Search
Close this search box.

#305 – Padá zlato, něco si přejte

Začátek října s sebou zlepšení nálady na akciové trhy nepřinesl, a ty nejvýznamnější indexy tak za uplynulý týden ztrácejí. Americký index S&P 500 klesl o 1,3 %, zatímco technologický Nasdaq Composite skončil o něco lépe (-0,6 %). Nálada se nezlepšila ani v Evropě a Euro Stoxx 50 se propadl o 1,3 %. Zápornou bilanci nezachránila ani Asie, japonský index Nikkei 225 klesl o 2,6 % a čínský Hang Seng o 1,8 %. 

Trh práce slábne? V USA se podle středeční zprávy ADP v září prudce snížil růst mezd v soukromém sektoru, což může značit uvolňující se trh práce. Společnost uvedla, že v září došlo k nárůstu počtu pracovních míst o 89 tisíc, což je oproti srpnovým 180 tisícům výrazně méně. Možná ještě důležitější je, že zpráva poskytuje určitou známku toho, že historicky napjatý trh práce by se mohl uvolnit a dát Fedu podnět k tomu, aby přestal zvyšovat úrokové sazby, což by byl pozitivní signál pro akciové trhy.

Pryč z Číny. Světové zahraniční fondy pokračují ve snižování svých investic do čínských akcií. Průměrná investice těchto fondů se podle banky Morgan Stanley v září propadla na nejnižší úrovně od roku 2020. Důvodem jsou napjaté vztahy s USA. Z Číny ale začínají prchat nejen fondy, ale i drobní investoři. Nenaplnily se totiž naděje, že tamní hospodářství prudce ožije po skončení velice přísných protiepidemických opatření.

Padá zlato, něco si přejte. Cena zlata sestoupila na nejnižší úroveň za téměř 7 měsíců a blíží se k hranici 1 800 USD (zhruba 42 000) Kč za troyskou unci (31,1 gramu). Cenu žlutého kovu tlačí dolů očekávání, že úrokové sazby zůstanou po delší dobu na vyšších úrovních. Vysoké úrokové sazby jsou pro cenu zlata nepříznivé, protože prohlubují jeho nevýhodu proti investicím přinášejícím úroky, jako jsou například dluhopisy.

Navštívila ropa Disneyland? Cena ropy se chová jako na horské dráze v zábavním parku. Od června do minulého týdne vzrostla o třetinu, aby v předchozím týdnu klesla o 10 %. Investoři se chytají za hlavu při prognózách počítajících s omezením produkce ze strany OPEC+ na jedné straně, a slabší poptávkou v důsledku pomalejšího hospodářského růstu na straně druhé.

Německo potřebuje reformy. Podle výkonné ředitelky Mezinárodního měnového fondu Kristaliny Georgievové potřebuje Německo vzhledem k současným globálním hospodářským problémům strukturální reformy. Zaměřit se má hlavně na automobilový průmysl. MMF předpovídá německé ekonomice v letošním roce mírnou recesi (0,4 %), ale je přesvědčen, že se z ní země dostane, jakmile se zmírní cenový šok a inflace způsobené cenami energií.

Sám, bez domova a chudý. Ve Spojených státech klesl index dostupnosti bydlení od roku 2021 téměř o polovinu. V USA je tak bydlení méně dostupné než v době realitní bubliny, která vedla k finanční krizi v letech 2007 a 2008. Pokles dostupnosti bydlení je způsoben růstem cen nemovitostí, ale také vyššími úrokovými sazbami hypoték. Například sazba 30leté fixované hypotéky aktuálně dosahuje 7,5 %. Co na to Kevin, bude opět trávit Vánoce v Central Parku?

Taylor Swift ekonomie. Ekonomický růst USA zůstává překvapivě silný navzdory vysokým úrokovým sazbám. Pomáhá mu zejména výrazná spotřeba, protože Američané utrácejí peníze od cestování až po Eras Tour zpěvačky Taylor Swift. Turné má vydělat jen v USA 2,2 miliardy USD, což je nejvíce v historii. Spojeným státům tak ekonomicky pomáhá mentalita YOLO (žiješ jen jednou), Taylor Swift, Barbie a podobné fenomény současnosti.

Nezaplatíme. Alespoň prozatím. Provozovatel coworkingů WeWork nezaplatí dvě sady plateb úroků v celkové výši více než 95 milionů USD. Firma uvedla, že má na zaplacení úroků 30 dní, než jí hrozí sankce. Dodala, že potřebnou hotovost k dispozici má a zaplatit „se tak může v budoucnu rozhodnout“. Akcionáře firmy to ale moc nepotěšilo a akcie firmy se následující den propadly o 20 %.

Vraťte nám pandy. Čína chce stáhnout své pandy z USA a Velké Británie, což by mohlo vážně poškodit tamní zoologické zahrady. Právě pandy jsou totiž pro návštěvníky lákadlem. Jedná se o symbolický krok Číny, který ukazuje, jak se obchodní válka mezi Západem a donedávna nejlidnatější zemí světa dále stupňuje. My zakazujeme vývoz pokročilých čipů a Čína zakazuje pandy.

