Search
Close this search box.

#331 – Inflace klesá k cíli

Většina akciových indexů si dopřává velikonoční odpočinek a zatím nenavázala na růsty z vydařeného 1. čtvrtletí. Americký index S&P 500 klesnul o 1,5 %, Nasdaq Composite zase o 1,1 %. Evropský Euro Stoxx 50 se propadl o 1,6 %. Vítěz 1. čtvrtletí Nikkei 225 za uplynulý týden odepsal nejvíce, a to 3,4 %. Naopak čínský Hang Seng si zlepšuje bilanci, když vzrostl o 1,1 %.

Inflace klesá k cíli. Meziroční tempo růstu inflace v eurozóně v březnu 2024 kleslo na 2,4 % z únorových 2,6 %. Trh čekal, že se míra inflace v březnu sníží o něco méně, konkrétně na 2,5 %. Výsledek je tak lepší, než se čekalo, stále ale překračuje cíl Evropské centrální banky na úrovni 2 %. Meziroční růst jádrové inflace, která nezahrnuje nestálé ceny potravin a energií, v březnu rovněž klesl, a to na 2,9 % z únorových 3,1 %. Meziročně vzrostly ceny služeb (+4 %), klesly naopak ceny energií (-1,8 %).

Co s úrokovými sazbami? Tuto otázku si klade americký Fed, kterému v rozhodování brání obavy z „lepkavé inflace“ a silné ekonomiky. Inflace v USA dosáhla 3 % v červnu 2023 a od té doby se pohybuje mezi 3,1 % a 3,7 %, ačkoli Fed by raději viděl její zpomalení. Sílu americké ekonomiky potvrdil index nákupních manažerů (PMI) v sektoru služeb, který v únoru dosáhl 51,4 bodu, tedy nad klíčovou hranicí 50 bodů. Odolnost ekonomiky pak potvrdil i větší než očekávaný přírůstek pracovních míst.

Přijde už čas dluhopisů? Právě potenciální pokles úrokových sazeb má na vývoj cen dluhopisů nepříznivý vliv. Výnos desetiletého amerického státního dluhopisu v reakci na zveřejněné údaje vzrostl na letošní maximum 4,43 %. Mezitím cena dluhopisů a potažmo dluhopisových ETF opačně klesla. Kdy a zda vůbec nastane éra dluhopisů překonávajících akcie, bude záviset na politice Fedu. Po roce 2023 se však zdá, že jejich čas nemusí přijít ani v roce 2024.

Drahé kovy se třpytí. Zlato dosáhlo nového maxima a překonalo hranici 2 300 USD za trojskou unci, stříbro vzrostlo na nejvyšší hodnotu od března 2022. Cenu zlata pohání očekávané snížení úrokových sazeb, které by mohlo oslabit dolar, ale také geopolitické napětí spojené s válkami v pásmu Gazy a na Ukrajině. Na paty zlatu šlape jeho důvěrný souputník, stříbro, které si během týdne připsalo až 7,2 %. Navzdory současnému dobrému vývoji oba drahé kovy za akciovými trhy dlouhodobě zaostávají.


OPEC+ zdražuje ropu. Cena barelu ropy Brent vzrostla nad 90 USD, od začátku roku zdražila o téměř 15 % a je nejvýše od loňského října. Za růstem ceny stojí kartel OPEC+, který omezuje produkci ropy. Ropu ale ovlivňuje také hrozící rozšíření války na Blízkém východě o Írán a ukrajinské útoky na ruské rafinérie. Díky omezené produkci a silnějšímu dolaru rostou i ceny pohonných hmot v Česku. Benzín i nafta se prodávají za ceny kolem 39 Kč/l.

Zklamání z TeslyNejznámější výrobce elektrických aut nedokázal doručit očekávaná čísla dodávek nových vozů. Za první kvartál dodal jen přibližně 85 % z očekávaných 450 tisíc aut. Zklamání z Tesly. Akcie automobilky Elona Muska vzápětí odepsaly kolem 6 % a od začátku roku jsou níže o  30 %. Tesla se znovu stala největším výrobcem elektromobilů, za Elonovými velkolepými plány růst 50 % ročně ale výrazně zaostává.

Amazon ustupuje. Podle tržní kapitalizace 5. největší společnost světa se vzdává technologie „Just Walk Out“, která umožňovala zákazníkům odejít s vybraným zbožím bez placení, mělo stačit naskenovat QR kód. Technologie údajně poháněná AI se totiž spoléhala na 1 000 zaměstnanců v Indii, kteří nakupující zákazníky při nakupování v obchodech Amazon Fresh monitorovali. Nově mají být prodejny postaveny bez sledovací technologie poháněné počítačovým viděním a většina stávajících technologií bude z těchto prodejen odstraněna. Problémem bylo, že technologie nikdy pořádně nefungovala.

