Search
Close this search box.

#330 – Kakao pokrm králů

Ty nejvýznamnější indexy se na směru v týdnu před velikonočními svátky neshodly. S&P 500 za uplynulý týden získal 0,2 %, Nasdaq Composite naproti tomu 0,2 % ztratil. V zeleném tentokrát končí evropský Euro Stoxx 50, který si připsal 1,1 %. V záporu končí japonský Nikkei 225 (-1,8 %), vzrostl naopak čínský Hang Seng (0,6 %).

Býci jsou na tahu. Nikdo neví, jak se bude trhům dařit v budoucnu. Investoři se mohou obávat vysokého ocenění akcií, ale historické údaje naznačují, že býčí trh by mohl pokračovatIndex S&P 500 má za sebou nejlepší 1. kvartál od roku 2019.

Pokud byl v minulosti tento index 5 měsíců v řadě v zelených číslech, připsal si v následujících 12 měsících 28krát další růst a pouze ve 2 případech došlo k jeho poklesu. Průměrný výnos přitom činil 9 % a medián dokonce 10,3 %. Ačkoli minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích, historie naznačuje, že by býci měli být i nadále na tahu.

Kakao pokrm králů. Cena kakaových bobů se dostala na nové maximum, když futures kontrakt na kakao s dodáním v květnu překonal 10 080 USD za metrickou tunu. Ceny kakaa rostou v důsledku přerušení dodávek z Pobřeží slonoviny a Ghany, což jsou klíčoví producenti této suroviny. Farmáři bojují s nepřízní počasí, nemocnými a chřadnoucími stromy. V obchodech se tak musíme připravit na vyšší ceny nebo zmenšující se čokoládové tyčinky.

Nejslabší jen. Kurz japonského jenu vůči dolaru se dostal na 34leté minimum. Pár hodin poté, co se tak stalo, tamní ministr financí upozornil spekulanty, že jestli ve výprodejích budou pokračovat, zakročí, aby se zabránilo dalšímu oslabování. Japonská měna jen letos oslabila vůči dolaru o dalších 7 % především kvůli pokračující japonské politice donedávna záporných úrokových sazeb. Záporné sazby měly nakopnout výkon ekonomiky pomocí levných peněz.

AI ostrov Anguilla. Když se řekne karibský ostrov Anguilla, řadě lidí se vybaví jeho krásné pláže s bílým pískem a průzračná voda. Ale vybaví se někomu AI? Anguilla, šestnáctikilometrové britské zámořské území, získala v loňském roce 32 milionů USD od webových vývojářů, kteří chtěli vydělat na rozmachu umělé inteligence. Ve velkém totiž registrovali své stránky na nyní lukrativní doméně „.ai“. Tato část příjmu dokonce tvořila více než 10 % HDP země.

Oči upřené na Evropu. Investoři obracejí svou pozornost k evropským akciím. Od začátku roku zvýšily hedgeové fondy své podíly v evropských akciích z necelých 17 % na současných 19 %. Důvodem je jejich historicky nejlevnější ocenění ve srovnání s americkými protějšky, ale také zlepšující se podmínky v Evropě. Spotřebitelská nálada je na dvouletém maximu, index nákupních manažerů (PMI) je nejvyšší za posledních 9 měsíců. Reakcí je zlepšená prognóza Goldmanů a Citigroup pro Stoxx Europe 600, ale také jeho vlastní výkonnost. Index je nyní již desátý měsíc v řadě v zelených číslech a na historickém maximu.

Čína proti americkým technologiím. Čína zakázala ve vládních zařízeních používání procesorů Intel a AMD a operačního systému Windows, což je poslední tah v obchodní válce s USA. Nové zákony omezují americké čipy kvůli bezpečnosti státu a místo nich doporučují čínské alternativy. Zároveň USA zakazují čínské technologie jako TikTok a zakazují Nvidii dodávat do Číny. Obchodní válka tak naplno pokračuje. 

Marihuanové akcie jsou zpět. Akcionáři a fanoušci marihuany se mohou smát, protože mnoho marihuanových akcií zaznamenalo v posledních dnech obrovské zisky. Například akcie společnosti Canopy Growth, která pěstuje marihuanu pro lékařské i rekreační využití, vystřelily za 2 týdny o 245 %. Důvodem je možné snížení spotřební daně pro domácí pěstitele v Kanadě, ale také dekriminalizace konopí pro osobní potřebu v Německu. Vyskočily také další marihuanové akcie, jako je Tilray nebo Aurora Cannabis.

Meta jako stroj na peníze. Žádná sociální síť nevydělává na svých uživatelích tolik jako Meta. V minulém čtvrtletí Meta vykázala příjmy více než 12 USD na každého svého denního aktivního uživatele. Naproti tomu Reddit, který vstoupil na burzu minulý týden, se musel spokojit s příjmy na uživatele ve výši 3,42 USD. Meta je jako neoblíbený šéf – vždycky se snaží vytěžit maximum z každého, kdo pro něj pracuje.

