Search
Close this search box.

#314 – Porostou akcie příští rok?

Trhy se po veleúspěšném listopadu uklidňují a většina předních indexů končí týden v červeném. Index S&P 500 za uplynulých 7 dní ztratil 0,2 %, technologický Nasdaq Composite mírně vzrostl (+ 0,1 %). Pozitivně překvapil Euro Stoxx 50, který připisuje 2,1 %. Hlouběji v záporu končí nejen japonský Nikkei 225 (- 3,4 %), ale i čínský Hang Seng (- 3 %).

Porostou akcie příští rok? Býci vzali listopad na akciových trzích útokem a výsledkem byl 9. nejlepší měsíc od roku 1990. Index S&P 500 vzrostl za jediný měsíc o celých 8,9 %. Historie navíc naznačuje, že býčí nálada by mohla převládat i v následujících měsících. Když totiž index v minulosti vzrostl o 8,9 % za jediný měsíc, vystoupal v následujícím roce v průměru o 14,5 %. Jak ale víme, historické výnosy nejsou zárukou budoucích.

momentum

Trh práce chladne. Počet nově otevřených pracovních pozic v USA v říjnu klesl na 8,7 milionu, což je nejméně od března 2021. To značí, že v souvislosti s vyššími úrokovými sazbami dochází k ochlazení náboru, který však stále zůstává zdravý. Fed opakovaně zdůrazňuje, že se trh práce musí zchladit, aby se zmírnil tlak na růst mezd, a tím i na inflaci. Pokles počtu volných pracovních míst tak snižuje pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb na posledním letošním zasedání Fedu příští týden. Současný vývoj inflace a trhu práce tak podpořil naději na „měkké přistání”.

Pryč s hotovostí. Největší světový poskytovatel ETF, společnost iShares patřící BlackRocku, předpokládá, že investoři, kteří budou v příštím roce sedět na hotovostizbytečně přijdou o výnosy. Historická data totiž ukazují, že nejlépe se zhodnotí peníze zainvestované v období před zahájením snižování sazeb. A právě toto období podle BlackRocku zažíváme nyní.

Bitcoin letí. Nejznámější kryptoměna se momentálně obchoduje za 43 tisíc USD a je nejdražší od dubna 2022. Bitcoin roste nejen díky očekávání, že sazby půjdou dolů, což hraje do karet rizikovějším aktivům, ale také kvůli spekulacím ohledně schválení spotového ETF a blížícímu se halvingu. Ten snižuje tempo, kterým Bitcoiny přibývají a v minulosti předznamenával růst kryptoměnového trhu. Do Bitcoinu samozřejmě můžete investovat i u nás, a to na Portu Crypto.

Zlatá horečka stoupá. Nejznámější cenný kov 3. prosince pokořil hranici 2 100 USD za unci. Cenu zlata žene nahoru zejména pokračující geopolitická nejistota ohledně války na Ukrajině, v Izraeli a nervozita kolem Tchaj-wanu. V časech nejistoty ho lidé nakupují a berou ho jako bezpečný přístav. To se potvrdilo i při příchodu covidu. V roce 2020, kdy investoři nevěděli, co čekat, hráli na jistotu a uložili peníze do zlata. Tehdy zlato dosáhlo maxima, které padlo až nyní. Do zlata můžete například investovat v rámci naší strategie Zlatý přístav, v ideálním případě by ale mělo tvořit pouze menší část portfolia. 

EU jako jeden stát? Bývalý prezident ECB a italský expremiér Mario Draghi by chtěl přeměnit EU na jednotný megastát. Podle jeho názoru by to vyřešilo mnoho problémů, kterým evropský blok čelí. Jeho předchozí model růstu se totiž rozpadl. Evropský trh je prý příliš malý a roztříštěný, a proto se malé společnosti často hned, jak začnou růst, stěhují do USA. Tuto myšlenku nevidíme příliš realisticky.

Řidičák v mobilu. EU se pravděpodobně v dohledné době jedním státem nestane, ale digitální řidičské průkazy jsou reálnější. Měly by platit v celé EU a usnadnily by vymáhání zahraničních pokut za dopravní přestupky. K dispozici by mohly být již v roce 2025. V Česku se mezitím od ledna dočkáme digitální občanky. Problém je, že ji úřady zatím nebudou uznávat. 

G7 vs. Rusko. Skupina sedmi nejvyspělejších ekonomik světa s platností od 1. ledna uvalila embargo na ruské diamanty. Od března se navíc mají přidat další omezení. Proč? Skupině G7 jde o to, aby Rusku co nejvíce snížila příjmy, kterými financuje válku na Ukrajině. Omezení se budou zavádět postupně a má se jednat o „robustní mechanismus ověřování a certifikace založený na sledovatelnosti“. Omezení se nebudou týkat diamantů pro průmyslové využití. V rámci tohoto kroku se očekává zdražení luxusních šperků.

