Prvotní reakce trhů na nejvážnější útok na Izrael za posledních 50 let byla logická. Cena ropy první obchodní den po konfliktu zpočátku vzrostla přibližně o 4 %, zlata o 1 % a akcie pár procent odepsaly. Výkyv však neměl dlouhého trvání. Katastrofa pro miliony lidí ve výsledku neměla ani zdaleka takový dopad jako třeba nově zveřejněná makrodata ohledně inflace, sazeb či trhu práce. Většina předních světových akciových indexů od začátku týdne dokonce silně vzrostla.
Americký S&P 500 přidává 1,4 %, technologický Nasdaq Composite 1,2 %. V plusu nakonec zakončuje týden i Euro Stoxx 50 (+0,8 %). Japonský Nikkei 225 je oproti minulému týdnu výše o úctyhodných 4,2 %. Dařilo se ale i čínskému indexu Hang Seng (+1,9 %), u kterého jsme v posledních měsících znali jen pohyb směrem dolů.
Americká inflace přešlapuje. Meziroční inflace ve Spojených státech dosáhla v září na 3,7 %, stejně jako v předchozím měsíci. Analytici očekávali drobný pokles na 3,6 %. V USA zatím nad vyšší inflací vyhráno nemají a roste tak pravděpodobnost, že americká centrální banka (Fed) by mohla znovu zvýšit úrokové sazby. Snižování je, zdá se, vyloučeno.
Zvýší Fed sazby? Inflace v USA ukázala, že další zvýšení sazeb je stále ve hře. Začátkem týdne ale prezident atlantské divize Fedu naznačil, že by tomu tak nemuselo být. Podle R. W. Bostice je měnová politika dostatečně restriktivní a velká část dopadů dosavadního zvyšování sazeb Fedu zřejmě teprve přijde. Kdo se zvýšením sazeb nepočítá, jsou analytici. Konkrétně více než dvě třetiny z nich čekají ponechání sazeb na současné úrovni a třetina analytiků předpokládá jejich navýšení o 0,25 p. b.
Říjen – čas vzestupu ze dna. Zatímco září je pro akcie historicky nejhorším měsícem, v říjnu se většinou odrážejí ode dna. 7 z 18 medvědích trhů skončilo právě v říjnu. Protože historie má tendenci se opakovat, nezlobili bychom se, kdyby tomu tak bylo i tentokrát.
Messi, Maradona a inflace. Tyto tři věci symbolizují Argentinu více než cokoliv jiného. Zářijová inflace v Argentině vzrostla na 138 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1991. Argentinská centrální banka v reakci na to zvýšila klíčovou úrokovou sazbu o 15 p. b. na 133 %, což však ekonomickou situaci Argentinců ještě zhorší. Už nyní žije 40 % argentinské populace pod hranicí chudoby.
Levnější potraviny? Světový index potravin klesl na nejnižší úroveň za více než dva roky. To je dobrá zpráva, protože se tím zmírňují inflační tlaky. Ještě lepší by bylo, kdyby se to ve velkém projevilo i v obchodech. Meziměsíčně už ceny některých potravin klesají, velké změny se ale zatím nekonají.
Jak domácnosti šetří? Nejvíc ze svých výplat dokáží ušetřit domácnosti v eurozóně, a to 6 %. Před nástupem inflace to bylo až 12 %. Ve Spojených státech byly rodiny tehdy schopny uspořit necelých 14 %, zatímco dnes pouze 4 %. Z velkých vyspělých zemí jsou nejméně schopní spořit Britové, a to pouze 2 %. Britská ekonomika se už od Brexitu potácí v problémech, tamní malé úspory domácností jsou dalším dílem do skládačky.
Evropský ChatGPT začíná. Francouzský startup Mistral překvapil, když po pouhých 4 měsících představil vlastní AI jazykový model. Mistral je zajímavý tím, že je k dispozici pod velmi svobodnou licencí. Model lze využít pro vývoj dalších systémů pouze pod podmínkou uvedení autora.
Birkenstock zaškobrtl. Německý výrobce obuvi Birkenstock si vstup na americkou burzu představoval asi trochu jinak. Akcie se první den po vstupu na burzu obchodovaly na ceně 41 USD, tedy o 11 % níže, než jaká byla cena v primární veřejné nabídce akcií (IPO), která firmě přinesla 1,5 miliardy USD. Momentálně se akcie obchodují za cenu 37,6 USD za kus. Po Armu či Instacartu se jedná o další významnou společnost, která v posledních týdnech na burzu vstoupila. I přes její 250letou existenci jsou ale investoři obezřetní.
