaný popcorn tedy ještě odložte. Elon totiž musí jít na operaci. Uvidíme, kdo půjde na operaci po zápase.

PayPal a krypto. Podpořit přijímání digitálních měn pro uskutečňování plateb a převodů. To je hlavní důvod, proč americká platební firma PayPal Holdings vstoupila do světa kryptoměn. Její stablecoin zvaný PayPal USD ponese označení PYUSD a navázán bude na americký dolar. Pokud jste fanoušci kryptoměn, můžete zkusit Portu Crypto, kde můžete investovat do jednotlivých kryptoměn nebo si rovnou vybrat kryptoměnový koš.

Mickey kopíruje Netflix. Společnost Walt Disney po vzoru největší streamovací služby zruší bezplatné sdílení účtů mimo domácnosti ve službě Disney+. Kdy k tomu dojde, zatím nevíme. Akcie firmy v návaznosti na oznámení vzrostly o 5 %. Investoři věří, že to firmě přinese nové platící uživatele jako v případě Netflixu. Tato zpráva převážila nepřesvědčivé výsledky, které byly ovlivněné velkou restrukturalizací s cílem šetřit náklady.

Co nového v Portu?

Jsme sice služba fungující online, ale i tak rádi využíváme příležitosti se s vámi, investory, potkat osobně. Aktuálně proto zvažujeme uspořádat v září neformální setkání investorů s týmem Portu v rámci výstavy v pražské Hauch Gallery. Kromě představení plánů Portu na další rozvoj bychom mohli osobně zodpovědět vaše dotazy i jakékoliv návrhy na zlepšení. Dorazili byste? Dejte nám prosím vědět v tomto krátkém dotazníku.

Zvažujete investici do oblasti nemovitostí? Chtěli byste se dozvědět více o tom, jak nemovitostní investice fungují a třeba i jak je vhodně zařadit do portfolia? Pusťe si tento nový podcast (Spotify), ve kterém Martin Luňáček vyzpovídal investičního manažera WOOD & Company Jana Kolba. Ten se mimo jiné podílí na správě nově vzniklého realitního fondu, který má ambici být mezi nejlepšími na trhu.

Pěkný víkend!


reality_edited_d378dabd-34fd-4ae7-983c-1abc82ef5bf0

Jak investovat do komerčních nemovitostí?

Obliba investic do nemovitostí je u Čechů stále na prvních příčkách.

ejít na článek


služby portu_edited_d216dad3-7ee1-4646-90e5-406450eda672

Co všechno v Portu nabízíme?

Naší vizí je nabídnout vám to nejlepší místo pro zhodnocování peněz a dosahování finančních cílů.

Přejít na článek


víno_edited_bad96e9d-3373-4c9e-85eb-c62fb05c2105

Jaká vína nabídla prestižní akce Bordeaux En Primeur 2022?

Ochutnávka těch nejvybranějších vín, z nichž některá můžete najít také na Portu Gallery.

Přejít na článek


fintech11_8

FinTech review – Apple jako největší FinTechová společnost na světě a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


instrumenty-297

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme