Search
Close this search box.

#316 – Trhy přepisují maxima

Předposlední prosincový týden se dařilo zejména indexům v USA. S&P 500 přidává 0,6 %, zatímco technologický Nasdaq Composite je výše o 1,3 %. Zaostávala naopak Evropa a index Euro Stoxx 50 ztratil 0,5 %. Pozitivní výkonnost má japonský Nikkei 225 (+0,6 %), zatímco čínský Hang Seng naopak odepsal 2,7 %. 

Rekordní sumy v ETF. Hodnota aktiv investovaných v globálních ETF dosáhla 10,99 bilionu (skutečně bilionu) USD, což je historický rekord. Podle přední společnost ETFGI zabývající se výzkumy a trendy v ETF světě byl čistý příliv v listopadu 140,5 miliardy USD, a od začátku roku se tak zvýšil na 803,11 miliardy USD. Hodnota aktiv investovaných do burzovně obchodovatelných fondů se od začátku roku zvýšila o 18,7 %, z 9,26 bilionu USD na konci roku 2022 na současných téměř 11 bilionů USD.

Trhy přepisují maxima. Počet akcií, které dosáhly svého 52týdenního cenového maxima je nejvyšší od začátku úspěšného roku 2021. To, že se daří samotným akcím se samozřejmě pozitivně projevuje i na indexech. Americký Dow Jones, ale i německý DAX už přepsali historické rekordy a mílovými kroky se k tomu blíží i nejznámější index S&P 500. Nejvyšší úrovně 4 796,56 bodů dosáhl 6. ledna 2022. Momentálně jsme jen necelé 1 % pod ní.


Cuts vs. hikes.  Bank of America předpokládá, že v příštím roce centrální banky z celého světa sníží sazby až 152krát. Kombinace mírné inflace a ideální úrovně hospodářského růstu tak naznačuje, že centrální banky po celém světě začínají přecházet od krocení inflace k řízení hospodářského cyklu. Jednalo by se o první rok od roku 2020, kdy by bylo častější snižování než zvyšování sazeb. V letech 2021 až 2023 banky agresivně sazby zvyšovaly, a to více než 300krát.

Spotřebitelská důvěra roste. Index spotřebitelské důvěry se podle průzkumu v prosinci zvýšil na 110,7 bodů z rovných 101 bodů v předchozím měsíci a vyšplhal se tak na pětiměsíční maximum. Američané jsou optimističtější ohledně vývoje svých příjmů a situace na trhu práce. Údaje jsou příznivou zprávou pro americkou ekonomiku a přicházejí v době, kdy vrcholí vánoční nákupní sezóna.

2024 jako rok dluhopisů? Do dluhopisových ETF aktuálně tečou rekordní sumy peněz. Investoři totiž očekávají, že jejich ceny půjdou příští rok nahoru spolu s tím, jak budou klesat sazby. Řada profesionálů je dokonce favorizuje před akciemi. Nejzajímavější prý budou vládní dluhopisy rozvinutých zemí a dluhopisy investičního stupně.

Červená pro dotace na elektro. Německo se kvůli úsporám ve státním rozpočtu rozhodlo předčasně ukončit dotační program na nákup elektromobilů, který měl původně pokračovat i v příštím roce. Dotacím odzvonilo, protože ústavní soud zakázal využít 60 miliard eur převedených do klimatického fondu na podobné účely. Od zahájení programu v roce 2016 vyplatilo Německo na dotacích na nákup elektromobilů okolo 10 miliard eur.

Poplach v Apple. Apple musí v USA stopnout prodeje poslední generace populárních hodinek Apple Watch. Zájemci o nejnovější modely ve Spojených státech tak budou mít po Štědrém dni smůlu. Důvodem je dlouhotrvající patentový spor se společností Masimo, která se zaměřuje především na výrobu zdravotnických přístrojů pro monitorování pacientů. Loni ale rozšířila působnost právě v oblasti domácího audia a nositelné elektroniky zaměřené zejména na monitoring zdravotních funkcí.

Tak je to monopol? Obchod Google Play s mobilními aplikacemi pro Android  prohrál soudní spor s vývojářem her Epic Games. Google tak bude muset zaplatit pokutu 700 milionů USD. Vzhledem k tomu, že Google Play nemá žádnou konkurenci, bylo jeho postavení označeno za monopol a 30% poplatek, který si bere od vývojářů aplikací za každý prodej je prý přemrštěný. Záhadou však je, že Apple a jeho App Store, který je naopak jedinou alternativou pro iOS u soudu identický spor vyhrál.

