Search
Close this search box.

#322 – Investiční gramotnost roste

Světové indexy završily přelom ledna a února na pozitivní vlně. S&P 500 přidal 0,5 %, Nasdaq Composite končí týden přesně tak, jak ho začal. Evropský Euro Stoxx 50 vzrostl o 0,5 %. Japonský Nikkei 225 je za uplynulý týden výše o 1,1 %, zatímco čínský Hang Seng opět v červeném (-2,6 %). 

Fed krotí očekávání. Americká centrální banka ve středu nepřekvapila a ponechala úrokové sazby na stávajícím rozmezí 5,25 až 5,5 %. Jedná se tak o čtvrté zasedání za sebou, kdy se sazby nepohnuly. Fed investory vrátil zpátky na zem, když uvedl, že k uvolňování měnové politiky se uchýlí, až když si bude definitivně jistý, že inflace míří ke svému 2% cíli. Analytici očekávají, že sazby Fed začne snižovat na svém zasedání v květnu. 

Inflace v eurozóně klesá. Růst spotřebitelských cen v zemích platících eurem v lednu klesl na 2,8 %. Přispěl k tomu další pokles cen energií. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, zpomalila meziročně na 3,6 %. Meziroční inflace dosáhla 5 % v Estonsku, 4,8 % v Chorvatsku a 4,3 % v Rakousku a na Slovensku. Nejnižší meziroční inflace byla v lednu ve Finsku a Itálii, v obou případech pod 1 %.

Eurozóna mimo recesi. Ekonomika eurozóny v posledním loňském čtvrtletí stagnovala. Tento výsledek pozitivně překvapil, protože panovaly obavy, že by se eurozóna mohla propadnout do recese. V předchozím čtvrtletí totiž hospodářství měnové unie dosáhlo mezikvartálního poklesu HDP o 0,1 %. Karta se v Evropě za poslední dobu obrátila, když HDP eurozóny táhly ve čtvrtém kvartálu hlavně jižní země. Německé HDP naopak kleslo o 0,3 %.

Japonská spanilá jízda. Akciový index tokijské burzy Nikkei 225 pokračuje ve vynikajícím výkonu i v roce 2024, kdy si za leden připsal už 8,2 %. Jedná se tak o jeho nejlepší start do nového roku za posledních 26 let. V minulém roce právě Nikkei 225 dokázal s výnosem 28,2 % překonat své americké, ale i evropské protějšky. Japonským akciím se daří díky slabému jenu, který zvyšuje zisky tamních exportních firem, reformám v řízení společností a přílivu zahraničních investorů. Japonské akcie jsou samozřejmě pevnou součástí Portu portfolií.

Londýnská burza upadá. Na Londýnské burze bylo loni kótováno 1 836 společností, zatímco v roce 2013 to bylo 2 448 společností. To je pokles o 25 % a klesající trend z posledních let tak ještě zrychlil. V roce 2023 vstoupilo na Londýnskou burzu 23 společností, což je 49% pokles oproti 45 společnostem z roku 2022 a loňský rok tak reprezentuje „nejklidnější rok“ od roku 2010. Žádosti o vstup na burzu klesly o 40 %.

Bard v češtině. Google od 1. února konečně nabízí služby své generativní umělé inteligence v českém jazyce. V souvislosti se čtvrteční aktualizací spouští i nové nástroje, které mají uživatelům poskytnout kontrolu nad tím, jestli si Bard nevymýšlí. Nová verze nabízí také zadávání dotazů hlasem a čtení odpovědí. Kromě toho Bard dává možnost zahrnout do zadání dotazu i obrázky, podobně jako Google Lens. Generovat obrázky jako placený ChatGPT ale zatím neumí.

Růsty a poklesy Cathie Wood. Technologické ETF ARK Innovation, známé americké portfolio manažerky, za loňský rok připsalo 68 %. Na první pohled úctyhodné. Na druhý už tolik ne, pokud přihlédneme k tomu, že od svého maxima je fond stále o cca 70 % níže. Poklesy v letech 2021 a 2022 podle ní nedávaly smysl. Takové už ale trhy někdy jsou a jen nám to potvrzuje, že přehnané sázky na jednotlivé tituly a spoléhání na predikce se nemusí vyplácet.

Pomoc Ukrajině schválena. Lídři členských států EU se na mimořádném summitu v Bruselu dohodli na finanční pomoci pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur. Větší část bude ve formě půjček a menší ve formě grantů. Finanční pomoc nakonec nezablokoval ani maďarský rebel Orbán, který ji dlouhodobě odmítal. K tomu přispěl tlak ze strany spojenců, kteří Maďarsko varovali, že by mohli přijmout opatření proti jeho ekonomice.

Kyborg na obzoru. Muskova firma Neuralink poprvé implantovala čip do lidského mozku. Pacientovi se zatím daří dobře a regenerace probíhá podle plánu. Musk doplnil, že výsledky jsou slibné. Tyto čipy mají v současné fázi výzkumu umožnit postiženým pacientům znovu se pohybovat a komunikovat. Přístroj má být navržen tak, aby lidem s ochrnutím všech končetin umožnil ovládat zařízení myšlenkami.

Evergrande v likvidaci. Hongkongský soud v pondělí nařídil likvidaci realitního giganta China Evergrande a zasadil tak novou ránu důvěře v křehký trh s nemovitostmi v Číně. Soud se rozhodl poslat nejzadluženějšího developera s celkovými závazky 300 miliard USD k zemi kvůli tomu, že nebyl schopen poskytnout konkrétní plán na restrukturalizaci dva roky potom, co nesplatil svůj offshore dluh.

