Na finančních trzích je to v posledních dnech jako na houpačce. Světové indexy zažívají kolísavé období a jednodenní propady občas přesahují i 5 % – jako tomu je například dnes v případě indexu S&P 500 reprezentující vývoj největších amerických akcií. Pro mnohé investory Portu se tak naskytla první reálná příležitost prověřit své nervy, takzvanou rizikovou toleranci.
Pojem riziková tolerance bývá pro mladší či méně zkušené investory spíše něčím abstraktním. Během zakládání účtu na Portu je investor dotázán i na několik hypotetických otázek, například jak by se zachoval například v případě tržních propadů nebo jakou kombinaci možných zhodnocení portfolia by preferoval. Dle odpovědí celého dotazníku je pak doporučeno portfolio. Rizikovější portfolia mají větší zastoupení tříd aktiv, které více kolísají na hodnotě, jako jsou například akcie rozvojových zemí.
Riziko má vždy dvě strany
Problémem však někdy je, že investoři na tyto otázky neodpovídají vždy přesně a správně. Důvodem může být buď nepřesné sebehodnocení svých preferencí či nedostatek zkušeností s tím, co riziko ve skutečnosti představuje. Ve finanční teorii lze pojem riziko definovat jako šance, že skutečný výsledek/výnos se bude lišit od očekávaného – ať už pozitivně či negativně. V růstovém období, jaké jsme tu měli posledních několik let, je samozřejmě pochopitelné, že investoři jsou velkému riziku nakloněni. Často však zapomínají, že trhy nejdou vždy jen nahoru a nesení rizika má své konsekvence zahrnující i krátkodobé ztráty hodnoty portfolia v dobách tržních propadů.
Dotazník jako letecký simulátor
Dotazník rizikové tolerance by šlo přirovnat k leteckému simulátoru. Pilot se během simulace připraví na možné kritické momenty za letu, ale přesto může být jeho reakce v reálném životě zcela odlišná.
3 pravidla, kterých se držet a rada investičního guru na závěr
Co nám tyto poznatky říkají? Při volbě investičního portfolia se držte následujících rad:
- Dejte na své reálné zkušenosti z krizových momentů
Při odpovídání v dotazníku a následné volbě rizikového profilu vycházejte z minulých zkušeností, kdy jste byli vystaveni nějaké krizové situaci či tržnímu propadu. Pokud takovou zkušenost zatím nemáte, buďte rozvážní a neuchylujte se k přehnaně rizikovým možnostem jen na základě pozitivního trendu posledních let. Můžete například zpočátku zvolit konzervativnější portfolio a později, až si svou reálnou rizikovou toleranci prověříte během menšího propadu – jakým procházíme právě teď – rizikovost investice upravit. - Mějte jasná očekávání
Pokud nevíte, co od investování očekáváte, je to chyba. Stanovte si, jakého zhodnocení byste chtěli dosáhnout a za jakou dobu, ať víte, kam cílíte. Pamatujte, že dosažení určitého výnosu je možné právě a jenom díky podstoupenému riziku a volatilitě. Bez určitého rizika není odměny. - Držte směr a nejednejte pod vlivem emocí
Největší začátečnickou chybou, kterou můžete udělat, je na základě přehnaně optimistických očekávání zvolit hodně rizikové portfolio a následně jej při prvním prožitém tržním propadu vyprodat. Například v případě, že investujete na 10 let a cílíte na průměrné zhodnocení 5 % ročně, je zcela zbytečné aktuálnímu kolísání věnovat větší pozornost. Historie dobře ilustruje, že přestože mohou výnosy v některých rocích skončit v záporných číslech, vykompenzují to větší výnosy v letech následujících.
Čím dříve si tyto poznatky investoři uvědomí, tím dříve přestanou přesouvat své bohatství do rukou těch více trpělivých. Ostatně na tom je založena i známá rada investičního guru Johna Bogleho, kterou zmiňoval již v roce 2011: když přijde nějaké těžké období, nejlepší pravidlo, kterého se držet, není „nestůj tady, dělej něco“, ale naopak „nic nedělej, jen tu stůj“. Mnohokrát se totiž ukázalo, že když zrovna věci nevypadají nejlépe, investoři na tom budou mnohem lépe, když nebudou dělat nic.
——————–
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.