Giganti pozor. Švédský technologický startup Klarna chce vyzrát na americké technologické giganty vlastním nástrojem pro rozpoznávání obrázků s umělou inteligencí. Ten pomáhá lidem najít produkty, které chtějí koupit. Nová funkce umožní uživatelům namířit telefon na kus oblečení nebo elektroniku a najít podobné položky přímo v aplikaci. Nástroj je trénován na základě dat ze služby PriceRunner, kterou Klarna za téměř 1 miliardu USD koupila.
Druhé Silicon Valley. Věděli jste, že v Izraeli je hned po Silicon Valley druhá největší koncentrace technologických firem na světě? Pětinu izraelské ekonomiky tvoří právě software, výroba čipů a další hi-tech produkty. Technologické giganty možná kvůli válce čekají potíže a začínají se na ně připravovat. Nvidia byla například nucena kompletně zrušit plánovanou konferenci o umělé inteligenci, která měla příští týden začít v Tel Avivu.
Dotace fosilům. Podle výpočtů Mezinárodního měnového fondu získali producenti fosilních paliv na přímých i nepřímých dotacích v roce 2022 7 bilionů USD. To je o 18 % více než v roce předchozím. Za výrazným nárůstem má stát válka na Ukrajině a s ní spojený nárůst cen energií. Zdá se, že zelená energie není jediná, kdo se těší z finanční podpory.
Louis Vuitton? Ne, díky. Index luxusu STOXX Europe Luxury 10 od konce března vymazal přibližně 15 % ceny. Hodnota společností v něm obsažených se smrskla o 175 miliard USD. Poptávka oslabila jak v Evropě, tak v USA, ale společnosti pociťují ekonomické potíže třeba i v Číně. Luxusní sektor dlouho úspěšně odolával inflaci, ale zdá se, že i na psa nakonec došel mráz. Horší podmínky v luxusním sektoru potvrdil jeho výstavní klenot, skupina LVMH, jejíž akcie od středečního zveřejnění výsledků klesají o 8 %, a to i přesto, že tržby vzrostly.
Nobelovka za ekonomii pro ženy. Američanka Goldinová ve svém výzkumu ukázala, že procento pracujících žen se v průběhu 19. století snižovalo, aby následně v 20. století opět rostlo. Její prací se teď bude zabývat celý svět, protože získala letošní Nobelovu cenu za ekonomii. Goldinová mimo jiné dokazuje, že pokud ženy nemají stejnou možnost účastnit se trhu práce, nebo se ho účastní za nerovných podmínek, dochází k plýtvání pracovní silou a odbornými znalostmi.
Ani Bitcoin už není to, co býval. Poslední roky s příchodem pandemie, vysoké inflace a válečných konfliktů mění vše, co známe a ani Bitcoin není výjimkou. Nejznámější kryptoměnu známe jako typ investice, která je velmi kolísavá, ale v roce 2023 už ani to neplatilo. Jeho denní změny jsou nejnižší za poslední roky a dokonce ani jednou nepřekročily 10 %.
Česká inflace klesá. Meziroční míra inflace se v ČR v září oproti předchozímu měsíci snížila o 1,6 procentního bodu na 6,9 %. Meziměsíčně klesly spotřebitelské ceny v září o 0,7 %. S končící letní sezónou výrazně klesly ceny dovolených, zlevnila i většina potravin a nealkoholických nápojů. Klesající inflace vytváří tlak na ČNB, aby snížila své úrokové sazby. Vyhráno ještě není, ale pokud se nic nepokazí, na začátku příštího roku klesne meziroční inflace velmi blízko 2% inflačnímu cíli.
Rekordní zakázka. Plzeňská Škoda group, výrobce vozidel pro veřejnou dopravu, vyrobí pro Uzbekistán 30 nových elektrických vlaků za téměř 8 miliard CZK. Rekordní kontrakt podepsalo v Plzni vedení strojíren s uzbeckým premiérem. Firma už tyto vlaky vyrábí pro Lotyšsko a Estonsko. Výroba vozů začne příští rok.
Co nového v Portu?
Tentokrát pro vás máme připraveny zajímavé novinky z naší platformy Portu Gallery. Jsme moc rádi, že si webové stránky naší online investiční galerie prošly kompletním redesignem. Stránky Gallery vám navíc doporučujeme bedlivě sledovat, příští týden totiž odhalíme historicky největší úpis. Prozradíme pouze, že se máte rozhodně na co těšit. Pokud si nový úpis nechcete nechat ujít, doporučujeme sledovat sociální sítě a přihlásit se k odběru Portu Gallery newsletteru.
Portu Gallery dostala ke 4. narozeninám nový web a chystá unikátní úpis
Platforma se od prvního úpisu v roce 2019 značně posunula, přilákala tisíce uživatelů a úspěšně se vyvíjí dál.
Představení společnosti BlackRock: V srdci finančního světa
Tentokrát jsme se podívali na společnost BlackRock. Ta leží přímo v srdci finančního světa.
FinTech review – Španělské banky testují digitální euro a další FinTech novinky
Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.