Giganti reportují. Výsledková sezóna je v plném proudu a tento týden bylo na pořadu dne několik zajímavých jmen. Výsledky zveřejnil Apple, Alphabet, Microsoft nebo Meta a několik dalších obrů. Apple predikuje slabší prodeje iPhonů, zatímco Alphabet nepotěšil výnosy z reklam. Microsoft naopak hlásí 5. kvartál za sebou rekordních tržeb. Nejvíce asi překvapila Meta. Akcie vzrostly o 16 % poté, co ztrojnásobila zisk a oznámila vůbec první vyplácení dividendy v historii společnosti.

Elon na mizině? Finanční odměna Tesly pro Elona Muska ve výši 56 miliard USD je podle soudu Delaware v USA nepřiměřená. Těžko ale říct. Plat jednoho ředitele, který je 6krát vyšší než souhrnný plat 200 nejlépe vydělávajících manažerů, se někomu může zdát přiměřený. Například Elonovi, který se brání, že tato finanční kompenzace je způsob, jak dostat lidstvo na Mars. Pokud odvolací soud rozhodne stejně, Tesla bude muset udělat v odměňování změny a nevíme, jestli to pan Musk ustojí.

Norové bohatnou. Norský státní investiční fond loni vykázal rekordní zisk v přepočtu 4,86 bilionu českých korun. Hlavní podíl na tom měly výnosy z investic do technologických akcií, které loni těžily z rozmachu AI. Fond je s celkovou hodnotou 36,6 bilionu Kč největší na světě a spravuje peníze získané z prodeje ropy a zemního plynu. Cílem fondu je, aby mělo Norsko dostatek peněz i v době, kdy éra fosilních paliv skončí.

Viva la Ferrari. Po šokujícím přestupu sedminásobného šampiona F1 Lewise Hamiltona k italské ikoně vzrostly akcie Ferrari o více než 10 %. Jinými slovy, tržní hodnota Ferrari vzrostla o 7 miliard USD. Akcie však reagovaly i na dobré čtvrtletní výsledky automobilky, kdy čtvrtletní zisk poprvé překročil hranici 1 miliardy USD. Fanouškovská obec vnímá přestup Hamiltona zatím velmi rozpačitě.

Nájmy na vzestupu. Počet lidí žijících v nájmu se může letos zvýšit o nižší desítky tisíc. Nájemné je nyní prý ekonomicky výhodnější než vlastnické bydlení. Například splátka hypotéky na 60metrový byt v Praze vychází kolem 40 500 Kč, nájemné v takovém bytě může být ale i dvakrát nižší. V současnosti tak může být lepší finanční rozhodnutí bydlet v nájmu a ušetřené peníze investovat do akciových trhů nebo třeba realitních fondů

Moneta končí se zprostředkovateli. Moneta Money Bank se rozhodla ukončit spolupráci s externími finančními zprostředkovateli. Banka se chce soustředit jen na rozvoj vlastních poboček a online distribuci. S tímto plánem Moneta dlouhodobě počítala a nepůjde pouze o ukončení spolupráce u zprostředkování hypoték, ale i dalších produktů.

Investiční gramotnost roste. Nejnovější výsledky Indexu investiční gramotnosti ukazují, že se Češi zlepšují v investičních znalostech. Výsledky průzkumu, který pro Portu zrealizovala agentura Ipsos, ukazují, že jsme ohledně investic čím dál vzdělanější. Stále nám však chybí sebevědomí – za nepříliš nebo zcela neznalého investora se označují dvě třetiny Čechů. Pokud byste si chtěli otestovat i své znalosti, můžete vyplnit kvíz na stránkách Indexu.  

Co nového v Portu?

Máme pár novinek na našem Důchodovém účtu (DIP). Již je možné převést celé investice (portfolia, strategie a jiné) z klasického účtu na DIP. Tuto funkci naleznete po přihlášení a překliknutí na Důchodový účet na Souhrnu v sekci Investice. Dále je možné zadávat jednorázové převody z Peněženky na investice v rámci DIPu nebo na DIP Peněženku. Nově lze také přidat více zaměstnavatelů, kteří vám na DIP mohou přispívat. 

Pokud byste se o DIPu rádi dozvěděli více, doporučujeme zhlédnout čtvrteční díl pořadu Co na to vaše peněženka, kde byl na CNN Prima News hostem Martin Luňáček z Portu.

Blíží se povinnost vyřešit si daně za předchozí rok. V Portu jsme pro vás proto jako každý rok připravili podrobný daňový výpis. Najdete ho ve vašem profilu v sekci Výpisy a potvrzení. Pokud byste potřebovali ještě více informací, na Portu Magazínu je připraven souhrnný článek, který vám s daněmi pomůže.

Hezký víkend!


Na pivu s analytiky #10: Nová maxima, Bitcoin ETF a výměna na trůnu

Inflace klesá, centrální banky ale zůstávají opatrné a snižování sazeb nechtějí uspěchat. Akciové indexy mezitím překonaly svá historická maxima.

Přejít na podcast


Investiční gramotnost v Česku roste, sebevědomí také.

Češi a Češky se v investičních znalostech rok od roku zlepšují. Investiční gramotnost se zlepšuje také napříč generacemi.

Přejít na článek


Jak se v roce 2023 dařilo Portu ve srovnání s podílovými fondy?

Mnoho investorů preferuje aktivní správu fondů v naději na překonání trhu. Ne vždy se jim to ale povede.

Přejít na článek


FinTech review – Rostoucí počet podvodů odrazuje od digitálního bankovnictví a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Je čas koupit Lancii?

Italská značka Lancia má velmi bohatou historii a vždy byla inovátorem, překvapujícím svět neotřelými technologickými řešeními. Proč zůstala