Search
Close this search box.

#304 – Růst do konce roku

Poslední zářijový týden se většině předních světových indexů příliš nedařilo. S&P 500 vzrostl o nepatrných 0,2 %, Nasdaq ztratil 0,9 %. Euro Stoxx 50 rovněž končí v záporu a ztrácí 0,4 %. Japonský Nikkei 225 odepsal 1,7 %, zatímco čínský Hang Seng umazal 1,4 %.

Evropská inflace pozitivně překvapila. Meziroční míra inflace v eurozóně v září výrazně klesla na 4,3 ze srpnových 5,2 % a je nejnižší za 2 roky. To může přesvědčit ECB, že zvýšení úrokových sazeb bylo dostatečně na to, aby do roku 2025 stlačila inflaci ke svému cíli na úrovni 2 %. Nejvyšší inflaci z celé eurozóny má Slovensko, kde ale oproti srpnovým 9,6 % zvolnila na 8,9 %.

Dluhopisové výnosy rostou. S poklesem ceny dluhopisů se váže růst jejich výnosů do splatnosti. Výnosy 10letých amerických dluhopisů tak stouply na 16leté maximum a průměrně dosahují 4,57 %. Tlak na ceny dluhopisů zvýšily obavy trhů, že úrokové sazby v USA zůstanou na vysoké úrovni delší dobu. Rychle stoupají i výnosy dluhopisů globálních, jejichž průměrný výnos doby splatnosti vzrostl na 15leté maximum 4,14 %.

Další bull run? V 84 % případů, kdy americký index S&P 500 vzrostl v prvních třech čtvrtletích o 10 až 20 %, skončil v posledním čtvrtletí v kladných hodnotách. V letošním roce index posílil o 11,7 %, a tak existuje velká matematická pravděpodobnost, že americké akcie zakončí letošní rok kladně. To ale není něco, na co by se investoři obecně měli spoléhat. Jediné, co je jisté, je to, že trhy rostou zejména v horizontu dlouhodobém.

Umění jako součást portfolia. Vysoké úrokové sazby, vysoká inflace i nejistota na trhu jsou důvodem pro hledání alternativního zhodnocení peněz. Mimo investice do akcií či dluhopisů se čím dál více stávají populárními i investice do umění. Podle společnosti Knight Frank loni sběratelská aktiva v průměru dosáhla 7% zhodnocení. Hodnota umění ve sbírkách za poslední rok vzrostla dokonce o 30 %. Do umění můžete investovat i přes Portu Gallery, kde probíhá úpis sbírky tří obrazů od Františka Drtikola nebo exkluzivního vína En Primeur 2022.

Microsoft může slavit. Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy předběžně odsouhlasil převzetí herní společnosti Activision Blizzard, které doposud blokoval. Microsoft tak provedl potřebné kroky k tomu, aby transakce ve výši 69 miliard USD mohla být schválena. Velkou překážkou v transakci bylo zapojení Microsoftu do cloudového hraní, ve kterém by si skrze Activision mohl vytvořit monopolní postavení. Definitivní rozhodnutí padne 6. října.

V Číně je rušno. Čínu trápí vážné hospodářské problémy, které souvisejí především s realitním sektorem, na který je napojená třetina ekonomiky. Podle bývalého ředitele statistického úřadu je bublina tak nafouklá, že ani celá čínská populace (1,4 miliardy lidí) by nedokázala zaplnit prázdné byty v zemi. Mezitím byl šéf společnosti Evergrande, symbolu realitní bubliny, Sü Ťia-jin, zadržen policií. Kdysi nejbohatší muž Číny, který přišel o 40 miliard USD, si tak „jen” pohoršil.

Indie potáhne svět. Indie bude táhnout svět nejen populačně, ale také ekonomickým růstem. Očekává se, že v roce 2023 vzroste indické HDP o 6,3 % a o rok později o 6 %, čímž předčí ostatní rozvojové ekonomiky. Světová ekonomika má vzrůst o 3 a 2,7 %. V USA se předpokládá růst o 2,2 % a 1,3 %, zatímco v eurozóně pouze o 0,6 % a 1,1 %. „Nemocným“ mužem Evropy je tentokrát Německo, které se z pohledu vývoje HDP nachází v recesi. Tradičně se trápí i Argentina. Ta je alespoň mistrem světa ve fotbale. Němci nepostoupili ani ze skupiny.

Amazon nespí. Americký technologický gigant v rámci investic do umělé inteligence oznámil investici ve výši 4 miliard USD do startupu Anthropic, který by v této oblasti měl být jeho klíčovým partnerem. Anthropic tak přesune většinu svého softwaru do datových center Amazonu a bude využívat domácí čipy této cloudové divize k trénování modelů, které používá k provozu chatbotů a dalších aplikací. 