Další krok k Ethereum ETF. Společnost Fidelity učinila další krok směrem ke schválení spotového ETF na druhou největší kryptoměnu Ethereum. Finanční gigant ve středu podal registrační prohlášení známé jako formulář S-1 a učinil tak další krok ke schválení fondu Fidelity Ethereum Fund. ETF tohoto giganta v oblasti správy aktiv by se obchodovalo na burze CBOE BZX Exchange. Jde o největší opční burzu na světě, která sídlí v Chicagu.

Šéf FTX dostal 25 let. Zakladatel padlé burzy FTX Sam Bankman-Fried stráví za mřížemi 25 let. Jeho tým žádal „jen“ 5 až 6 let. Argumentoval tím, že zákazníci zkrachovalé burzy dostanou své peníze zpátky. Háček je v tom, že dostanou částky odpovídající cenám kryptoměn na podzim 2022, kdy FTX zkrachovala. Tehdy stál Bitcoin 20 tisíc USD, dnes stojí okolo 70 tisíc USD, a tak se klienti právem bouří. 

Will it work? Adam Neumann, zakladatel a bývalý generální ředitel společnosti WeWork, který byl z vlastní firmy vyhozen dveřmi, se chystá vrátit oknem. Neumann předložil akcionářům WeWorku nabídku na převzetí ve výši 500 milionů USD. Chce získat zpět jeden z kdysi nejhodnotnějších světových startupů zaměřených na coworkingové kanceláře, který loni v listopadu vyhlásil bankrot. Podaří se to?

R.I.P. Kahneman. Daniel Kahneman, průkopník behaviorální ekonomiky a nositel Nobelovy ceny, zemřel ve věku 90 let. Kahneman, autor bestselleru Myšlení rychlé a pomalé, se postavil proti názoru, že chování lidí je zakořeněno v racionálním rozhodovacím procesu. Naopak tvrdil, že je často založeno na instinktu. Spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem Amosem Tverskym přetvořili oblast ekonomie, která před jejich prací předpokládala, že lidé jsou „racionální aktéři“ schopní jasně hodnotit volby. 

Česká ekonomika se propadla. Hrubý domácí produkt Česka v roce 2023 klesl o 0,2 %. Loňský pokles české ekonomiky následoval po dvou letech růstu. Horší časy mají ale Češi pravděpodobně za sebou, česká ekonomika se totiž v posledním čtvrtletí roku meziročně zvýšila o 0,2 % a mezičtvrtletně stoupla o 0,4 %. Vzrostla i míra úspor domácností, ve 4. čtvrtletí dosáhla 19,4 %, tedy o 1,2 p. b. více než před rokem.

Co nového v Portu?


V Portu slavíme další důležitý milník. V březnu jsme překročili hranici 30 miliard korun pod správou, a to díky důvěře našich dlouholetých i nových investorů. S vaší podporou můžeme dál zlepšovat své služby a lépe je přizpůsobovat vašim potřebám. Děkujeme!

I proto nyní přistupujeme ke strategickým úpravám sazebníku poplatků, které odrážejí naši snahu budovat s klienty dlouhodobé partnerství a průběžně vylepšovat a zvýhodňovat naše služby s tím, jak Portu roste. Nově získají klienti s rostoucí investovanou částkou nižší správcovský poplatek. Ten může nově dosahovat výše jen 0,4 % a je dále kombinovatelný se slevovým programem. V tomto článku si můžete přečíst více o novinkách, které vstoupí v účinnost 1. května 2024.


Hezké Velikonoce!


Investovat by mělo být tak běžné jako platit kartou

Produktový ředitel Portu Martin Luňáček byl hostem podcastu Business Club na e15. 

Přejít na článek


Nový sazebník Portu je jednodušší a umožňuje investovat levněji

V Portu jsme v březnu překročili milník 30 miliard korun pod správou, a to díky důvěře našich dlouholetých i nových investorů.

Přejít na článek


Finanční návyky, které vám mohou změnit život

Zlepšení vašich finančních návyků může mít obrovský dopad na vaše finanční zdraví a celkovou kvalitu života.

Přejít na článek


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kde všude s Portu investujete?

V předchozích článcích jsme se bavili o tom, že portfolia budou globálně diverzifikovaná, a že nákupem

ETF na S&P 500 – vybrat SPY nebo jiné?

Mnoho začínajících ale i pokročilých investorů chce mít část svých prostředků umístěných v amerických akciích. Americký trh je na

Jak úspěšně zhodnocovat peníze?

Investování se pojí s potenciálem vysokého výnosu i s možnými ztrátami a mnozí investoři chtějí vidět skvělé výsledky