Robot do každé domácnosti. Společnost Apple má týmy, které pracují na osobních robotech pro využití v běžné domácnosti. Zatím není jasné, zda tito pomocníci spatří světlo světa, Apple je ale pod rostoucím tlakem, aby našel nové zdroje příjmů. V únoru zrušil projekt samořídících elektromobilů. Bude se jednat o další „One more thing…“?

Plány velké AI dvojky. Microsoft a OpenAI chtějí spustit projekt datových center za 100 miliard USD. Jeho součástí bude superpočítač umělé inteligence nazvaný „Stargate“, který by měl být spuštěn v roce 2028. Rychlé zavádění generativní technologie umělé inteligence vedlo k raketovému růstu poptávky po datových centrech umělé inteligence, která jsou schopna zvládat pokročilejší úlohy než běžná centra.

Čínské automobilky rostou. Vývoz automobilů z druhé nejlidnatější země světa se v letech 2020 až 2021 prudce zvýšil, přibližně z 1 milionu na 2 miliony a od té doby stoupá ještě výrazněji. V roce 2023 dosáhl podle údajů Čínské asociace výrobců automobilů skoro 5 milionů. Zvyšuje se rovněž podíl vývozu nových elektromobilů. Zatímco v roce 2021 tvořily 15 %, loni to bylo 25 %.

Kdo vydělává nejvíce? Průměrné hodinové náklady na práci zaměstnance činí v Evropské unii až 24 eur. Nejvyšší jsou v Lucembursku (47 eur), v Dánsku a Norsku (oba 42 eur), zatímco nejnižší nalezneme v Lotyšsku (11 eur), Rumunsku (10 eur) a Bulharsku (8 eur). Česko se umístilo na 20. místě ze 29 zemí s hodnotou 13,6 eura (344 Kč), čímž předčilo třeba Slováky, Poláky nebo Maďary.

Který z vás je nejbohatší? Podle 38. ročníku žebříčku miliardářů časopisu Forbes jenejbohatším mužem světa letos Bernard Arnault s odhadovaným majetkem 226,2 miliardy USD. Arnault je šéfem gigantu LVMH vyrábějícího luxusní zboží, pod nějž spadají například značky Louis Vuitton a Dior. Je také prvním Francouzem na čele světového žebříčku po tom, co v roce 2022 postoupil ze třetího místa. Další v pořadí je Jeff Bezos, zakladatel Amazonu. Podium uzavírá Elon Musk.

Česko-slovenská láska k cihle. Podle údajů Eurostatu žilov Česku v roce 2022 ve vlastním bydlení 77 % lidí. Jsme tak nad průměrem EU, který je přibližně 69 %. Rekordmani jsou bratři Slováci, kde ve vlastním bydlí přes 93 % obyvatel a Rumuni s téměř 95 %. Na opačném konci žebříčku jsou naopak Němci a Švýcaři, kde to je méně než polovina obyvatel.

Co nového v Portu?

S vaší podporou můžeme dál zlepšovat své služby a lépe je přizpůsobovat vašim potřebám. V Portu jsme představili nový jednodušší sazebník, kdy s rostoucí investicí klesá poplatek. S novým sazebníkem se vyrojilo spoustu otázek, na které jsme se zaměřili na úterním webináři. Informace v přehledné formě najdete také v článku na Portu Magazínu. Všechny změny vstoupí v účinnost 1. května 2024. 


Hezký víkend!


penzijko-prezite

Staré penzijko nedokáže porážet inflaci. Přišel správný čas ho zrušit?

V transformovaných fondech mají lidé stále přes 460 miliard korun. Peníze v těchto fondech reálně každý rok ztrácí na hodnotě.

Přejít na článek


Nový sazebník Portu je jednodušší a umožňuje investovat levněji

V Portu jsme v březnu překročili milník 30 miliard korun pod správou, a to díky důvěře našich dlouholetých i nových investorů.

Přejít na článek


fintech-review-04-05-tiny

FinTech review – EU zavádí limit 10 000 eur na platby v hotovosti a další FinTechy novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investovat v Americe, nebo Evropě?

Legendární Warren Buffett měl na letošním on-line setkání akcionářů své Berkshire Hathaway pro investory prostý

Spoříte si na důchod?

S odchodem do důchodu stálý příjem výrazně klesne. Tím se může dramaticky snížit i vaše životní úroveň. Je tedy