Nemovitostní krize v USA. Rok 2023 byl v historii USA nejméně dostupným rokem pro koupi domů v historii. Někdo, kdo v roce 2023 vydělával mediánový příjem 78 tisíc USD ročně, by musel vynaložit 41,4 % svého výdělku za měsíční náklady na bydlení, pokud by si koupil dům s mediánovou cenou přibližně 408 tisíc USD. To je historicky nejvyšší podíl, který se zvýšil z 38,7 % v roce 2022. V oblasti osobních financí platí pravidlo, že by lidé neměli za bydlení utratit více než 30 % svých příjmů, což se však v důsledku zvýšených úrokových sazeb hypoték a cen nemovitostí stalo méně reálným, a to nejen v USA.

Dejte Elonovi lízátko. Walt Disney, Coca-Cola a Apple mohou jít… však vy víte kam. Vizionáře Elona naštvalo, že tyto společnosti přestaly inzerovat na jeho síti X (Twitter). Rozčiloval se také nad tím, že nadále inzerují na Facebooku a Instagramu. To mají být podle žaloby „nejlepší místa pro predátory, kteří obchodují s dětskou pornografií a nabízejí nezletilým sex“. Máme pocit, že Muskovi něco trochu stoupá do hlavy, snad je to jen sláva.

Teroristický insider trading. Hamás před svým útokem na Izrael vsadil na pokles cen akcií izraelských společností. Následná válka investory vyděsila a akcie pochopitelně reagovaly poklesem. Hamás tak (bohužel) na své spekulaci vydělal. Vůbec se nám to nelíbí, takto se na burze nevydělává.

AI vs. uhlíková stopa. Věděli jste, že vytvoření jednoho obrázku pomocí umělé inteligence spotřebuje přibližně stejně elektřiny jako dobití mobilu? Na to přišli vědci z Carnegie Mellon University, kteří ve své studii popisovali, jak moc přispívají ke změně klimatu současné modely umělých inteligencí. Podle vědců jsou generativní úlohy vytvářející nový obsah jako třeba obrázky energeticky (a tedy i uhlíkově) náročnější než úkoly, které mají třeba třídit data.

DPH klesne, jídlo zdraží. S takovou zprávou, která odporuje všem ekonomickým teoriím, přišli začátkem týdne zástupci obchodních řetězců. Potraviny budou od Nového roku v nové sjednocené sazbě DPH 12 %, daň tedy bude o 3 procentní body níže než v současnosti. Potraviny přesto mají zdražit, důvodem jsou podle obchodníků vysoké ceny energií, nebo zvyšování cen dopravy. Na to, proč jsou ceny v ČR výrazně vyšší než v Polsku, podle ministra zemědělství Výborného nedali obchodníci jasnou odpověď.

Přes 42 tisíc. Průměrná mzda v České republice činila ve 3. čtvrtletí tohoto roku 42 658 Kč. Spotřebitelské ceny (inflace) se ale za poslední rok zvedly o 8 %, reálně tak průměrná mzda klesla. Nejlépe jsou na tom lidé pracující v IT (77 275 Kč), nejméně si v průměru naopak vydělají pracovníci v ubytování, stravování a pohostinství (26 216 Kč).

Co nového v Portu?


I naše systémy si občas zaslouží dovolenou. V úterý 12. prosince od přibližně 21 hodin se bude konat odstávka a 1-2 hodiny se nepůjde přihlásit jak na webu, tak ani v aplikaci. Děkujeme za pochopení.

Připojte se k nám v pondělí 11. prosince od 17:30 na live webinář, který bude probíhat na našem YouTube! Podíváme se na to, čeho se nám povedlo letos v Portu dosáhnout. Představíme vám novinky, které jsme si pro vás připravili a prozradíme, co chystáme do budoucna. Dotazy můžete pokládat přes Slido zde.

Mobilní appka Portu je zase o krok dál. Nově v aplikaci naleznete žádanou sekci Peníze, ve které lze vytvářet jednorázové i pravidelné převody, případně zadávat výběry. Přibyla také záložka Dárky a výhody, ve které můžete vytvořit vánočně laděný dárkový poukaz. Pokud appku ještě nevyužíváte, stáhněte si ji na iOS a Android.

Hezký víkend!


Češi plánují nákladnější Vánoce než Slováci. Třetina Čechů chce přitom výdaje na vánoční nákupy omezit

Kolik na Vánoce plánujeme utratit v porovnání se Slováky, a co děláme s případnou odměnou od zaměstnavatele? 

Přejít na článek


umela-inteligence-investovani-tiny

Změní umělá inteligence investování?

Umělá inteligence se za poslední rok stala hitem. Může rychlý rozvoj v tomto oboru změnit investování tak, jak ho známe?

Přejít na článek


fintech-review-08-12-tiny

FinTech review – Rostoucí využívání hotovosti a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investujete udržitelně?

Udržitelnost hýbá světem. Co je udržitelné, o tom se mluví. A tak je to i s udržitelným investováním.

Portu POP-UP Gallery

Výstava Portu POP–UP! Gallery

Výstava Portu POP–UP! Gallery představí na jednom místě, a to v Galerii Harfa, vybraná díla z unikátní sbírky

Co dělat, když trhy klesají?

Prodávat, když trh klesá a vracet se zpět pouze tehdy, když se situace uklidní. To je emocionální přístup