Search
Close this search box.

#309 – Sazby zůstávají, trhy rostou

Fed ani ECB podle očekávání sazby nezvýšily a trhům se to zalíbilo. Hlavní americký index S&P 500 za uplynulý týden přidal 5,8 %, Nasdaq Composite dokonce 6,3 %. Dařilo se ale i ostatním indexům. Euro Stoxx 50 vzrostl o 4,4 %, Nikkei 225 o 3,1 % a čínský Hang Seng je výše o 1,53 %.

Sazby nezměněny. Americká centrální banka ve středu podle očekávání podruhé v řadě ponechala úrokové sazby beze změny v pásmu 5,25-5,50 %. Šéf Fedu Powell uvedl, že si je vědom dopadu vysokých sazeb na ekonomiku a centrální bankéři naznačili, že i když inflace zpomaluje, tak jsou v případě potřeby připraveni sazby znova zvýšit. Trh si ale tento vzkaz přebral tak, že Fed má v tomto cyklu z pohledu sazeb hotovo a akcie zareagovaly růstem.

Eurozóna nad propastí. Míra inflace v eurozóně v říjnu klesla na 2,9 % ze zářijových 4,3 %, což je větší pokles, než se očekávalo. Jádrová inflace klesla na 4,2 %. Uvedl to v rychlém odhadu unijní statistický úřad Eurostat. Nejvyšší růst cen mezi zeměmi eurozóny nadále vykazuje Slovensko, a to 7,8 %. Rychlý pokles růstu cen byl také signálem pro ECB, která se rozhodla ponechat úrokové sazby na úrovni 4,5 % a nepředpokládá jejich další zvyšování. Ekonomika eurozóny totiž ve 3. čtvrtletí oproti předchozímu čtvrtletí poklesla o 0,1 % a brzy by tak mohla sklouznout do recese.

Čas na korekci. Minulý pátek vstoupil index S&P 500 do teritoria korekce, když klesl o více než 10 % od svého červencového maxima a o 14 % od vrcholu v prosinci 2021. Ano, akcie klesly. Z historického pohledu se ale nejedná o nic velkého. Například při dotcom bublině klesly oproti svým maximům o 49 %, v březnu 2009 oproti svým maximům v říjnu 2007 dokonce o 57 %. Akciové trhy jsou ale dynamické, což dokazuje, že za poslední týden S&P 500 přidal 5,8 %.

Pokles v říjnu, růst do konce roku. Když index S&P 500 v říjnu klesne, ale od začátku roku si udrží kladný výkon, tak historické trendy naznačují, že poslední dva měsíce roku má tendenci vykazovat pozitivní výnosy. Historické výnosy sice nikdy nejsou zárukou výnosů budoucích, ale minimálně první listopadové dny naznačují, že by to tak být mohlo. Tak uvidíme. 

Bezpečný přístav je zpět. Zlato ještě začátkem října pokračovalo v poklesu a zdaleka tak nedrželo krok s inflací. Aktuálně ale cena zlata opět prolomila hranici 2 000 USD za troyskou unci a vzrostla na 5měsíční maximum. Jedná se zejména o důsledek války mezi Hamásem a Izraelem. Přesně v těchto časech se investoři více uchylují ke konzervativnějším investicím. I když se zlatu momentálně daří, stále by však mělo sloužit pouze jako jakýsi diverzifikační prvek s nižším zastoupením v rámci celého portfolia.

15 let Bitcoinu. Před 15 lety publikoval Satoshi Nakamoto Bitcoin white paper, který odstartoval rozvoj kryptoměn. Kryptoměny jsou v této chvíli zakázány asi v desítce zemí, přesto (nebo možná právě proto) s nimi má na celém světě nějakou zkušenost přes 420 milionů lidí, tedy asi 5 % populace. Tržní hodnota kryptoměnového trhu za patnáct let vzrostla z nuly na současných asi 1,28 bilionu dolarů, zdaleka největšímu zájmu se však stále těší Bitcoin. A zdá se, že zájem stále roste, Bitcoin si za poslední měsíc připsal přes 25 %.

Kakao střídá pomerančový džus. Cena pomerančového džusu na komoditních trzích vzrostla na 4 USD za libru (0,45 kg), což je nejvyšší cena za 57 let. Od začátku roku se zvýšila již o 90 % kvůli slabé úrodě v USA, Mexiku a především v Brazílii, která se na celosvětovém obchodu podílí třemi čtvrtinami. Minulý týden dosáhla cena kakaa 44letého maxima. Po sladkostech si tak připlatíme i za džusy.