Zaplatíme si za Facebook? Společnost Meta provozující několik sociálních platforem možná pro evropské uživatele zavede poplatek, pokud si nebudou chtít zobrazovat reklamy. Mohl by činit 10 eur měsíčně a princip by byl stejný jako u Netflixu. Návrh je pokusem Mety vyhovět předpisům EU, které mohou omezit možnost společnosti přizpůsobovat reklamy uživatelům bez jejich souhlasu. To jsme tu ještě neměli.

Elonův krok vedle. Koupě společnosti X, dříve Twitteru, se ukazuje jako Muskův nevydařený přešlapPříjmy z reklamy v USA na této sociální síti se totiž od října 2022 propadají. Meziročně mají klesnout nejméně o polovinu. Nejbohatší muž sluneční soustavy se možná trochu přepočítal a možná je název X vlastně symbolem toho, jak svůj „lukrativní“ nákup vnímá.

Maloobchodní tržby zklamaly. Meziroční pokles maloobchodních tržeb v Česku v srpnu zrychlil na 2,8 % z červencových 2,1 %. Pokles se sice čekal, ale mírnější (1,9 %). Podle ČSÚ byl vyšší pokles způsoben nižším prodejem nepotravinářského zboží a potravin. Naopak růst tržeb si od letošního března udržel prodej pohonných hmot. Pokles maloobchodních tržeb může být jedním z argumentů pro nižší úrokové sazby ve chvíli, kdy bude jasné, že inflace míří do nižších jednociferných pater.

Schodek rozpočtu klesl. Schodek státního rozpočtu se v září snížil na 180,7 miliardy Kč ze srpnových 194,6 miliardy Kč. Saldo se tak zlepšilo už čtvrtý měsíc v řadě. Tomu v září přispělo zejména inkaso daně z neočekávaných zisků, tzv. windfall tax. Na její první splátce stát vybral 25,65 miliardy Kč. Schodek za tři čtvrtletí je nejnižší od začátku pandemie, zároveň ale čtvrtý nejhlubší v dějinách Česka. Loni byl deficit na konci září 270,9 miliardy Kč.

Polské dárečky. Na čerpací stanici Benzina v Karviné se na začátku týdne objevil nebývalý úkaz. Benzin nafta tam najednou stála o 8 Kč méně než předchozí den, a to 32,90 Kč za litr. Proč se to stalo? Údajně kvůli nedostatku pohonných hmot u některých čerpacích stanic značky Orlen (vlastník Benziny) na polské straně hranic, kam hojně jezdí tankovat právě motoristé z Česka. Právě proto nejspíš Orlen snížil ceny paliva na svých stanicích na české straně česko-polského příhraničí. Již po pár hodinách ale byly ceny zpět na předešlých úrovních.

Ztráta 400 milionů. Česká společnost Saunia, provozující wellness centra po celé republice, podle zatím posledních známých výsledků během druhého pololetí roku 2021 a první poloviny roku 2022 prodělala rekordních bezmála 127 milionů korun. Nahromaděná ztráta se tak má blížit půl miliardě Kč. Chybějící peníze firma shání prodejem dluhopisů drobným investorům, které láká reklamou na sociálních sítích. 

Před nákupem dluhopisů této společnosti nebo jí podobných vás varujeme. Ani dvouciferný výnos, který podobné korporátní dluhopisy často nabízejí, nevyváží to ohromné riziko, že přijdete o všechny peníze, jakmile společnost zkrachuje. Investice do dluhopisů dávají smysl – ale jen pokud vybíráte dluhopisy od solidních vydavatelů nebo investujete do dluhopisových ETF, které značně diverzifikují riziko.


Co nového v Portu?

Vyplatí se přesun z Investiční rezervy do Portu portfolií? Na tuto a další otázky odpovídal Radim Krejčí, zakladatel Portu, v rozhovoru na našem Magazínu. Dozvíte se, jak naši klienti k Investiční rezervě přistupují a na základě čeho se rozhodovat, zda nadešel ten pravý čas přesunout peníze do dlouhodobých investic.

Pravidelné převody se těší oblibě. Za první týden od spuštění nové funkcionality evidujeme stovky pravidelných převodů, díky kterým převádí klienti Portu prostředky z Investiční rezervy a Peněženky do svých investic zcela automaticky. Pravidelný převod si můžete vytvořit v sekci Transakce a peníze po přihlášení.

Pěkný víkend!


Vyplatí se přesun financí z Investiční rezervy do Portu portfolií? Rozhovor s Radimem Krejčím

Přišel teď vhodný čas k přesunu peněz z Investiční rezervy do Portu portfolií?

ejít na článek


studium-2

I bez školného vyjde vysokoškolské studium na půl milionu. Jak se na něj finančně připravit?

Studium na vysoké škole je pro mnoho lidí velmi důležitou součástí života. Jak se na něj připravit?

Přejít na článek


FinTech review – ECB experimentuje s AI ve stylu ChatGPT a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

holka s nákupem

Trpělivost přináší peníze

Lidská mysl je příliš složitá a rozmanitá na to, aby se dala popsat (byť sebesložitějším) ekonomickým modelem. Ačkoliv