Search
Close this search box.

#307 – Čas rozvážne vykročit dál

Inflace je v USA stále hlavním tématem. Vyjádřil se k ní i šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell, který tvrdí, že je stále na nepřijatelné úrovni. Ve svém projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku také poukázal na stále silnou americkou ekonomiku a přetrvávající napjaté podmínky na trhu práce. Pokud se i v příštích makrodatech ukáže síla ekonomiky USA, může to podle Powella vést k dalšímu zpřísňování měnové politiky. To znervóznilo trhy.

Americký S&P 500 za uplynulých 7 dní odepsal 1,7 %, zatímco Nasdaq Composite ztratil 2,3 %. Nedařilo se ani evropskému Euro Stoxx 50 (-2,4 %), japonskému Nikkei 225 (-3,3 %) a čínskému indexu Hang Seng (-3,6 %).

ECB vs. sazby. V eurozóně by se úrokové sazby neměly snížit dříve než v září 2024. Analytici ještě donedávna počítali se snižováním už v první polovině roku. Boj s inflací ale pokračuje a nepomáhá mu ani nový konflikt mezi teroristy z Hamásu a Izraelem. Momentálně je inflace v eurozóně na úrovni 4,3 %.

Výnos dluhopisů nejvýše od 2007. Výnos desetiletého amerického státního dluhopisu se přehoupl přes 5 %, čímž překonal lokální maxima ze začátku měsíce. Jejich ceny, které se pohybují v opačném směru, tak přirozeně padají. Nákupem 10letého státního dluhopisu USA tak dnes investoři mohou počítat s přibližně 50% návratností za 10 let. Solidní konkurence pro ostatní třídy aktiv včetně akcií a další důvod pro diverzifikaci portfolia.

Výsledková sezóna v plném proudu. Wall Street je opět v pozoru, protože společnosti oznamují svoje čísla za třetí kvartál. Nejsledovanějšími tento týden byly Netflix a Tesla. Streamovací gigant potěšil největším přírůstkem předplatitelů za poslední roky, čemuž pomohlo omezení sdílení účtů. Tesla doplatila na snížení cen nižším ziskem. Akcie Netflixu si připsaly 17 %, zatímco Tesla za posledních 5 dní ztratila 15 %.

Magická sedmička. Sedm společností s největší tržní kapitalizací v USA tvoří rekordních  téměř 30 % indexu S&P 500. Nejedná se o nikoho jiného než Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidii, Metu a Teslu. Zbylých 493 společností tak tvoří zbylých 70 %. Tento nepoměr byl v indexu vždy. Nyní je však nejvyšší v historii.

Poláci míří na západ. Seskupení V4 vymění jednoho „zlobivce“ za druhého – Slovensko za Polsko. Náš severní soused tak bude více proevropský, přestože zvítězila dosavadní vládní strana PiS. Ta však pravděpodobně nebude mít s kým sestavit vládu. Investoři mají z výsledků radost. Polské akcie posílily stejně jako zlotý.

Hop nebo trop. Světoví ekonomové dávají už „jen“ 50% šanci tomu, že americká ekonomika v následujících 12 měsících skončí v recesiPravděpodobnost hospodářské krize v USA prudce stoupla v důsledku rostoucích úrokových sazeb. V posledních týdnech se však konečně začíná přemýšlet nad tím, kdy se sazby začnou snižovat. To ovlivnilo i názory ekonomů, kteří snížili pravděpodobnost recese na 48 %.

Čipová válka eskaluje. Americká vláda zavedla vůči Číně nová omezení vývozu čipů a zařízení na jejich výrobu. USA zavedly sankce na čipy, jejichž cílem bylo omezit schopnost Číny vyvíjet pokročilou umělou inteligenci už před rokem. Tyto sankce však měly mezery, které umožnily čínským firmám pokračovat v nákupu a výrobě čipů používaných k tréninku některých z nejpokročilejších algoritmů umělé inteligence na světě. V reakci na to například akcie Nvidie od začátku týdne klesly o více než 10 %.