Sociální sítě bez reklam? Společnost Meta evropským uživatelům nově umožní využívat její sociální sítě Facebook a Instagram bez zobrazování jakýchkoli reklam. Za novou službu si ale zájemci budou muset zaplatit. Firma zároveň podotkla, že pro ty, kteří si ponechají reklamy zapnuté, zůstanou obě služby zdarma. Za obsah bez reklam zaplatíte 9,99 nebo 12,99 eur měsíčně v závislosti na tom, zda si službu aktivujete na webu nebo prostřednictvím iOS a Android.

Už máte svůj online životopis? Počet uživatelů profesní sítě LinkedIn vlastněné Microsoftem přesáhl miliardu. Přibližně 80 % nových členů se zaregistrovalo ze zemí mimo USA. Uživatelé této sociální sítě mají profil podobný životopisu s údaji o svém vzdělání, pracovních zkušenostech a odborných dovednostech. Síť lze využívat bezplatně, společnost ale nabízí i předplatné od 30 USD měsíčně. Mimochodem, na LinkedInu můžete sledovat i naši platformu Portu

Našel PayPal dno? Akcie platebního giganta po zveřejnění čtvrtletních výsledků vzrostly o 6,6 %. PayPal zvýšil celoroční výhled zisku, což dává naději, že jeho akcie se konečně odrazily ode dna. Od své nejvyšší hodnoty v roce 2021 tehdejší oblíbenec Wall Street klesl o 83 % kvůli rostoucí konkurenci, makroekonomickým problémům, ale i nižším transakčním maržím. Neprospělo mu ani opadnutí pandemie, kdy těžil z velkého počtu online transakcí.

Rekordní iPhony. Apple zaznamenal z hlediska příjmů z prodeje iPhonů rekordní čtvrtletí, kdy vygenerovaly 43,8 miliardy USD. Naproti tomu tržby v kategoriích Mac, iPad a Wearables ve srovnání se stejným čtvrtletím minulého roku klesly. Akcie Apple klesají o 3 % hlavně v důsledku nejistého výhledu firmy na další čtvrtletí.

„Chceme ukázat přísnost.“ Česká národní banka na svém zasedání ponechala úrokové sazby na stávajících úrovních, klíčová sazba tak zůstává na 7 %. Bankovní rada se tak rozhodla i přes klesající inflaci a domácí ekonomiku na hraně recese. Podle ČNB je namístě striktní postoj, zejména kvůli tomu, že inflace v posledních třech měsících roku dočasně přeruší sestupný trend kvůli srovnávací základně ovlivněné cenami energií. 

Česko stále v propadu. Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu klesl HDP ČR ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 %. Meziročně se HDP propadl o 0,6 %. Mezičtvrtletní pokles byl ovlivněn zejména zahraniční poptávkou, domácí poptávka stagnovala. Meziroční pokles HDP byl negativně ovlivněn nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností, pozitivní vliv měla naopak zahraniční poptávka. Česká ekonomika tak zůstává na hraně recese a jako jediná v EU se zatím nevrátila na předcovidovou úroveň.

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery stále probíhá úpis unikátní sbírky děl Alfonse Muchy. Tuto sbírku založil slavný tenista Ivan Lendl, který na výběru děl spolupracoval s Jiřím Muchou, synem Alfonse Muchy. Pokud byste se o sbírce rádi dozvěděli více, podívejte se na rozhovor s vnukem Alfonse Muchy – Johnem Muchou. Ten vypráví o umělecké tvorbě svého dědečka a také o tom, jak jeho umění ovlivňuje umělce i v dnešní době. Rozhovor si můžete pustit zde.

Portu se umístilo na 5. místě v ESG Ratingu v kategorii Malý a střední podnik. Tento žebříček komplexního srovnání ESG aktivit, strategií a nefinančního reportingu společností přináší Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s prestižním studijním programem CEMS na VŠE. Portu bodovalo především díky pečlivé ochraně dat, kultivování investičního prostředí a vzdělávacím aktivitám. Více si můžete přečíst zde.

Hezký víkend!


Výhody pasivního investování #3: Časová úspora

Třetí díl seriálu o výhodách pasivního investování bude o tom, jakou časovou úsporu může pasivní investování přinést a čím vším se naopak aktivní investoři musí zabývat.

Přejít na článek


Do sbírky od Muchy už lidé zainvestovali přes 80 milionů korun

Původní Lendlova sbírka, kterou v posledních letech zásadně rozšířil předchozí majitel, Richard Fuxa, dnes čítá 422 artefaktů.

Přejít na článek


fintech-review-11-03-tiny

FinTech review – Banka umožní nákup tokenizovaného zlata a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Změna úpisu Portu Gallery

Jak funguje nový systém úpisů?

Portu Gallery přistupuje ke změně systému úpisů. Nový systém adresuje některé stávající nedostatky a vytváří

portu-crypto

#18 – Bitcoin stále vede

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Investice do marihuany

V posledním desetiletí nastaly velké změny co se týče legalizace marihuany. Toto kontroverzní téma bylo předmětem mnohých diskuzí,