Search
Close this search box.

#332 – 7 statečných vs. zbytek světa

Nejvýznamnější akciové indexy v uplynulém týdnu příliš nenavazují na úspěšné první tři měsíce roku, případně končí poblíž nule. Americký S&P 500 klesl o 0,7 %, zastínil ho technologický Nasdaq Composite, který si připsal 0,4 %. Evropský Euro Stoxx 50 oproti tomu končí se ztrátou 1,1 %. Japonský index Nikkei 225 se zvýšil o 0,4 % a čínský Hang Seng je níže o nepatrných 0,01 %. 

Americká inflace zlobí. Růst cen ve Spojených státech překvapil a znervóznil trhy. Inflace v USA v březnu vzrostla o 0,3 p. b. na 3,5 %, analytici přitom očekávali hodnotu 3,4 %. Desetinový rozdíl procentního bodu způsobil, že americká centrální banka (Fed) pravděpodobně první snížení svých úrokových sazeb odloží až na září. Středeční údaje tak poslaly prudce dolů akcie. Výnosy amerických státních dluhopisů vzrostly na nejvyšší úroveň od loňského listopadu a inverzně klesly ceny dluhopisových ETF.

inflace_svet

V eurozóně vše při starém. Evropská centrální banka na čtvrtečním zasedání nikoho nepřekvapila a ponechala úrokové sazby beze změny. Zůstávají na historicky nejvyšší úrovni již popáté v řadě, respektive od října 2023. Politika ECB by však mohla brzy nabrat nový směr. Vzhledem k tomu, že inflace v eurozóně v březnu klesla na 2,4 %, očekáváme, že by sazby mohly klesnout o 0,25 p. b. již v červnu. Konečně. 

intereest-rates-ecb

Čínská mašina se zadrhává. Druhá největší ekonomika světa podle odhadů v 1. čtvrtletí letošního roku pravděpodobně vzrostla meziročně „pouze“ o 4,6 %. Pro Čínu by se tak mělo jednat o nejslabší tempo růstu ekonomiky za poslední rok. Oficiální cíl komunistické vlády je přitom 5% růst. Země se nadále potýká s útlumem v oblasti nemovitostí a slabými výdaji soukromého sektoru.

7 statečných vs. zbytek světa. Skupina akcií největších amerických společností známých jako Magnificent 7 (Sedm statečných) momentálně poráží zbytek světového akciového trhu, to se ale může brzy změnit. Ve 4. čtvrtletí letošního roku by totiž růst zisků indexu MSCI World bez Magnificent 7 měl skupinu překonat. To značí, že se nemusí vyplatit sázet pouze na velké akcie a diverzifikovanější portfolio může být vítězem. 

Figure2_11

Indie jako finanční centrum? V následujících 20 letech by hodnota akciového trhu v Indii mohla stoupnout desetinásobně na 40 bilionů USD. Zvýšení hodnoty má být způsobeno větší důvěrou investorů a hospodářským růstem země. Momentálně je indický akciový trh s hodnotou 4,6 bilionu USD 4. největší na světě. V prosinci překonal tržní kapitalizací hongkongskou burzu a indický akciový index Nifty 50 loni posílil o 20 %.

Výsledková sezóna za dveřmi. První tři měsíce roku uběhly jako voda a s tím je spojeno i období, kdy firmy zveřejňují, jak se jim dařilo – výsledková sezóna. Ze společností, do kterých můžete na Portu investovat i v rámci Vlastních strategií, odhalí karty například finanční gigant BlackRock, streamovací platforma Netflix, karetní společnost Visa nebo technologičtí giganti AlphabetApple a Microsoft. Analytici očekávají, že zisk celého indexu S&P 500 vzroste o 3,2 %. 

