Search
Close this search box.

#32 – Stůjte rovně… ve frontě na Harleye!

Rozčarování přinesl přelomový summit Trump vs Kim. Padala silná slova o odzbrojování a ekonomické spolupráci, ale formulace byly dosti vágní a bez jasných termínů. Jestli prezident Trump obdrží Nobelovu cenu míru tedy jasné není a jestli si jí zaslouží už vůbec ne.

Roztržka zemí G7 graduje uvalením odvetných cel EU na výrobky z USA. Pokud si chcete pořídit Harleye za lepší cenu, máte čas tak do července, kdy by měla cla začít platit. Že globální obchodní válka začala, je už celkem jisté – Trump odsouhlasil další balíček tarifních opatření v objemu 50 mld. USD na čínské zboží. A co na to Čína? Oplátky se pečou hned!

Následkem absence pozitivních zpráv je opětovný pokles akciových trhů v závěru týdne. Celkově je díky pondělnímu posilování bilance za posledních 7 dnů relativně dobrá, index S&P500 -0,3 %, index Euro Stoxx 50 +1,9 %. Cena ropy se stabilizovala na 65,5 USD za barel, zlato pokleslo na 1286 USD za unci.

Kryptoměny jako Bitcoin, Ethereum a Ripple propadly hned zkraje týdne o více než 11 % po zprávě o hackerském útoku na jihokorejskou burzu Coinrail. Bitcoin se tak obchoduje aktuálně na úrovni 6512 USD, s týdenní ztrátou 15 %.

Výrazně oslabilo euro. Zatímco americký Fed zvýšil úrokové sazby a optimisticky komentoval očekávaný ekonomický vývoj Spojených států, Evropská centrální banka oznámila, že úroky podrží nízko minimálně do poloviny roku 2019. Zvyšující se úrokový diferenciál mezi Evropou a USA tak tlačí euro ke slabším hodnotám. Koruna k dolaru jen během dneška oslabila z 21,75 až na 22,30 Kč za dolar.

Navzdory slibným makroekonomickým prognózám by mohl kapitálový trh oslabit. Tvrdí to například analytik Francesco Filia, který s velkou přesností předpověděl únorovou korekci. Filia identifikoval “systémovou nestabilitu v globální finanční síti” a poukázal na to, že se současní politici chovají jako “sloni v porcelánu”. Věřme, že to tak hrozné nebude.

Roboti mohou nahradit až 10 tisíc pracovních míst v investiční bance Citibank. Uplatní se zejména v provozních profesích, v průběhu 5 let mohou snížit počet provozního personálu o polovinu, řekl prezident Citi Jamie Forese deníku Financial Times.

Společnost AT&T dokončila převzetí mediální firmy Time Warner. Jde o fúzi v hodnotě 85 miliard dolarů. Investoři z toho nadšení nejsou, akcie AT&T zareagovaly poklesem o téměř 5 %.

Na START pražské burzy se chystá vstoupit Hub Ventures, skupina zaměřující se na provoz coworkingových center. Úpisem svých akcií chce získat až 90 milionů korun. START Day bude 26. června, kdy proběhne jak úpis Hub Ventures, tak se otevře obchodní okno pro dvě předchozí emise – Prabos a Fillamentum.

Ministerstvo financí plánuje, že bude znovu vydávat spořicí dluhopisy. Lidé tak dostanou možnost půjčit státu a zhodnotit volné prostředky. Výhodnost takové investice se ukáže až se zveřejněním detailů emise.

Britský deník The Independent zveřejnil článek s názvem Will a cashless society lead to chaos? zamýšlející se nad “bezhotovostní společností”. Jde o jeden z mála počinů poslední doby, které nastavují zrcadlo nekritické adoraci světa bez hotovosti. Stojí za přečtení.

Hezký víkend!


Jsme příliš optimističtí ohledně své smrti

V nedávném průzkumu mezi movitými investory se ukázalo, že lidé jsou příliš optimističtí ohledně svého věku dožití. Nejoptimističtější jsou investoři z Německa, kde dokonce 75 % dotázaných investorů věří, že se dožijí 100 let.


Bližší seznámení s indexem Nikkei 225

Nikkei 225 je cenově vážený index skládající se z 225 akciových titulů japonských společností, které jsou obchodovány na japonské burze (Tokyo Stock Exchange).


Vývoj vybraných instrumentů (8.6 – 15.6.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 771,07
-0,29%
Euro Stoxx 50
3 513,12
+1,91%
Nikkei 225
22 854,22
+0,70%
Ropa
65,56
-0,27%
EUR/CZK
25,710
-0,33%
Dow Jones
24 900,79
-1,64%
Pražská burza
1 077,42
+0,01%
Bitcoin
6 512,13
-14,83%
Zlato
1 286,50
-1,24%
USD/CZK
22,171
+1,03%

Fintech review

Hub Ventures chystá zatím největší úpis akcií na trhu Start pražské burzy. Lítačka s možností nahrání Visu, Mastercard a In Kartu Českých drah. Propad trhu s krytpoměnami o polovinu a český startup, který má ambice být Booking.com pro coworkingy.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak ušetřit peníze každý den

Vůbec nezáleží na tom, v jaké finanční situaci se člověk nachází, aby mohl začít rozumně spravovat své peníze.

Co je index?

Důležitými nástroji ke sledování vývoje trhů jsou indexy. Někomu možná přijde podstata indexu triviální, je však důležité, abychom

Nejdražší vozy roku 2019

Jak všichni víme, mnoho zásadních obchodů s klasickými vozy je realizováno s pomocí aukčních domů. Po celém světě se koná