Search
Close this search box.

#315 – Inflace šlápla na brzdu

Ty nejvýznamnější akciové indexy v uplynulém týdnu navazují na celkově vydařený letošní rok. Index S&P 500 vzrostl o 2,5 %, Nasdaq Composite si připsal 2,9 %. Dařilo se i evropským akciím, když index Euro Stoxx 50 posílil o 0,6 %. Dobrá nálada převládla i u investorů do asijských akcií, japonský Nikkei 225 je výše o 2,1 %, čínský Hang Seng zase o 2,8 %. 

Dow Jones láme rekordy. Jeden z trojice nejznámějších amerických indexů, Dow Jones, obsahující velké (zejména) industriální společnosti dosáhl nové rekordní úrovně. Index S&P 500 a Nasdaq Composite se rovněž blíží svým maximům. Optimismus investorů podporuje pozitivní makroekonomický vývoj. Americký akciový trh se tak plně zotavil z propadů, stejně jako tomu bylo vždy v historii. Pokud jste s námi investovali v období, kdy trhy klesaly, máte důvod k úsměvu.

dow-jones-s-and-p

Inflace šlápla na brzdu. Růst cen po celém světě zpomaluje poté, co centrální banky postupně zatahovaly ruční brzdu. Listopadová meziroční inflace v USA dosáhla na 3,1 % a v eurozóně na 2,4 %. Tím se obě klíčové ekonomiky přiblížily 2% cíli. Inflace slábne také v Česku. Podle ČSÚ sice činila v listopadu meziročně 7,3 %, toto číslo ale bylo značně ovlivněno tzv. Úsporným energetickým tarifem, který loni na podzim snížil ceny elektřiny a plynu. Bez jeho vlivu by inflace v Česku byla již 4,7 %.

Sazby se nezvyšují a zvyšovat se nebudou. Zasedání centrálních bank Fedu a ECB dopadlo podle očekávání investorů. Úrokové sazby zůstaly beze změny a tématem se stalo snižování sazeb. Zpomalující inflace vyvolává naději, že by ke snížení mohlo dojít v první polovině roku, což je pro finanční trhy pozitivní signál. To jste mohli pozorovat i na výkonnosti svých portfolií v posledních týdnech.

2024 jako rok dluhopisů? Do dluhopisových ETF aktuálně tečou rekordní sumy peněz. Investoři totiž očekávají, že jejich ceny půjdou příští rok nahoru spolu s tím, jak budou klesat sazby. Řada profesionálů je dokonce favorizuje před akciemi. Nejzajímavější prý budou vládní dluhopisy rozvinutých zemí a dluhopisy investičního stupně.

Indie přerostla Hongkong. Indie se stala sedmým největším akciovým trhem na světě s tržní kapitalizací téměř 4 biliony USD, čímž překonala Hongkong. Indickému akciovému trhu pomáhá optimismus ohledně vyhlídek země a potvrzení, že máme ve světě novou ekonomickou velmoc. Indický index Nifty 50 opět zaznamenal nový rekord, když od začátku roku vzrostl o 17,9 %. Naopak hongkongskému indexu Hang Seng se nedařilo, když odepsal 16,6 %.

Historická dohoda. Zástupci téměř dvou stovek zemí se na klimatické konferenci COP28 v Dubaji shodli na potřebě odklonu od fosilních paliv. Dohoda vůbec poprvé hovoří o odklonu od ropy, plynu a uhlí. Globální emise skleníkových plynů by měly stoupat maximálně do roku 2025, u některých rozvíjejících se zemí ale může vrchol přijít později. „Ruku v ruce“ s dohodou jde také otázka finanční podpory pro rozvíjející se státy nebo země nejvíce zasažené klimatickými změnami.

EU bude méně závislá. Evropský parlament schválil pravidla, která mají snížit závislost EU na dovozu klíčových surovin, zejména z Číny. Pravidla vyžadují, aby země EU do roku 2030 vyráběly desetinu své spotřeby určitých materiálů, 40 % zpracovávaly a 25 % recyklovaly. Mezi kritické suroviny patří lithium, kobalt, titan a další kovy používané v ekologických a digitálních technologiích, na které se EU zaměřuje.

Elektro táhne. Celosvětový prodej elektromobilů a plug-in hybridů vzrostl v listopadu na rekordních 1,4 milionu kusů, což představuje meziroční nárůst o 20 %. Pokud jste si mysleli, že Evropa je lídrem v elektromobilitě, protože to diktuje Brusel, budete zklamáni. Evropa se potýká se slabou poptávkou, zatímco silnou poptávku zaznamenává Severní Amerika a Čína.

Big Mac na každém kroku. McDonald’s oznámil největší expanzi ve své historii. Do roku 2027 chce zvýšit počet prodejen ze 40 na 50 tisíc, což znamená novou pobočku každé 4 a půl hodiny. Cílem je zdvojnásobit tržby na 45 miliard USD. Větší koncentrace Big Maců se v příštích letech objeví zejména v Číně, Indii, Brazílii a Japonsku. Are you lovin´ it?

Eko-kecy? Společnost Unilever čelí v Británii vyšetřování pro podezření z greenwashingu. Britský regulační úřad bude zkoumat, zda společnost Unilever, která vlastní značky jako Axe, Dove, Hellmann’s, Cif, Domestos, Magnum a desítky dalších, neuvádí spotřebitele v omyl. Inzeruje totiž své výrobky jako šetrné k životnímu prostředí, ale britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy si tím není tak jistý. Pokud se bude jednat o greenwashing, hrozí Unileveru tak tučná pokuta, že ani Cif nemusí stačit.


Co nového v Portu? 


Během posledního roku jsme pro vás na Portu představili řadu novinek a velké plány máme i pro rok následující. Všechny novinky jsme pro vás shrnuli v pondělním živém vysílání, na našem Magazínu se můžete podívat na záznam.

Z těch nejzajímavějších zpráv zmíníme spuštění nového Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Důchodový účet pro vás plánujeme spustit hned v lednu. Důležitou novinkou je, že poplatek za tento produkt bude 0,5 %. Více informací najdete na samostatné stránce, kterou jsme si pro vás připravili. 


Portu novinky

Novinky na Portu. Co chystáme v nejbližší době?

Během posledního roku jsme pro vás na Portu představili řadu novinek a velké plány máme i pro rok následující.

Přejít na článek


Portu

Portu se osamostatňuje

Portu se po více než šesti letech od svého založení odštěpuje od WOOD & Company Financial Services a stává se samostatnou společností.

Přejít na článek


fintech-review-12-15-tiny

FinTech review – Google spouští BNPL a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nejdražší vozy roku 2019

Jak všichni víme, mnoho zásadních obchodů s klasickými vozy je realizováno s pomocí aukčních domů. Po celém

rozpočet

Proč mít rozpočet a jak ho vytvořit?

Pokud se zeptáte stovky finančních poradců, co je podle nich nejdůležitější pro tvoření správných finančních rozhodnutí, většina z