Zachrání Spotify a spol. hudbu? Příjmy hudebního průmyslu ze streamovacích platforem raketově rostou. Služby, jako je Spotify, lákají čím dál více zákazníků a pro tvůrce hudby se tak čím dál častěji jedná o dobrý zdroj příjmu. Tržby ze zlaté éry CDček jsou ale ještě daleko, zisky si navíc drží streamovací platformy. Mnoho umělců se tak snaží vydělat peníze jinde. Kde? Na koncertech a živých vystoupeních.

Doba zelená pokračuje. Evropské emise v energetice a průmyslu v roce 2023 rekordně klesly. V porovnání s rokem 2022 klesly o 15,5 %, přičemž v energetice až o čtvrtinu. Ve srovnání s rokem 2005 se emise snížily dokonce téměř o polovinu (47 %). Pozitivní trend sleduje i Česko. Důvodem je boom obnovitelných zdrojů energie, ale také útlum evropského průmyslu. 

Velkolepé plány Saúdů zmenšené. Vzpomínáte si na oznámení projektu The Line, futuristického horizontálního města o délce 170 km? Saúdská Arábie byla nucena projekt za 1,5 bilionu USD zmenšit a nakonec bude dlouhý „jen“ 2,4 km. Z plánovaných 9 milionů obyvatel najde v The Line nový domov pouze 300 tisíc lidí. Důvodem jsou klesající finanční rezervy saúdskoarabského investičního fondu. Podle některých je tato změna pro království ostudou. Že by tedy na délce záleželo? 

Google v novém ringu? Technologický gigant plánuje největší nákup ve své historii, v jeho hledáčku je společnost HubSpot. Softwarová firma s tržní kapitalizací 33 miliard USD se zaměřuje na marketing, prodej a vztahy se zákazníky. Pokud by akvizice dostala zelenou od antimonopolních úřadů, Google by v novém ringu vyzval těžké váhy v podobě Salesforce, Oracle, Microsoftu nebo SAP.

Česká inflace na cíli. Meziroční růst cen v Česku v březnu setrval na 2,0 %, inflace je tak přesně tam, kde ji chce ČNB mít. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,1 %. Inflace přesně na cíli tak otevírá ČNB dveře k dalšímu, snad i rychlejšímu snižování úrokových sazeb a potažmo i výnosů třeba na spořicích účtech.

Kam v takové situaci umístit své volné prostředky? Zvolit portfolio složené z ETF nebo třeba investici do stabilních nemovitostí? To jsme popsali v článku Jak se zachovat při poklesu sazeb.

Co nového v Portu?

Zajímá vás, co se v prvním čtvrtletí dělo na trzích a s vašimi portfolii? Jako každé čtvrtletí si můžete přečíst novou zprávu o vývoji našich portfolií. Najdete ji zde nebo po přihlášení do Portu v sekci Zprávy.

V Portu jsme byli nominováni do TOP 20 Ceny veřejnosti 2024 pro nejoblíbenější finanční produkt soutěže Zlatá koruna. Z toho máme velkou radost! O vítězi soutěže nyní rozhodne hlasování. Pokud se vám líbí, co v Portu děláme a náš produkt vám usnadňuje investování, budeme rádi, když pro nás budete hlasovat! 

Hezký víkend!

rychlovka-46


Portu spravuje svým klientům přes 30 miliard korun

Portu je u klientů čím dál populárnější. Překonali jsme další důležitou metu a klientům spravujeme přes 30 miliard korun.

Přejít na článek


Radim Krejčí o začátcích Portu v podcastu Investice do nemovitostí s Davidem Burešem

O začátcích Portu se v podcastu Davida Bureše rozpovídal náš zakladatel a šéf Radim Krejčí.

Přejít na článek


Jak se japonská whisky stala symbolem luxusu

Japonská whisky si v posledních letech vybudovala unikátní postavení na mezinárodním trhu s alkoholem.

Přejít na článek


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Více portfolií v jednom účtu Portu

Žhavou novinkou Portu je možnost přidávat další portfolia. Kromě základního portfolia, které si klienti vytvoří už v průběhu