Na Sicílii autem. Itálie vyčlení 12 miliard eur na výstavbu mostu mezi pevninou a Sicílií. Oživuje tak projekt, který se zdál být před deseti lety definitivně opuštěn. Most by měl být dlouhý přibližně pět kilometrů. Jeho střední rozpětí má měřit 3,3 kilometru, čímž by překonal stávající rekordní rozpětí mostu 1915 Çanakkale přes průliv Dardanely v Turecku, které činí 2,02 km.

Po 2 letech hotovo. Activision Blizzard je nyní stoprocentně vlastněn společností Microsoft. Firma Billa Gatese dokončila převzetí výrobce hry Call of Duty za částku 69 miliard USD, což je největší transakce v historii herního průmyslu. Celý proces začal už před dvěma lety, zdržely ho ale protesty výrobce PlayStationů společnosti Sony. 

Country Garden v problémech. Největší soukromý čínský developer se stal pravděpodobně posledním realitním gigantem, který řádně nesplácí své zahraniční dluhy. Jedná se o dluh 11 miliard USD a dalších 6 miliard USD má v zahraničních půjčkách. Jeho selhání by tak znamenalo jednu z největších restrukturalizací podnikového dluhu v zemi. Problémy na čínském trhu s nemovitostmi mají velký dopad, protože tento sektor představuje třetinu ekonomiky.

Zmizí X z EU? Elon Musk zvažuje ukončit fungování sociální sítě X (dříve Twitter) v Evropské unii, a to kvůli unijním nárokům na provozovatele podobných platforem ohledně jejich obsahu. Miliardář to ale následně popřel. Muskovi prý vadí nařízení EU o digitálních službách, které Brusel přijal v srpnu. Nová směrnice stanovuje určitá pravidla pro omezování nenávistného nebo škodlivého obsahu.

Slovensko, internetová špička. Podle serveru cable.co.uk rychlosti širokopásmového připojení vévodí Taiwan s průměrnou rychlostí stahování 153,51 Mb/s, mírně před druhou Francií. Taiwan se v tomto žebříčku umístil na prvním místě i v loňském roce. Tehdy byla průměrná rychlost 135,88 Mb/s mnohem nižší, což je důkazem rychlého pokroku. Zaujalo ale i Slovensko, které se umístilo na 4. místě.

Čas rozvážně vykročit dál. Tak reagoval guvernér ČNB Aleš Michl na poslední vývoj inflace v ČR, která v září klesla na 6,9 %. Myslel tím to, že centrální bankéři stojí před snížením hlavní úrokové sazby. Podle jeho slov se totiž daří tlumit růst cen v ekonomice. Ve hře je tak možnost, že by sazba mohla klesnout ještě letos. Stalo by se tak po téměř roce a půl, kdy se drží na sedmi procentech. Zároveň by šlo o první uvolnění měnové politiky po čtyřech letech.


Co nového v Portu?

Už v úterý 24. října odhalíme na webu mujmucha.cz unikátní investiční příležitost. Do ní budete moci investovat už od 28. října na naší platformě Portu Gallery. Vaše portfolio díky tomu budete moci obohatit o část národní historie.


5 kroků, jak si úspěšně sestavit finanční plán

Začít s finančním plánem je jednou z nejlepších a nejzákladnějších věcí, které byste měli udělat.

Přejít na článek


Nejvzácnější známky světa za stovky milionů korun po dvou letech opět v Praze!

Ve dnech 28. 10. 2023 – 5. 11. 2023 proběhne v Obecním domě v Praze výstava Poklady světové filatelie II.

Přejít na článek


FinTech review – Způsobí AI příští finanční krizi a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

bitcoin-etf-crypto-nl

#5 – Nahoru a dolu

Vítejte u čtení dalšího Crypto newsletteru. Přinášíme vám shrnutí toho nejdůležitějšího, co se za poslední

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #1: Lednový přehled

První díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady! Analytický tým investiční platformy Portu ve složení Lukáš Raška, Marek Pokorný a Marek Malina vám budou každý měsíc přinášet shrnutí toho nejdůležitějšího.

8 tipů, jak být dobrý investor

Jak být dobrý investor? Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Každý si vybírá různou cestu k zhodnocení svých peněz,