Uber zrychluje. Alternativní taxislužba Uber míří do prestižního indexu S&P 500. Vlastnit akcie Uberu po jeho debutu na burze v roce 2019 bylo vnímáno spíše jako hazard. S ústupem pandemie pak akcie vystoupaly na maxima, ale loni opět přišlo vystřízlivění. Letos se Uberu daří a boom podpořilo hlavně očekávání, že se bude nacházet v nejznámějším světovém indexu. Proč tam tak velká společnost nebyla dříve? Před vstupem do indexu musí společnosti mimo několika dalších podmínek vykazovat i kladný výsledek hospodaření, a to se Uberu dlouho nedařilo.

Hollywoodské sbližování? Warner Bros Discovery a Paramount Global podle médií jednají o fúzi. Pokud by ke spojení došlo, ocitla be se pod jednou střechou 2 z 5 hlavních filmových studií v Hollywoodu. Warner Bros. Discovery vlastní např. filmové kanály HBO, Animal Planet, Discovery nebo CNN. Paramount naopak vlastní MTV nebo CBS. Spojením by vznikl další silný hráč, který by mohl konkurovat společnostem Netflix a Disney+ v oblasti streamování.

Ať to fouká. Dánská energetická společnost Orsted vybuduje na východním pobřeží Velké Británie největší větrnou farmu na světě. Ta má být schopná produkovat až 2,9 gigawattů elektřiny ročně, což by mělo pokrýt spotřebu pro více než 3,3 milionu britských domácností. Dánský energetický koncern má výstavbu dokončit v roce 2027.

Konec japonské ikony. Akcie japonského konglomerátu Toshiba byly ve středu po 74 letech staženy z tokijské burzy. Stalo se tak poté, co skupina investorů skoupila téměř 80 % akcií společnosti. Japonská firma se v posledních letech potýkala s několika problémy. Mezi ty klíčové patří pochybení v účetnictví, kolaps jaderné elektrárny Fukušima, prodej důležité divize čipů kvůli finančním potížím a klamání akcionářů.

Sazby budou klesat. ČNB zahajuje cyklus snižování sazeb. Ve čtvrtek podle většiny očekávání snížila úrokové sazby o 25 p. b. Klíčová 2T repo sazba, kterou ČNB reguluje množství peněz v oběhu a od které banky odvozují své úroky se snížila na 7 % na 6,75 %. ČNB ke snížení sazeb přesvědčila čísla z ekonomiky, které zapadají do její makroekonomické prognózy nebo působí protiinflačně. Inflace v listopadu navíc klesla na 7,3 % z říjnových 8,5 %. V případě příznivého vývoje bychom se na 2% inflační cíl ČNB mohli dostat během prvního pololetí příštího roku.

Co nového v Portu?

Dlouhodobý investiční produkt získal zelenou. Prezident Pavel totiž dnes podepsal zákon, kterým se mění zákony v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří, které se tak konečně stane atraktivnějším a flexibilnějším.

V Portu nyní usilovně pracujeme na přípravě Důchodového účtu (DIP), který plánujeme začít nabízet již od 5. 1.! Přečtěte si více zde.
V návaznosti na rozhodnutí České národní banky ze dne 21. 12. o snížení základní úrokové sazby z 7 % na 6,75 % dochází od pondělí 1. 1. 2024 ke snížení úročení hotovostní složky korunové Investiční rezervy o 0,25 procentního bodu. Úročená hotovost v Investiční rezervě bude nově úročena 6,25 % p.a.

Přejeme vám krásné svátky a pohodové Vánoce!


Dlouhodobý investiční produkt – Revoluce v zajištění na stáří | Jana Brodani

Co to vlastně DIP je a jaká je jeho finální podoba? To nám v rozhovoru přiblížila Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky.

Přejít na článek


Jak probíhá spolupráce mezi Portu a Air Bank? Rozhovor s Radimem Krejčím

Proč je partnerství s Air Bank úspěšné a jak ho mohou klienti naplno využít? To v rozhovoru shrnuje zakladatel Portu Radim Krejčí.

Přejít na článek


Představení společnosti Pfizer: Farmaceutická ikona na kolenou?

V našem seriálu představování společností, jejichž akcie nabízíme, jsme se tentokrát podívali na Pfizer. Jednu z nejznámějších farmaceutických firem.

Přejít na článek


FinTech review – Nové uživatele prověřuje AI a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nově na Portu: Pravidelné převody  

Nově můžete nastavit pravidelný převod peněz z Peněženky nebo z Investiční rezervy do vašich ostatních investic, a tím ještě efektivněji řídit zhodnocování financí.

šťastná holka

Lze za peníze koupit štěstí?

„Všechno, co se dá spravit penězi, je laciné,“ zní jeden z nesmrtelných citátů slavného německého spisovatele. Erich Maria

Jak si vytvořit investiční plán?

Několikrát jsme zmiňovali, jak je důležité mít investiční plán a zvolit si správnou strategii k dosažení svých cílů