Aston Martin is back? Akcie britské automobilky Aston Martin vyrostly o 13 % poté, co v ní na 26,2 % navýšil podíl většinový akcionář Lawrence Stroll. Automobilka je uprostřed snahy o změnu od doby, kdy jej v roce 2020 kanadský miliardář zachránil a zařídil několik peněžních injekcí. Za Strollova působení se Aston Martin jako tým výrazně zlepšil i ve Formuli 1, kde jezdí Fernando Alonso a Strollův syn Lance.

Jednu pokutu, prosím. EU v posledních dnech uděluje velkým společnostem ještě vyšší pokuty než obvykle. Výrobce čipů Intel si vysloužil pokutu 376,4 milionu eur za porušení antimonopolních pravidel na trhu s počítačovými čipy. Čínská společnost TikTok může být v pohodě, bude jí vyměřeno „trochu” 345 milionů eur. Sociální síť se provinila porušením zákona o ochraně osobních údajů.

Za důchodem do Norska? Podle Global Retirement Indexu je nejlepší zemí pro odchod do důchodu Norsko. Index porovnává dostupnost zdravotní péče, výše daní, kvalitu života, ale i finanční zázemí. Česko z loňského umístění v první desítce propadlo na 18. pozici. Skokanem roku je naopak Slovinsko, které poskočilo o šest příček a je 15. Další z důvodů, proč se s důchodem nespoléhat na stát? Kolik si na důchod odkládat, si můžete spočítat jednoduše zde.

Sazby opět beze změny. ČNB na středečním zasedání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Klíčová 2T repo sazba tak zůstává na 7 %diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba, za kterou si komerční banky mohou půjčovat u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů, zůstává na 8 %. Bankovní rada navíc očekává, že sazby budou v nadcházejících čtvrtletích výše, než doporučuje prognóza ČNB.

Nová exportní hvězda. Export do zemí bývalého sovětského svazu kvete. Největší hvězdou je Kazachstán, do kterého ČR v prvních 7 měsících letošního roku vyvezla zboží za 11,6 miliardy Kč. Oproti stejnému období před dvěma lety je to nárůst o 333 %. Obchod s Kyrgyzstánem pak vzrostl z 85 milionů (2021) na miliardu Kč, což je nárůst o 1 089 %. Více než zdvojnásobení exportu je vidět u všech postsovětských států s výjimkou Moldavska.

Co nového v Portu?

Pravidelné převody. V reakci na poptávku uživatelů představujeme novou funkcionalitu, která umožní zadávat příkaz k automatickému převodu prostředků z vaší Peněženky nebo Investiční rezervy do portfolií a dalších investic. Pravidelný převod si můžete nastavit na měsíční nebo i týdenní bázi. Portu se o něj pak postará za vás. Přečtěte si více zde.

Úprava sazby úročené hotovosti. V návaznosti na rozhodnutí České národní banky neúročit povinné minimální rezervy komerčních bank dochází od neděle 1. 10. ke snížení úročení hotovostní složky korunové Investiční rezervy o 0,1 procentního bodu. Úročená hotovost v Investiční rezervě bude nově úročena 6,5 % p.a. 

Rozhodnutí ČNB lze vnímat jako první signál obratu směřování měnové politiky a může být předvojem snižování hlavních úrokových sazeb v následující době. Efektivně tím ČNB snížila objem peněz, které komerčním bankám úročí, a začala tak snižovat atraktivitu ukládání hotovosti.

Last minute: pozvánka na investiční konferenci WOOD & Co. V Portu se nám podařilo získat limitovaný počet 40 vstupenek na investiční konferenci naší mateřské společnosti v pražském Rudolfinu, která proběhne v úterý 3.10. od 17:00. O tyto vstupenky se chceme s nerychlejšími z vás podělit. 

Celým večerem vás provede ekonomická redaktorka a novinářka Michala Hergetová. V rámci konference bude také vystupovat portfolio manažer realitních fondů Jiří Hrbáček, který také stojí za realitním fondem, do kterého můžete investovat na platformě OpPORTUnity. Pokud máte o účast na konferenci zájem, vyplňte tento krátký formulář a my vás budeme v pondělí kontaktovat.


Pěkný víkend!


Nově na Portu: Pravidelné převody 

Nově můžete nastavit pravidelný převod peněz z Peněženky nebo z Investiční rezervy do vašich ostatních investic, a tím ještě efektivněji řídit zhodnocování financí.

ejít na článek


Výhody pasivního investování #2: Vyšší výkonnost

Výkonnost pasivního investování bývá v drtivé většině případů vyšší než v případě aktivně spravovaného portfolia.

Přejít na článek


Peníze na kratší a delší dobu. Pracujete s nimi správně?

Slyšeli jste už o tom, že byste své úspory a volné peníze měli rozdělovat podle doby, kdy je budete potřebovat a podle toho je ukládat na to správné místo?

Přejít na článek


FinTech review – Atom Bank bude měřit dopad hypotečního portfolia na klima a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 

Přejít na článek


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Top 3 podle Martina Stuchlíka

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top